Test hranolků: nejhorší jsou v KFC

  3:24aktualizováno  3:24
Chutnají výborně a krásně voní po bramborách. Jenže jsou zdraví škodlivé. Hranolky z oblíbené fastfoodové restaurace KFC dopadly v testu MF DNES nejhůře. Tuk, na kterém jsou usmažené, obsahuje víc než dvojnásobné množství škodlivých transmastných kyselin, než by podle doporučení lékařů měl.
Nejhorší hranolky v Česku má KFC.

Nejhorší hranolky v Česku má KFC. | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

MF DNES testovala hranolky celkem ve dvanácti obchodech a stáncích. Nejlépe dopadly hranolky od McDonald’s v Brně. O moc lépe než KFC nedopadl ani řetězec s rybími pokrmy Nordsee nebo občerstvení na autobusovém nádraží v Brně.

DNES Exkluzivně!

Hranolky pro MF DNES analyzovali odborníci z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, zaměřili se přitom na obsah a kvalitu tuků, především na obsah transmastných kyselin. Ty se podle lékařů podílejí na vzniku onemocnění srdce a cév.

"Transmastné kyseliny jsou rizikové pro vznik aterosklerózy a prokazatelně zvyšují hladinu špatného cholesterolu," vysvětluje výživová specialistka z Thomayerovy nemocnice Tamara Starnovská. Riziko, že člověk onemocní srdeční chorobou, se zvyšuje při opakované konzumaci.

Až od listopadu
Výrobci si tuky s transmastnými kyselinami oblíbili díky příznivé ceně a také proto, že jsou pro smažení vhodnější. Hranolky zakoupené v KFC na pražském Zličíně obsahovaly v jedné porci víc než pět gramů transmastných kyselin, přičemž maximální množství, které by člověk měl přijmout za den, jsou dva gramy.

KFC se brání, že už teď v České republice začínají používat tuky se sníženým množstvím transkyselin. "Už nyní se na některých pobočkách smaží na nových tucích, vaše vzorky asi pocházely z míst, kde ještě funguje starý systém," řekla mluvčí KFC Marie Vacková.

A dodává, že od listopadu bude zdravější tuk používat celý řetězec. "Nějakou dobu zkrátka trvá, než používaný tuk změníme, nejde to řešit ze dne na den," zdůvodňuje mluvčí Vacková, jak je možné, že v Americe již zdravější tuky používají, ale u nás se proces teprve rozjíždí.

Stačí jeden oběd
Konkurenční McDonald’s přitom dopadl v testu nejlépe, protože na zdravějších tucích již smaží. U nás není množství transmastných kyselin v zákonech nijak ošetřeno, ale například v New Yorku bojují se škodlivými látkami radikálně.

Jejich používání loni úplně zakázali v newyorských restauracích. Na obalech potravin musí být mezi výčtem surovin uvedeno, kolik transmastných kyselin obsahují.

Stačí jeden jediný oběd a dostanete do sebe několikanásobně větší množství látek, které škodí vašemu zdraví. Když si dáte v oblíbeném občerstvení KFC kuřecí křidélka se standardní porcí hranolků, už jen transmastné kyseliny obsažené v hranolcích víc než dvakrát překročí hranici, kterou lékaři považují za zdravou.

Redaktoři obešli i další řetězce
Další nemalé množství tuků je přitom v křidýlkách. I ta totiž řetězec smaží v tuku s velkým množstvím škodlivých transkyselin. "Tyto tuky jsou škodlivé, když je někdo konzumuje dlouhodobě ve větším množství. Jeden oběd vás hned nepoloží, ale dlouhodobě přispívají k nemocem srdce a cév," říká Ctibor Perlín z Ústavu centra preventivního lékařství.

Podle něj naše margaríny už příliš mnoho škodlivých kyselin neobsahují. Ale v případě fastfoodů mohou vznikat i při tepelné úpravě jídla.

Nebezpečné tuky objevil test MF DNES – redaktoři obešli kromě prodejen KFC i další řetězce a stánky s občerstvením. "Transmastné kyseliny obsahuje i kravské mléko, na to jsme zvyklí. Škodí nám právě ty ze ztužených tuků," říká Ctibor Perlín.

Americké obaly
Jsou přitom nahraditelné. "Ale také dražší," dodává. KFC už téměř před rokem vyhlásilo, že na špatném tuku přestane smažit.

"Myslím, že plukovník Sanders (zakladatel řetězce – pozn. red.) by byl pyšný, že jsme našli řešení, které zachová vynikající chuť jeho originálních kuřecích křidýlek," prohlásil v listopadu 2006 prezident společnosti KFC Gregg Dedrick, když oznamoval, že všech 55 tisíc restaurací KFC v Americe přechází na fritovací olej s nulovým obsahem transmastných kyselin.

V Česku však výměnu olejů za zdravější plánují až od listopadu. Tlak veřejnosti na zastavení používání těchto látek je za mořem větší než u nás. Na obalech v USA musí být vyznačeno, kolik nebezpečných kyselin výrobek obsahuje.

Nebezpečné cukrovinky
A ve státě New York dokonce zakázali transmastné kyseliny používat ve všech druzích restaurací a fastfoodů. Podobné opatření funguje v Dánsku. V Česku to však zatím není na pořadu dne.

Evropská unie o povinném označování potravin nápisy s jejich přesnými nutričními hodnotami teprve jedná. "Proto jakékoliv podstatné zásahy do stávajících právních předpisů v oblasti označování potravin na národní úrovni nepovažuje ministerstvo za vhodné," řekl hlavní český hygienik Michael Vít.

Dietoložka Tamara Starnovská z pražské Thomayerovy nemocnice je přesvědčená, že informaci o množství transmastných kyselin by se lidé měli z obalů potravin dozvědět.

"Spotřebitel, který se o toto téma detailně nezajímá a nehledá cíleně informace, nemá pak šanci tento fakt zjistit," říká. Škodlivé látky se vykytují navíc i ve výrobcích s živočišnými tuky, jako je například máslo, šlehačka nebo různé čokoládové cukrovinky.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Důchodkyně

Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí...

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Pivní dvojka posiluje. Staropramen koupil řemeslná piva Pernštejn i Porter

Staropramen koupil Pivovar Pardubice s jeho značkami Porter, Taxis a Pernštejn.

Společnost Pivovary Staropramen po 22 letech koupila konkurenta. Do svého portfolia zařadí značky Pernštejn, Taxis a...

Najdete na iDNES.cz