Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V kauze OKD jsou obviněni další dva lidé. Mohli poškodit stát

  9:28
Protikorupční policie začala stíhat další dva lidi v případu privatizace černouhelných dolů OKD. Podezřelý z pokusu o poškození státu je bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta. I druhé obvinění míří do státní správy.
Důl Darkov (ilustrační snímek)

Důl Darkov (ilustrační snímek) | foto: NWR

Pavel Kuta v roce 2004 smlouvu o prodeji státních akcií OKD podepsal. "Ve věci prodeje podílu FNM ve společnosti OKD bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám, a to pro pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku," uvedl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Příliš levné doly

Privatizací OKD, která proběhla v režii vlády ČSSD vedené tehdejším premiérem Stanislavem Grossem, se protikorupční policie zabývá od roku 2011. Trestní oznámení tehdy podalo sdružení BytyOKD, které získalo několik znaleckých posudků. Z nich vyplývalo, že stát prodal svůj 46procentní podíl v dolech příliš levně.

Policie pak škodu spočítala na 3,4 miliardy korun a už loni v létě obvinila z křivého svědectví a nepravdivého znaleckého posudku znalce, kterého si FNM najal, Rudolfa Douchu.

Hodnota státního podílu v OKD podle něj tehdy dosahovala jen dvou miliard korun, což znamenalo 4,2 miliardy korun za celou firmu. Podle posudku, který si nechala udělat policie, ale tehdy byla hodnota OKD nejméně 7,6 miliardy korun, rozdíl mu tedy napočetla jako způsobenou škodu.

Také FNM se před prodejem v roce 2004 zřejmě zdál posudek znalce nízký, a přizval proto k hodnocení dolů ještě Komerční banku. Prodejní cenu nakonec navýšil, ale "jen" na 4,1 miliardy korun. Za tuto cenu pak státní akcie OKD prodal firmě Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyly.

"Necítím se v té záležitosti žádným způsobem vinen. Víc bych se k tomu teď nevyjadřoval. Potřebuji si řádně prostudovat, co je obsahem obvinění. Je to téměř dvacetistránkový dokument a týká se věci, která se stala před deseti lety," reagoval pro MF DNES Kuta.

I druhé obvinění by mělo směřovat do státní správy, protože v obou případech jde o porušení povinností při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. O koho se jedná, však není jasné.

FAKTA

Privatizace OKD V roce 1998 ovládla majoritní podíl firma Karbon Invest podnikatelů Koláčka, Otavy a Przybyly. O šest let později, v září 2004, jim vláda v přímém prodeji přenechala za 4,1 miliardy Kč svoje akcie OKD, celkem 45,9 procenta. Do ceny byly zahrnuty i byty OKD v ceně jen 40 tisíc Kč za jeden. Z celkem 32 dceřiných firem OKD byly oceněny jen tři. Začátkem listopadu 2004 se ohlašuje jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala.

Podklady pro privatizaci připravovalo hlavně ministerstvo financí vedené tehdy Bohuslavem Sobotkou. Ten byl ze své pozice i předsedou prezidia FNM. "Před více než rokem jsem byl ve věci prodeje akcií OKD podat vysvětlení. Jiné kontakty s vyšetřováním ani informace nemám," uvedl včera Sobotka. Podle něj ministerstvo financí i vláda postupovaly v dobré víře a před devíti lety neměly žádné informace, které by posudek zpochybňovaly.

Příprava podkladů k OKD podle informací MF DNES spadala na ministerstvu financí pod šéfa odboru privatizace Igora Fojtíka. "Podával jsem naposledy letos k prodeji OKD vysvětlení. Jednalo se o hodnotu podílu státu," říká Fojtík, který však obviněn není. Podle něj byl celý proces prodeje akcií OKD v pořádku. "Je to spíš otázka ceny a k té já se vyjadřovat nebudu. Já jsem ji netvořil. Na to byli jiní odborníci, znalci, jimž ministerstvo financí a Fond národního majetku posudek zadaly," dodal Fojtík s tím, že podmínky prodeje schválila také vláda. Právě na základě jejího pokynu pak Kuta za FNM smlouvu s Karbon Investem podepsal.

Sdružení BytyOKD, které vyšetřování okolností privatizace iniciovalo, se domnívá, že nízká cena za podíl státu posloužila hlavně Karbon Investu. Ten v té době již ovládal majoritu v OKD, v září 2004 od vlády levně dokoupil zbytek a celou firmu hned v listopadu 2004 za 10,5 miliardy korun prodal firmě finančníka Zdeňka Bakaly.

Petr Otava ovšem už dříve odmítl, že by Karbon Invest mohl cenu státního podílu ovlivnit. "Znalce si vybral stát a byl to také stát, kdo konečnou kupní cenu určil," uvedl. Nesouhlasí ani s tím, že by znalec či stát neměli k dispozici veškeré potřebné podklady firmy, aby mohlo její realistické ocenění vzniknout.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...