Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Správce Sazky: Úvěr zajistí chod firmy na pět týdnů

  8:00
Podle insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky může konkurz trvat několik let, ale i několik týdnů. Klíčové pro něj je firmu udržet při životě. Peníze získal od skupiny PPF Petra Kellnera, teď se chce opět domluvit s mobilními operátory.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V pátek vám přišlo prvních 200 milionů od PPF. Na co předně poslouží a jak dlouho bude tato injekce Sazce stačit?
První část úvěru pokryla úhradu dlužných částek, kvůli kterým hrozilo Sazce odebrání licence, ale také zajištění provozu na dalších pět týdnů. Bude záležet, jak se obnoví zájem sázejících a jak se vyvinou tržby. Podle aktuálního vývoje budu jednat s věřitelským výborem o další potřebě úvěru.

Konkurenční Penta se ohrazuje, že jste jejich nabídku úmyslně ignoroval. Chtěli po vás přesnější zadání. Je to pravda?
Úvěr schválil věřitelský výbor společnosti, ten měl v ruce jen jednu konkrétní nabídku. Nechci se vyjadřovat k obviněním Penty. Není to poprvé a ani naposled, co na mě útočí. Skupina Penta minulý týden předložila konkrétní nabídku dlužníkovi, která však byla vázána na schválení reorganizace. Žádal jsem, aby svou nabídku potvrdili, nebo ji aktualizovali. Místo toho jsem obdržel obstrukční dopis.

Jaká je nyní podle vás hodnota Sazky? Penta a E-Invest nabídly 3,5 miliardy za celou firmu.
Jakékoli diskuse na téma případného prodeje společnosti Sazka jsou v tuto chvíli zcela bezpředmětné. Do doby, než rozhodnutí městského soudu o prohlášení konkurzu nabude právní moci, není možné realizovat prodej části nebo celku Sazky, i vzhledem k tomu, že dlužník i Penta se nejspíše odvolají.

Josef Cupka (49)

V roce 1985 dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1992 založil svou právní kancelář a od roku 1998 začal působit jako správce konkurzní podstaty. V lednu 2011 získal osvědčení zvláštního insolvenčního správce. Na svém kontě má konkurzy desítky tuzemských firem, třeba ČKD Motory, Chemapol, Harvardský průmyslový holding, cestovní kancelář Václava Fischera či První pražská družstevní záložna. Nyní vede konkurz Sazky.

Máte už představu, jak by se případný prodej Sazky realizoval?
Možnosti prodeje jsou ze zákona tři. První je přímý prodej, který v tomto případě nepřipadá v úvahu, tedy alespoň doufám. Další variantou je aukce, poslední možností je pak výběrové řízení, které probíhá ve spolupráci insolvenčního správce, věřitelů a soudu. Osobně si myslím, že aukce není ideální řešení, trvá dlouho. Ale nechci předjímat, jaký způsob bude vybrán.

Preferujete prodat Sazku jako celek, nebo po částech?
Pro mě jako pro správce by samozřejmě bylo ideální prodat firmu jako celek, ale pokud to nepůjde nebo bude výhodnější prodat ji ve dvou fázích, budu první, kdo bude pro. Ale jak říkám, variant je hodně. Navíc se preference mohou kdykoli změnit.

Jak probíhají jednání s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem?
Sice to asi pro nikoho z nás nebylo příjemné setkání, ale doufám, že jsme to oba brali profesionálně.

Aleš Hušák si údajně na konci loňského roku vyplatil odměnu 66 milionů. Je to pravda?
Jestli si takovou odměnu vyplatil, nebo ne, to zatím nevím. Panem Hušákem se v současné době nezabýváme, máme jiné problémy. Ale osobně pochybuji, že by něco takového riskoval.

Měli jste možnost nahlédnout do pracovní smlouvy Aleše Hušáka?
Ano. Pro nás jako pro právníky bylo překvapení, že její součástí byly benefity, které se standardně vážou k výkonu funkce, ale obvykle nebývají součástí pracovní smlouvy.

Můžete některé z těch benefitů vyjmenovat?
Pracovní smlouvy jsou interní záležitostí společnosti a nepřísluší mi je zveřejňovat. Osobně mohu jen říci, že tak velkorysou smlouvu jsem ve své kariéře ještě neviděl.

Jeho měsíční plat údajně činí asi jeden milion korun. Bude brát stejný plat i nadále?
Myslím, že milion měsíčně to není, ale opravdu jsem to ještě nezjišťoval. Navíc, pokud si dobře pamatuji, pan Hušák prohlásil, že už pracuje pro Sazku zadarmo. Uvidíme, jestli jeho slova platí.

Aleš Hušák řídil Sazku šestnáct let, zná ji tedy asi nejlépe. Budete s ním nějak spolupracovat?
Nepočítám s tím. Sazka se do současné situace dostala proto, že špatně hospodařila, a dosadit si do svého týmu člověka, pod jehož vedením k tomu došlo, by nebyl dobrý signál.

Jak jste si vybíral své lidi? Využíval jste doporučení některých věřitelů?
Je jasné, že neumím řídit takový druh firmy. Chtělo to rychle najmout odborníky, kteří tomu rozumějí. Marek Biely v této oblasti dlouho dělal, také ze slovenské Fortuny odcházel za dramatických okolností, což jeho kvalifikaci pro současnou Sazku zvyšuje. Další lidé z týmu jsou většinou z PwC, jde o odborníky na ekonomické záležitosti. Tým jsem sestavil já, mám v něj důvěru a nesu za něj odpovědnost. Jména jsem s věřiteli nekonzultoval, je to v mé kompetenci.

Můžete uvést další členy týmu, kteří v Sazce úřadují?
Asi bych všechny nejmenoval. Vedoucí týmu je Marek Biely. Mohu uvést doktora Jana Hrazdíru, který je odborník na smluvní vztahy. Ten nyní odvádí velký kus práce při analýze vnitřních smluv Sazky.

Podle jakého klíče bude váš tým odměňován?
Jde o prostředky z majetkové podstaty. Ale částky ani neznám. Jsou to odborníci, kteří si za své služby určitě nechají zaplatit. Ale všichni z nich to berou jako výzvu, musím říci, že první otázka určitě nebyla, kolik za to dostanou. U řady z nich nejsou ani dořešené smlouvy. Náklady, které vzniknou, schvaluje věřitelský výbor.

Peníze jste sehnal. Co je vaše další priorita?
Stále jsou to tři hlavní pilíře. Peníze, zaměstnanci a důvěra sázejících. Jedno bez druhého vůbec nemá cenu. Teď je třeba důležité opět nastartovat spolupráci s mobilními operátory. Jednání s nimi právě začínají.

Jaká je nyní v Sazce nálada? Několik klíčových lidí odešlo.
Co já vím, celkem odešlo jednadvacet lidí. Což je ze čtyř set padesáti docela nízké číslo. Ale nebavím se o klíčových pozicích, které se budou nahrazovat hůře. Obecně si myslím, že nálada je dobrá, lidé vidí, že se něco nového děje.

Jak jste se k takto velkému konkurzu dostal? Kdo vás vybral?
To je jednoduché. Takto velké úpadkové řízení může dělat jen správce se zvláštním oprávněním. Takových je asi 24 v republice. Takže z tohoto seznamu si vybírá předseda Městského soudu v Praze. Tam jede nějaké kolečko případů. Kdyby Sazka přišla o týden dřív, tak bych dělal něco jiného.

Je pravda, že ono zvláštní oprávnění jste získal jen pár dní před podáním insolvenčního návrhu na Sazku?
Jestli to bylo pár dní, nevím. Zvláštní zkoušky jsem složil někdy v prosinci loňského roku. Kdy mi ministerstvo spravedlnosti přesně vydalo osvědčení, nevím. Návrh na Sazku byl podán 17. ledna. I kdyby to bylo den předtím, tak na tom nevidím nic špatného.

Už máte spočítáno, jaká bude vaše odměna?
To zatím nevím. Ale vychází to z vyhlášky. V konkurzu se to odvíjí od toho, co se prodá. Zohledňuje se zvlášť zpeněžená část na zajištěné a nezajištěné věřitele. Záleží také, jak dlouho konkurz bude trvat.

My jsme vám to před časem spočítali asi na 75 milionů.
Vážně jsem to nepočítal. Ale řeknu vám to jinak, z tohoto pohledu jsou tři menší konkurzy v klidu možná lepší než jeden takto velký a hektický.

Jste připraveni na možnost, že vrchní soud přijme odvolání dlužníka a vše začne nanovo?
S tím se musí počítat vždy. Záleží to na soudu, který má svůj názor. Vždy je to padesát na padesát.

Hovoří se také o minách, které Hušákovo vedení v Sazce rozmístilo. Už jste na nějaké narazili?
Zatím ne. Já si ale opravdu myslím, že Aleš Hušák je pragmatický člověk, který nebude dělat věci, které by byly pro všechny kontraproduktivní. Alespoň doufáme.

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Zákazníci zboží házejí na podlahu. Americký řetězec stahuje LGBT produkty

Výhrůžky ze strany zákazníků přiměly prodejny řetězce Target v USA stáhnout některé výrobky z každoroční kolekce zboží...

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu později, ukázal interní dokument MPSV

Komu je 57 a méně, musí počítat s tím, že i on nakonec půjde do důchodu později. Například ročníky 1969 až 1971 mají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlevněte, nebo nestavíte. Ministru Kupkovi došla trpělivost s cenami na železnici

Kilometr železniční trati pořizuje Česko dráž než kilometr dálnice. Zatímco na stavbě silnic se státu dlouhodobě daří...

Británie je opět otevřena. Provoz všech letišť se vrátil do normálu

Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvořily dlouhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína poprvé nasadila na komerční let stroj C919, překonala „košilové ponížení“

V Číně uskutečnil svůj první komerční let nový dopravní letoun čínské výroby C919. Na lince China Eastern Airlines...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Odchod z Ruska srazil PPF zisky, vydělala 3,36 miliardy korun

Komplikovaný odchod z ruského trhu se odrazil v hospodaření skupiny PPF za loňský rok. Skupina vykázala čistý zisk 140...

Akcie ČEZ poprvé od března klesly pod tisíc korun, pak ztrátu umazaly

Akcie energetické společnosti ČEZ na pražské burze pokračovaly během pátečního dopoledne v prudkém poklesu. Krátce po...

Výroba v Asii se víc vyplatí. Evropský trh je přeregulovaný, zoufají chemičky

Premium Energetická krize v Evropě neskončila. Stále tvrdě dopadá na firmy vyrábějící chemikálie. Sektor, který byl historicky...

K vytlačení akcionářů si napříště vystačí stát sám. Peče se dělení ČEZ

Kabinet Petra Fialy včera schválil návrh zákona o přeměnách obchodních společností. Ačkoli to vláda neuvádí, jde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...