Systém Ares sebral živnostníkům anonymitu

  11:10aktualizováno  11:10
- Informace o obchodních partnerech bývá pro podnikatele často nejcennějším zbožím. Paradoxně však sami o sobě údaje odhalují jen velmi neochotně. Tuto bariéru má prolomit informační systém Ares, jenž od pondělí funguje na internetové adrese www.mfcr.cz/ares/ares.html. Velké firmy už o svou anonymitu přišly dávno, každý si o nich může zjistit potřebné údaje v obchodním rejstříku nebo seznamech, které zpracovávají specializované agentury.

Živnostníci byli ještě donedávna hájení. Nyní lze ve veřejně přístupném systému Ares najít velké společnosti i drobné živnostníky . Jeho prostřednictvím je možné z jednoho místa vstoupit do obchodního rejstříku, registru ekonomických subjektů, seznamu Českého statistického úřadu, rejstříku živnostníků a do seznamu plátců daně z přidané hodnoty. Zatím.

Do konce roku by měli mít možnost uživatelé internetu zjistit i vztah podnikatelů s katastrálním úřadem a všechny jejich majetkové účasti. Podle ministra financí Pavla Mertlíka by měly být v systému mimo jiné přístupné i databáze Střediska cenných papírů, centrální registr dotací ze státního rozpočtu nebo údaje z Obchodního věstníku.

Z jednoho místa lze otevřít víc seznamů

Se systémem Ares lze pracovat velmi jednoduše. Na internetové adrese ministerstva financí www.mfcr.cz/ares/ares.html stačí kliknutím na odkaz vyhledávání otevřít stránku, kde se objeví výzva k zadání firmy - podnikatele, o kterém si chce uživatel něco zjistit. Pak jen zbývá napsat jen jméno, nemusí být ani úplné, nebo třeba identifikační číslo.

Systém za chvíli nabídne všechny podniky, které mají v názvu zadaná slova. U každého z nich jsou uvedeny zkratky registrů, ve kterých je firma vedena. Po kliknutí na příslušnou zkratku se objeví například úplný výpis z obchodního rejstříku nebo údaje o tom, odkdy, případně do jaké doby platila firma daň z přidané hodnoty. U živnostníků lze zobrazit údaje z živnostenského listu - mimo jiné sídlo firmy, identifikační číslo a předmět činnosti.

Na jednom místě jsou tak všechny oficiální údaje, které jsou zatím veřejnosti o firmě dostupné. Informace takto získané a vytištěné na tiskárně však nelze použít jako úřední doklad. Pokud například banka požaduje výpis z obchodního rejstříku jako přílohu žádosti o úvěr, musí pro jeho kopii s kolkem podnikatel stejně jako dosud zajít přímo na obchodní soud.

Data tedy mají pouze informační charakter. Podle tvůrců systému se totiž často vyskytují v jednotlivých registrech u jedné firmy nesrovnalosti. V obchodním rejstříku je například společnost zapsaná jako Salám, a.s., v registru ekonomických subjektů jako Salám a.s. - bez čárky - a na seznamu plátců daně z přidané hodnoty jako Salám akciová společnost.

Podle zákona by pokaždé mohlo jít o jinou firmu. Systém Ares by tedy měli podnikatelé využít i ke kontrole dat, pod kterými jsou vedeni v jednotlivých seznamech. A pokud najdou chyby, měli by rychle dojít na příslušné instituce a požádat o jejich odstranění.

Údaje o osobním majetku chrání zákon

»Co je komu do mých aktivit i majetku,« bude zřejmě pobouřen leckterý podnikatel. Omyl. Doba anonymního zakládání a rušení firem či převádění podílů na manželky a manžele například z důvodu jejich ochrany před věřiteli by měla díky informačnímu systému končit, vzhledem k platným zákonům v České republice však zatím jen pozvolna.
Dnes nemůže být například u podnikatele fyzické osoby uvedeno rodné číslo ani rodinné majetkové poměry. Neveřejné zatím zůstávají také údaje o placení daní či zákonného pojištění. V západních zemích existuje už od roku 1992 systém EBR Evropský registr ekonomických subjektů, který podnikatele obrazně řečeno svléká do naha. Letos v lednu byl zahájen jeho plný provoz. Do projektu jsou zapojeny všechny státy Evropské unie a Norsko, zatím s výjimkou Lucemburska.

V Norsku lze například v internetovém registru firem najít i předmanželskou smlouvu podnikatele. Jen ať dodavatelé, zákazníci i bankéři, u kterých žádá o úvěr, vědí, jestli mu náhodou manželka po rozvodu nemůže utéct i s celým majetkem. Na internetu lze najít například i seznam sesazených ředitelů i s vysvětlením, proč museli ze své funkce odejít, nebo registr restaurací a prodejců z Floridy, kteří obdrželi pokutu včetně její výše i důvodu. Česká republika rovněž usiluje o zapojení do systému EBR.

Mimo jiné by přístup do projektu výrazně usnadnil malým a středním podnikatelům vyhledávání informací o zahraničních obchodních partnerech. Zatím však našemu vstupu brání především nepořádek v jednotlivých registrech.

Nejdůležitější informace, které lze v systému Ares najít
* obchodní jméno, identifikační a daňové identifikační číslo a sídlo firmy
* předmět činnosti
* datum vzniku a zániku a způsob zániku firmy
* statutární orgány společnosti - jméno, datum narození, rodné číslo, bydliště a funkce jednotlivých členů
* ke kterému finančnímu úřadu podnikatel přísluší

V Aresu zatím není
* jestli podnikatel platí daně a zákonné pojištění
* jaký je jeho osobní majetek
* jestli má podíly v jiných společnostech

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Najdete na iDNES.cz