Zpackané jízdní řády a finanční audit zlomily vaz šéfovi OREDO

  8:52aktualizováno  8:52
Ředitel společnosti OREDO Vladimír Záleský končí. Finanční a personální audit, který Královéhradecký a Pardubický kraj nechaly udělat ve firmě, jež organizuje autobusovou a vlakovou dopravu v obou krajích, ukázal příliš velké odměny nebo finanční nevýhodnost změn v dopravě.

Odvolaný ředitel společnosti OREDO Vladimír Záleský. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Záleského v pondělí odvolali členové mimořádné valné hromady společnosti, již dohromady vlastní Královéhradecký a Pardubický kraj. Orgán se sešel kvůli finančním problémům firmy. 

Po necelých dvou hodinách bylo jasno: Záleský, který v čele firmy stál bezmála 10 let, končí.

"Odvolání ředitele Záleského je důsledkem jeho manažerského selhání. Naše nespokojenost s jeho prací byla dlouhodobá, čímž jsme se nikdy netajili. Na radě a zastupitelstvu jsem ho několikrát osobně vyzýval k vyvození osobní odpovědnosti," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který odvolání ředitele inicioval.

Záleský se ke svému pádu odmítl vyjádřit. "Nepovím vám nic. Děkuji, na shledanou," řekl bývalý ředitel a položil redaktorům MF DNES telefon.

Společnost nově povede její jednatel za Pardubický kraj Jiří Král. "Zástupce za náš kraj budeme jmenovat do konce roku," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Žádné jméno ale neprozradil.

Záleskému zlomil vaz audit, který vlastníci ve firmě nechali udělat kvůli přípravě rozpočtu na příští rok.

Odvolání nemělo politický motiv

"Pochybení bylo mnoho. Zjistili jsme výrazné finanční nedostatky plynoucí ze šetření. Pochybení našel i personální audit, a to v odměňování zaměstnanců společnosti," informoval Netolický.

Vlastníkům se nelíbily především neúměrně vysoké odměny, které OREDO proplácelo některým zaměstnancům, a zároveň nestandardně prokazovaná práce přesčas u některých z nich.

Záleský v čele OREDO

- Vladimír Záleský stál v čele společnosti OREDO od samého začátku. Firmu v lednu roku 2003 založil Královéhradecký kraj. Předcházely tomu téměř dva roky analýz a projednávání dopravní politiky regionu v různých orgánech zastupitelstva kraje.

- Pardubický kraj do společnosti vstoupil počátkem května roku 2011. Oba kraje teď v OREDO mají shodně po padesáti procentech vlastnického podílu. 

- Společnost v obou krajích provedla i takzvanou optimalizaci regionální dopravy, kdy upravila a sladila vlakové a autobusové spoje v jednotlivých krajích. Optimalizaci v Královéhradeckém kraji dokončila v roce 2010. Tehdy zavedli například radiobusy na málo využívaných příhraničních linkách nebo třeba omezili železniční dopravu na trase mezi Dobruškou a Opočnem na Rychnovsku. 

- Optimalizaci dopravy v Pardubickém kraji provedli v loňském roce, kdy především zrušili řadu vlakových spojů a nahradili je autobusy. To se setkalo s mnoha výtkami ze strany obyvatel kraje i samospráv jednotlivých obcí, které po reorganizaci zůstaly odříznuty.

Oba hejtmani zároveň odmítli, že by odvolání Záleského mělo nějaký politický motiv.

Franc i Netolický totiž byli zvoleni za ČSSD a Záleský, který byl ředitelem OREDO od roku 2003, je zastupitelem Královéhradeckého kraje za ODS. "Stranická příslušnost v tomto kroku nehrála žádnou roli," uvedl Franc.

Audit, který kraje nechaly ve společnosti provést, měl rovněž ukázat, že firma není v nejlepší finanční kondici.

"Společnost je před koncem roku ve finančních problémech. To vše je zodpovědnost managementu, na tom jsme se jednomyslně shodli," vysvětlil Netolický další z důvodů odvolání ředitele a jednatele v jedné osobě.

Zejména v Pardubickém kraji byli cestující i politici na OREDO naštvaní za totálně zpackané jízdní řády. Podnik zrušil na některých trasách veškeré vlakové spoje, náhradní autobusy na sebe nenavazovaly.

"Jízdní řády předěláme do června příštího roku, některé vlaky vrátíme na železnici ještě letos," uvedl nový náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a bývalý odborový předák Jaromír Dušek.

Jedním z důvodů odvolání ředitele byla podle Duška skutečnost, že OREDO krajům účtovalo i kilometry, které si neobjednaly.

"Pánové z Oreda si špatně spočítali náklady a namalovali jízdní řády chybně. Řada autobusových spojů například jezdila prázdná nebo vozila jednoho či dva cestující. Nesrovnalostí a těžkostí bylo však daleko víc. Smutné přitom je, že Pardubický kraj doplatí za neobjednané spoje podstatně víc než Královéhradecký," řekl Dušek.

Odvoláním Záleského ale vše neskončilo, oba kraje teď budou zvažovat další postup.

"V tuto chvíli zvažujeme další právní kroky," řekl pardubický hejtman, víc ale neupřesnil.

Změna nastane i ve složení valné hromady, kde dosavadního zástupce Pardubického kraje, bývalého náměstka hejtmana pro dopravu Jana Tichého, nahradí právě jeho nástupce v radě Dušek.

"Provedeme revizi fungování dopravní obslužnosti, aby doprava odrážela skutečné požadavky a poptávku cestujících, a budeme usilovat o lepší provázání jízdních řádů obou krajů," dodal Dušek.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Letecká společnost Ryanair rozšiřuje portfolio. Kupuje aerolinku na Maltě

ilustrační snímek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair koupí začínající maltské aerolinky Malta Air, ze kterých zřídí svou...

Kupce po devíti měsících odvolali z čela Českých drah, hledá se nástupce

Miroslav Kupec, předseda představenstva Českých drah (ČD)

Miroslav Kupec skončil ve vedení Českých drah. Po pondělním jednání dozorčí rady o tom informovaly ČD. O odvolání Kupce...

Největší elektrické letadlo na světě má za sebou první testovací let

První testovací let elektřinou poháněného letadla Ampaire 337.

Americký výrobce letadel úspěšně otestoval největší hybridní elektrický letoun, který kdy vzlétl. Společnost plánuje,...

Najdete na iDNES.cz