Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

  1:01
Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen málokterá to však skutečně umí. Teprve v posledních letech starostové zjišťují, že k budování potřebných služeb pro občany mohou přinutit developery.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Radnice se svou sílu teprve učí ovládat,“ uvádí Marek Vácha, mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Jako dobrý nástroj zmiňuje například územní studii, kterou lze určit, jak bude oblast vypadat.

„Běžný bývá například požadavek na vybudování školy nebo školky,“ říká mluvčí developera Finep David Jirušek. Radniceargumentují hlavně omezenou kapacitou stávajících zařízení a tím, že developeři do oblasti přivádějí stovky až tisíce nových obyvatel.

Starostové nicméně často chtějí víc. „Snažíme se, aby developeřri vybudovali odpovídající komunikace a napojili je na stávající městské komunikace, aby pamatovali na parkovací kapacity, na zachování nebo revitalizaci zeleně, aby instalovali veřejné osvětlení systémově propojitelné s­ městským a podobně,“ vyjmenovává mluvčí radnice v Karlových Varech Jan Kopál.

„U všech záměrů s investory vedeme diskusi o jejich maximálním zapojení do potřeb předmětného území,“ potvrzuje Eva Smutná, radní pro strategický rozvoj a památkovou péči Prahy 6. Radnice se totiž vesměs shodují, že developer by měl mít víc povinností než pouhou bytovou výstavbu.

„Developer by měl především spolupracovat s městem. Rozhodně by neměl končit u toho, že lidem prodá byty a ti poté musí za službami do jiné části města,“ nastiňuje mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Ať se stará radnice

V okolí hlavního města občanskou vybavenost postrádala a postrádají především takzvaná satelitní městečka. „Vznikala hlavně za hranicí Prahy, kvůli nedokonalým územním plánům a nedůslednosti okolních obcí,“ říká Vácha z IPR.

Ochota developerů financovat výstavbu školek či parků je však omezená i dnes. Shodují se, že odpovědnost za občanskou vybavenost leží především na bedrech radnic. „Každý občan i­ firma v Česku platí daně, z nichž by takové investice měly být také hrazeny. Odpovědnost by se proto neměla pouze přesouvat na soukromé subjekty, jejichž zaměření a poslání je primárně jiné než budovat v místě občanskou vybavenost,“ tvrdí předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

„Řešení občanské vybavenosti je primárně úkolem radnice, případně magistrátu. Developer má jen omezené možnosti, jak jejich práci suplovat,“ potvrzuje generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

V praxi však výstavba prvků občanské vybavenosti nejčastěji probíhá na základě určité formy spolupráce soukromého investora se samosprávou. A v té jsou podle Váchy téměř vždy aktivnější developeři, kteří mají jasný obchodní záměr.

Pokud se o občanskou vybavenost v rámci svých projektů zajímají, tak hlavně proto, že představuje důležitou přidanou hodnotu. „Může mít zásadní vliv, pokud se kupující rozhoduje mezi více projekty,“ říká Doron Klein, ředitel Afi Europe pro Česko a Rumunsko.

Ředitel Geosan Development Petr Beneš jeho pohled sdílí: „Občanská vybavenost je jedním z hlavních kritérií při výběru bytu, proto nelze její dostupnost podcenit.“

To, co může na daném místě vyrůst, určuje územní plán a developeři jej ve své výstavbě musí zohlednit. Určitý podíl občanské vybavenosti proto uvádějí jako standardní součást rezidenčních projektů.

Služby pomohou zvýšit zisk

Komerční prostory se po dokončení většinou přesouvají do rukou soukromých provozovatelů, zatímco parky, hřiště či školky přebírá veřejná správa. Tato vypořádání jsou už součástí smlouvy, kterou developer se samosprávou uzavírá před zahájením projektu.

Kromě radnic však přicházejí požadavky na developera také od veřejnosti. „Záleží, jestli má radnice jasnou vizi, jakou občanskou vybavenost je potřeba vybudovat. Někdy obce vizi nemají a požadavky spíše znějí od obyvatel,“ uvádí mluvčí Crestyl Group Ondřej Micka.

A občas se obyvatelé takto pouze snaží dosáhnout zastavení developerského projektu. „Požadavky vycházejí z ­nevole občanů přijmout téměř jakoukoliv novou výstavbu v­ lokalitě – s takovými se velmi těžko cokoliv vyjednává,“ podotkla obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.

Někteří developeři mají za to, že občanskou vybavenost v oblasti nejlépe vyřeší samotný trh. „Odpovědnost a zároveň schopnost toto řešit má jedině trh. Územní plánování může maximálně připravit vhodnou startovací čáru,“ míní Martin Hubinger, partner skupiny T.E.

Podle něj jsou služby, jako péče o ­děti či seniory nebo sportoviště, neziskové pouze na první pohled. „Zisk se vrací v podobě kvalitnějšího bydlení a lepší prodejnosti okolních projektů,“ dodává Hubinger.

Autor:

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Mangrovové lesy jsou v ohrožení. Jejich konec by byla katastrofa, varuje studie

26. května 2024

Mangrovové porosty, které se vyskytují podél tropického pobřeží, mají zásadní význam pro...

Aljaška chce těžit plyn. Do cesty se postavili mladí, podali žalobu

26. května 2024

Státem vlastněná společnost Alaska Gasline Development Corporation přišla s novým projektem na...

Americká potravinová revoluce. Úřady tlačí jasnější značení, průmysl se brání

26. května 2024

Zákony Spojených států amerických zatím nevyžadují, aby výrobci uváděli nutriční upozornění pro...

Každý může být hvězda. V Tokiu otevřeli první interaktivní zábavní park na světě

26. května 2024

V Japonsku otevřeli nový krytý zábavní park, který interaktivně propojuje šantán, divadlo,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...