Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Správce Sazky: Úvěr zajistí chod firmy na pět týdnů

  8:00
Podle insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky může konkurz trvat několik let, ale i několik týdnů. Klíčové pro něj je firmu udržet při životě. Peníze získal od skupiny PPF Petra Kellnera, teď se chce opět domluvit s mobilními operátory.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V pátek vám přišlo prvních 200 milionů od PPF. Na co předně poslouží a jak dlouho bude tato injekce Sazce stačit?
První část úvěru pokryla úhradu dlužných částek, kvůli kterým hrozilo Sazce odebrání licence, ale také zajištění provozu na dalších pět týdnů. Bude záležet, jak se obnoví zájem sázejících a jak se vyvinou tržby. Podle aktuálního vývoje budu jednat s věřitelským výborem o další potřebě úvěru.

Konkurenční Penta se ohrazuje, že jste jejich nabídku úmyslně ignoroval. Chtěli po vás přesnější zadání. Je to pravda?
Úvěr schválil věřitelský výbor společnosti, ten měl v ruce jen jednu konkrétní nabídku. Nechci se vyjadřovat k obviněním Penty. Není to poprvé a ani naposled, co na mě útočí. Skupina Penta minulý týden předložila konkrétní nabídku dlužníkovi, která však byla vázána na schválení reorganizace. Žádal jsem, aby svou nabídku potvrdili, nebo ji aktualizovali. Místo toho jsem obdržel obstrukční dopis.

Jaká je nyní podle vás hodnota Sazky? Penta a E-Invest nabídly 3,5 miliardy za celou firmu.
Jakékoli diskuse na téma případného prodeje společnosti Sazka jsou v tuto chvíli zcela bezpředmětné. Do doby, než rozhodnutí městského soudu o prohlášení konkurzu nabude právní moci, není možné realizovat prodej části nebo celku Sazky, i vzhledem k tomu, že dlužník i Penta se nejspíše odvolají.

Josef Cupka (49)

V roce 1985 dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1992 založil svou právní kancelář a od roku 1998 začal působit jako správce konkurzní podstaty. V lednu 2011 získal osvědčení zvláštního insolvenčního správce. Na svém kontě má konkurzy desítky tuzemských firem, třeba ČKD Motory, Chemapol, Harvardský průmyslový holding, cestovní kancelář Václava Fischera či První pražská družstevní záložna. Nyní vede konkurz Sazky.

Máte už představu, jak by se případný prodej Sazky realizoval?
Možnosti prodeje jsou ze zákona tři. První je přímý prodej, který v tomto případě nepřipadá v úvahu, tedy alespoň doufám. Další variantou je aukce, poslední možností je pak výběrové řízení, které probíhá ve spolupráci insolvenčního správce, věřitelů a soudu. Osobně si myslím, že aukce není ideální řešení, trvá dlouho. Ale nechci předjímat, jaký způsob bude vybrán.

Preferujete prodat Sazku jako celek, nebo po částech?
Pro mě jako pro správce by samozřejmě bylo ideální prodat firmu jako celek, ale pokud to nepůjde nebo bude výhodnější prodat ji ve dvou fázích, budu první, kdo bude pro. Ale jak říkám, variant je hodně. Navíc se preference mohou kdykoli změnit.

Jak probíhají jednání s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem?
Sice to asi pro nikoho z nás nebylo příjemné setkání, ale doufám, že jsme to oba brali profesionálně.

Aleš Hušák si údajně na konci loňského roku vyplatil odměnu 66 milionů. Je to pravda?
Jestli si takovou odměnu vyplatil, nebo ne, to zatím nevím. Panem Hušákem se v současné době nezabýváme, máme jiné problémy. Ale osobně pochybuji, že by něco takového riskoval.

Měli jste možnost nahlédnout do pracovní smlouvy Aleše Hušáka?
Ano. Pro nás jako pro právníky bylo překvapení, že její součástí byly benefity, které se standardně vážou k výkonu funkce, ale obvykle nebývají součástí pracovní smlouvy.

Můžete některé z těch benefitů vyjmenovat?
Pracovní smlouvy jsou interní záležitostí společnosti a nepřísluší mi je zveřejňovat. Osobně mohu jen říci, že tak velkorysou smlouvu jsem ve své kariéře ještě neviděl.

Jeho měsíční plat údajně činí asi jeden milion korun. Bude brát stejný plat i nadále?
Myslím, že milion měsíčně to není, ale opravdu jsem to ještě nezjišťoval. Navíc, pokud si dobře pamatuji, pan Hušák prohlásil, že už pracuje pro Sazku zadarmo. Uvidíme, jestli jeho slova platí.

Aleš Hušák řídil Sazku šestnáct let, zná ji tedy asi nejlépe. Budete s ním nějak spolupracovat?
Nepočítám s tím. Sazka se do současné situace dostala proto, že špatně hospodařila, a dosadit si do svého týmu člověka, pod jehož vedením k tomu došlo, by nebyl dobrý signál.

Jak jste si vybíral své lidi? Využíval jste doporučení některých věřitelů?
Je jasné, že neumím řídit takový druh firmy. Chtělo to rychle najmout odborníky, kteří tomu rozumějí. Marek Biely v této oblasti dlouho dělal, také ze slovenské Fortuny odcházel za dramatických okolností, což jeho kvalifikaci pro současnou Sazku zvyšuje. Další lidé z týmu jsou většinou z PwC, jde o odborníky na ekonomické záležitosti. Tým jsem sestavil já, mám v něj důvěru a nesu za něj odpovědnost. Jména jsem s věřiteli nekonzultoval, je to v mé kompetenci.

Můžete uvést další členy týmu, kteří v Sazce úřadují?
Asi bych všechny nejmenoval. Vedoucí týmu je Marek Biely. Mohu uvést doktora Jana Hrazdíru, který je odborník na smluvní vztahy. Ten nyní odvádí velký kus práce při analýze vnitřních smluv Sazky.

Podle jakého klíče bude váš tým odměňován?
Jde o prostředky z majetkové podstaty. Ale částky ani neznám. Jsou to odborníci, kteří si za své služby určitě nechají zaplatit. Ale všichni z nich to berou jako výzvu, musím říci, že první otázka určitě nebyla, kolik za to dostanou. U řady z nich nejsou ani dořešené smlouvy. Náklady, které vzniknou, schvaluje věřitelský výbor.

Peníze jste sehnal. Co je vaše další priorita?
Stále jsou to tři hlavní pilíře. Peníze, zaměstnanci a důvěra sázejících. Jedno bez druhého vůbec nemá cenu. Teď je třeba důležité opět nastartovat spolupráci s mobilními operátory. Jednání s nimi právě začínají.

Jaká je nyní v Sazce nálada? Několik klíčových lidí odešlo.
Co já vím, celkem odešlo jednadvacet lidí. Což je ze čtyř set padesáti docela nízké číslo. Ale nebavím se o klíčových pozicích, které se budou nahrazovat hůře. Obecně si myslím, že nálada je dobrá, lidé vidí, že se něco nového děje.

Jak jste se k takto velkému konkurzu dostal? Kdo vás vybral?
To je jednoduché. Takto velké úpadkové řízení může dělat jen správce se zvláštním oprávněním. Takových je asi 24 v republice. Takže z tohoto seznamu si vybírá předseda Městského soudu v Praze. Tam jede nějaké kolečko případů. Kdyby Sazka přišla o týden dřív, tak bych dělal něco jiného.

Je pravda, že ono zvláštní oprávnění jste získal jen pár dní před podáním insolvenčního návrhu na Sazku?
Jestli to bylo pár dní, nevím. Zvláštní zkoušky jsem složil někdy v prosinci loňského roku. Kdy mi ministerstvo spravedlnosti přesně vydalo osvědčení, nevím. Návrh na Sazku byl podán 17. ledna. I kdyby to bylo den předtím, tak na tom nevidím nic špatného.

Už máte spočítáno, jaká bude vaše odměna?
To zatím nevím. Ale vychází to z vyhlášky. V konkurzu se to odvíjí od toho, co se prodá. Zohledňuje se zvlášť zpeněžená část na zajištěné a nezajištěné věřitele. Záleží také, jak dlouho konkurz bude trvat.

My jsme vám to před časem spočítali asi na 75 milionů.
Vážně jsem to nepočítal. Ale řeknu vám to jinak, z tohoto pohledu jsou tři menší konkurzy v klidu možná lepší než jeden takto velký a hektický.

Jste připraveni na možnost, že vrchní soud přijme odvolání dlužníka a vše začne nanovo?
S tím se musí počítat vždy. Záleží to na soudu, který má svůj názor. Vždy je to padesát na padesát.

Hovoří se také o minách, které Hušákovo vedení v Sazce rozmístilo. Už jste na nějaké narazili?
Zatím ne. Já si ale opravdu myslím, že Aleš Hušák je pragmatický člověk, který nebude dělat věci, které by byly pro všechny kontraproduktivní. Alespoň doufáme.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

Firmám chybí nekvalifikovaní dělníci i ostřílení strojaři. Nabírat se nedaří

Zaměstnavatelé se těší z oživování ekonomiky, jsou optimističtí a v příštím čtvrtletí plánují spíš nabírat. Vyplývá to...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Křetínského mediální šachy: koupil více než 5procentní podíl v televizi TF1

Český podnikatel Daniel Křetínský koupil zhruba 5,1 procenta akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Ukazují to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...