Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

  13:26
Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů se předháněly v tom, jak lépe vzbudit zájem lidí a teze o „takovém lepším spoření“ létaly mediálním prostorem sem a tam. Navíc, se státní podporou v podobě daňových odpočtů. Spolek Podvedení klienti nyní na Českou pojišťovnu podává hromadnou žalobu.

Česká pojišťovna | foto: Profimedia.cz

Právě argument o lepším spoření vedl muže z Prahy (přál si zůstat v anonymitě, redakce jeho totožnost ale zná - pozn. red.) před více než deseti lety k uzavření pojistné smlouvy s Českou pojišťovnou (ČP). Zprostředkovatel z OVB Allfinanz mu doporučil investiční životní pojištění Dynamik. 

Česká pojišťovna nebyla jediná, kdo „lepší spoření“ nabízel. Podobný produkt měla v nabídce většina ostatních pojišťovacích domů.

Spolek Podvedení klienti podává hromadnou žalobu na Českou pojišťovnu, jeden z klientů zároveň i trestní oznámení na Českou národní banku (ČNB).

"ČNB navzdory svým zákonným povinnostem i rozsáhlým pravomocím nezakázala České pojišťovně pokračovat v protiprávním jednání poškozujícím spotřebitele, jako je například účtování nesjednaných nákladů a poplatků na smlouvách životního pojištění. Tím se ČNB mohla dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti," tvrdí advokát Miroslav Němec.

Pravomocná rozhodnutí finančního arbitra a soudu se svými důsledky mohou dotýkat dvou milionů pojistných smluv.

Smlouvu muž uzavřel na 17 let, s minimálním krytím rizika, a to pouze kvůli zhodnocení svých peněz, které měsíčně pojišťovně posílal. Měsíční pojistné dosahovalo řádu tisíců, později desetitisíců korun měsíčně. Přitom byl pojištěn na pouhých 10 tisíc v případě smrti, vše ostatní, tedy více než 80 procent měsíčního pojistného, šlo na investice. 

Jak vyplývá z údajů ČP zaslaných klientovi a ze simulace analytika Michala Procházky, poplatky spojené se smlouvou měly dosáhnout téměř poloviny. Tedy, místo aby muž vydělal, měla ho smlouva na poplatcích a nákladech stát bezmála polovinu toho, co by České pojišťovně poslal na pojistném. Je to vidět na grafu níže. Původně měla smlouva trvat skoro dvě desetiletí, když se ale muž dozvěděl, jak nevýhodná je, ukončil ji předčasně.

Bilance? Muž celkem České pojišťovně zaplatil skoro dva miliony korun. Místo očekávaného zhodnocení však na účtu bylo skoro o půl milionu míň. Smlouva ani vydělat nemohla. Jen na poplatky pojišťovně a provizi poradci padlo přes 350 tisíc korun. A podílové fondy, do kterých šla investiční složka po odečtení poplatků, měly průměrný roční výnos od založení 1,15 a -4,67 procenta.

Z teoretických výpočtů Michala Procházky vyplývá, že aby se smlouva za 17 let dostala vůbec do plusu, musel by roční výnos dosáhnout aspoň 7 procent. Teprve tolik by dokázalo vykrýt všechny poplatky. A teprve tehdy by na tom muž byl stejně, jako kdyby peníze původně dal na konzervativní bankovní termínovaný vklad se zhodnocením 1 procento.

Simulace pojistné smlouvy Dynamik od České pojišťovny

Takové pojistné smlouvy uzavřely podle výročních zpráv České pojišťovny v letech 2005 až 2013 až stovky tisíc klientů. Proč se investiční životní pojištění prodávalo jako spoření (což později ČNB označila za klamavou praktiku) a slibovaly se kladné výnosy? 

Mluvčí ČP Ivana Buriánková to hází zčásti na finanční krizi: „Modelace podílů na výnosech, která byla předkládána klientům při uzavření pojistné smlouvy, byla ukázkou pravděpodobného průběhu pojištění. Modelace vycházely z dostupných historických dat a zohledňovaly výnosy z předcházejících let. Ty dosahovaly uvedené výše, a jevily se tak jako reálné. Globální finanční krize však způsobila výrazný propad cen investičních aktiv většiny finančních instrumentů a měla samozřejmě dopad i na finanční trhy v České republice. To se potom projevilo nižší rentabilitou investic, což mělo pochopitelně dopad i na investiční životní pojištění.“

Zčásti za to podle ní mohou tehdejší standardy na trhu. „Jednalo se o situaci na celém trhu, nikoliv o specifické chování České pojišťovny. Modelace měla v části zhodnocení informativní charakter. O tom, že se jedná o demonstraci pravděpodobného průběhu kapitálové hodnoty pojištění byli klienti řádně informováni,“ uvedla Buriánková.

Česká pojišťovna však léta nezveřejňovala strukturu a výši poplatků a nákladů spojených s pojištěním. Kdyby ano, uzavírali by klienti takové smlouvy? 

Kauza neplatných životních pojistek

„O existenci počátečních a správních nákladů informovala Česká pojišťovna korektně každého klienta. O jejich existenci a dopadech do pojištění informovaly pojistné podmínky,“ konstatovala Buriánková. 

„Před sjednáním smlouvy byla každému zájemci o pojištění předložena modelace pojistné smlouvy, ze které se dozvěděl informace týkající se jak vývoje kapitálové hodnoty, tak vývoje odkupného, a tedy i vlivu nákladů na jeho pojistnou smlouvu. O modelaci, včetně podrobného rozpisu nákladů, si klienti mohli a mohou zažádat také sami, a to kdykoliv v průběhu jejich pojištění,“ pokračuje mluvčí ČP.

Finanční arbitr ovšem vydal již desítky nálezů nálezů, kde rozhodl o neplatnosti ujednání o nákladech a poplatcích a o neplatnosti pojistných smluv České pojišťovny jako celku. Nutno doplnit, že proti rozhodnutí arbitra se může pojišťovna i klienti bránit u soudu.

Podnikat v pojišťovnictví se dosud vyplatilo. Z obchodního rejstříku vyplývá, že ČP za loňský rok vykázala zisk 3,964 miliardy korun. Z toho 3,567 miliardy firma formou dividendy vyplatí svému jedinému akcionáři, tedy holandské firmě CZI Holdings N.V, která patří do Generali CEE Holdingu. Je otázka, kolik ze zisku ukrojí soudní spory, kde bude ČP své smlouvy obhajovat. 

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....