OKD nebude dotovat důl Paskov. Bakala na jednání se Zemanem nepřijede

  12:19aktualizováno  12:19
OKD nepřistoupí na návrh pokračovat v těžbě v dole Paskov po roce 2014 na vlastní náklady. "Nemůžeme nadále financovat něco, co je ztrátové," řekl v ČT šéf OKD Ján Fabián. Společnost ztrátový důl zasype. Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala se na úterní jednání s prezidentem a premiérem o dole Paskov nechystá.

Tým poradců prezidenta Miloše Zemana se na sobotním setkání shodl, že by stát měl usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016, financovat by ji však měl majitel (více čtěte zde).

To šéf OKD a zároveň výkonný ředitel NWR Ján Fabián odmítl. "Ztrátové podnikání nemůžeme uměle natahovat. Nad rámec roku 2014 půjdeme jen v případě, když se bude někdo podílet na těžbě," uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Pokračovat v těžbě do roku 2016 navrhoval tento týden i premiér Jiří Rusnok, který je také členem Zemanových poradců (o výzvě pro džentlmeny čtěte zde).

Důl Paskov

Paskov je posledním činným dolem OKD v ostravské části revíru, ostatní jsou na Karvinsku. Je nejmenším z dolů OKD, ročně se v něm vytěží asi milion tun koksovatelného uhlí. Podle majitelů se zde těží uhlí ve velkých hloubkách v náročných geologických podmínkách v nízkých slojích a náklady na těžbu jsou až dvakrát vyšší, než je průměr OKD.

O situaci v OKD budou v úterý se zástupci těžební společnosti jednat prezident Miloš Zeman, premiér Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala.

Bakala se schůzky nezúčastní. "Zdeněk Bakala v pátek dopisem prezidentovi sdělil, že na pozvání premiéra přijde na Hrad šéf OKD a výkonný ředitel NWR. Bakala prezidentovi zároveň napsal, že je ochoten se setkat a mluvit o situaci OKD a regionu s ním nebo s premiérem, pokud by to pokládali za potřebné," řekl iDNES.cz Bakalův mluvčí Tomáš Pavlík.

Podle něj člen Zemanova poradního sboru, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v sobotu špatně interpretoval Bakalův dopis, když tvrdil, že spolumajitel OKD požádal prezidenta o schůzku.

Mluvčí OKD Marek Síbrt pro iDNES.cz doplnil, že jednání se zúčastní Fabián a výkonný a finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Z Paskova přejde až 750 horníků na doly na Karvinsku

OKD na dole Paskov zaměstnává přes 2 500 lidí. Podle Fabiána zhruba 400 až 750 z nich přejde na tři doly na Karvinsku.

Důl Paskov, ve kterém jsou zásoby uhlí na dalších 23 let, se zasype. Druhou možností je konzervační režim, ten by ale podle ředitele společnosti stál ročně 100 až 200 milionů korun.

Uzavření dolu společnost údajně vyjde na jednu až 1,5 miliardy kroun. "Z toho 500 milionů korun vyjde na technickou uzávěrku dolu, zhruba 700 milionů korun pak půjde na sociální program," uvedl Fabián.

Podle něj jsou také ve finální fázi jednání o prodeji Ostravsko-karvinských koksoven. NWR je prodá do konce letošního roku. Součástí smlouvy má být závazek odebírat určité množství uhlí od OKD.

O uzavření dolu do konce roku 2014 v úterý rozhodla představenstva OKD a NWR. V případě pomoci státu by těžba podle nich mohla pokračovat až do roku 2018 (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kůrovec může letos napadnout polovinu lesů v Česku, varuje Brabec

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Pokud nastane krizový scénář, bude letos v Česku napadeno kůrovcem 500 tisíc hektarů smrkových lesů, tedy polovina...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Najdete na iDNES.cz