Antimonopolní úřad podhodnotil cenu akcií OKD, domnívá se policie

  2:03aktualizováno  2:03
Protikorupční policie se v kauze privatizace obřích černouhelných dolů OKD z roku 2004 zaměřila kromě ministerských úředníků, vlády a znalce, který pro stát stanovil cenu OKD, také na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten při prodeji státního podílu akcií OKD sehrál významnou úlohu. Pozitivní i negativní.
Úřad na ochranu hospodářské soutěže podle policie pochybil, když stanovil minimální cenu akcií OKD (ilustrační snímek).

Úřad na ochranu hospodářské soutěže podle policie pochybil, když stanovil minimální cenu akcií OKD (ilustrační snímek). | foto: NWR

Podle nastupujícího premiéra Bohuslava Sobotky vláda při privatizaci státního podílu akcií OKD postupovala v dobré víře podle pokynů dvou nezávislých úřadů – Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A proto nepochybila.

"Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici. A vycházela také ze stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)," řekl Sobotka v obsáhlém rozhovoru, který v pondělí zveřejnila MF DNES.

Právě role Fondu národního majetku (FNM) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při privatizaci poskytuje tehdejší Špidlově a Grossově vládě alibi a zatím ji chrání při současném vyšetřování. Ministři mohou tvrdit, že za nic nemohou. To ti úředníci!

Grossova vláda prodala v září 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Ministrem financí zodpovědným za prodej 45,88 procenta akcií byl právě Sobotka.

Protikorupční policie je přesvědčena, že stát se zbavil akcií příliš levně. Spočítala, že při obchodu přišel o 3,4 miliardy. Viní proto dva exnáměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že vědomě převzali a v podstatě "podstrčili" tehdejší vládě znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají.

Pozitivní i negativní role ÚOHS

Stejně tak se však detektivové podle zjištění MF DNES zaměřili i na druhý úřad, který dal vládě zelenou k privatizaci černouhelných dolů – antimonopolní úřad. Ten nejdříve splnil svou úlohu. Poté, co Špidlova vláda v březnu 2004 chtěla prodat 45,88 procenta akcií OKD za 2,25 miliardy, ÚOHS obchod zastavil.

Jenže zároveň stanovil tržní cenu černouhelných dolů minimálně na 3,5 miliardy. A tím poskytl vládě "krytí", nemusela již hodnotu firmy podrobně zkoumat. "Ze vzájemné korespondence mezi ministerstvem financí a ÚOHS vyplývalo, že pokud se kupní cena neodchýlí od tržní hodnoty stanovené ÚOHS, nebude to považováno za poskytnutí veřejné podpory," píše se ve vyšetřovacím spise.

Podle protikorupční policie tím však ÚOHS pochybil. I tato částka byla totiž příliš nízká. Na stanovení tržní ceny neměl údajně dostatek podkladů. ÚOHS totiž podle policie pracoval s podhodnocenými a nekvalitními posudky na cenu akcií OKD.

Posudek ústavu Vox Consult, který stanovil cenu akcií černouhelných dolů na pouhé 2,08 miliardy, například podle detektivů "zcela pominul hodnotu 20 dceřiných společností, která činila dle závěrů policie pět miliard. Stejně tak opominul zahrnout do ocenění část majetku OKD, představovanou hotelovými, rekreačními či zdravotnickými zařízeními v ceně 200 milionů."

Jen pro srovnání: posudek ústavu NOVOTA, vypracovaný pár měsíců po privatizaci pro Komisi pro cenné papíry, stanovil cenu za státní podíl na 10,3 miliardy. A pozdější posudek Ernst & Young k 31. 12. 2005 dokonce na 24 miliard.

Ministři nemuseli poslechnout

Detektivové zatím došli k názoru, že tehdejší představitele ÚOHS nelze stíhat. Jejich rozhodnutí, a tedy i stanovení tržní ceny, totiž nebylo pro vládu závazné.

Policie zaujala názor, podle něhož byl ÚOHS "po 30. 4. 2004, tedy po vstupu Česka do EU, už jen koordinační, poradenský, konzultační a monitorovací orgán v oblasti veřejné podpory" a ministři se jím nemuseli řídit. S tím souhlasí i právníci oslovení MF DNES.

Ředitelem ÚOHS byl v letech 1998 až 2005 lidovec Josef Bednář. Když mu v pondělí MF DNES zavolala na jeho mobilní telefon, vyslechl si žádost o vyjádření k privatizaci a pak zavěsil se slovy: "To je omyl." Ani nynější vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se k prodeji OKD v pondělí nevyjádřilo.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Do ulic v nových octaviích. Policie převzala prvních 80 moderních aut

Policisté z Prahy, Středočeského, Zlínského kraje a z Vysočiny v pátek na pražské Letenské pláni převzali prvních 80...

ANO drží dle CVVM 30 procent podpory, pět stran je na hraně Sněmovny

Volby do Poslanecké sněmovny by v listopadu vyhrálo hnutí ANO, i přes ztrátu od minulého průzkumu. Uvedlo to Centrum...

Sestavujeme téměř skutečný obraz původní podoby hradu, říká archeolog

Národní památkový ústav ocenil cenou Patrimonium pro futuro za rok 2018 uskupení Historie v terénu – Litvínovsko, které...

Nemůže za to, že syn byl její pacient, hájí Babiš Protopopovou ve funkci

Premiér Andrej Babiš je přesvědčen o tom, že nová tajemnice vládní rady pro duševní zdraví Dita Protopopová není...

Najdete na iDNES.cz