Systém Ares sebral živnostníkům anonymitu

- Informace o obchodních partnerech bývá pro podnikatele často nejcennějším zbožím. Paradoxně však sami o sobě údaje odhalují jen velmi neochotně. Tuto bariéru má prolomit informační systém Ares, jenž od pondělí funguje na internetové adrese www.mfcr.cz/ares/ares.html. Velké firmy už o svou anonymitu přišly dávno, každý si o nich může zjistit potřebné údaje v obchodním rejstříku nebo seznamech, které zpracovávají specializované agentury.

Živnostníci byli ještě donedávna hájení. Nyní lze ve veřejně přístupném systému Ares najít velké společnosti i drobné živnostníky . Jeho prostřednictvím je možné z jednoho místa vstoupit do obchodního rejstříku, registru ekonomických subjektů, seznamu Českého statistického úřadu, rejstříku živnostníků a do seznamu plátců daně z přidané hodnoty. Zatím.

Do konce roku by měli mít možnost uživatelé internetu zjistit i vztah podnikatelů s katastrálním úřadem a všechny jejich majetkové účasti. Podle ministra financí Pavla Mertlíka by měly být v systému mimo jiné přístupné i databáze Střediska cenných papírů, centrální registr dotací ze státního rozpočtu nebo údaje z Obchodního věstníku.

Z jednoho místa lze otevřít víc seznamů

Se systémem Ares lze pracovat velmi jednoduše. Na internetové adrese ministerstva financí www.mfcr.cz/ares/ares.html stačí kliknutím na odkaz vyhledávání otevřít stránku, kde se objeví výzva k zadání firmy - podnikatele, o kterém si chce uživatel něco zjistit. Pak jen zbývá napsat jen jméno, nemusí být ani úplné, nebo třeba identifikační číslo.

Systém za chvíli nabídne všechny podniky, které mají v názvu zadaná slova. U každého z nich jsou uvedeny zkratky registrů, ve kterých je firma vedena. Po kliknutí na příslušnou zkratku se objeví například úplný výpis z obchodního rejstříku nebo údaje o tom, odkdy, případně do jaké doby platila firma daň z přidané hodnoty. U živnostníků lze zobrazit údaje z živnostenského listu - mimo jiné sídlo firmy, identifikační číslo a předmět činnosti.

Na jednom místě jsou tak všechny oficiální údaje, které jsou zatím veřejnosti o firmě dostupné. Informace takto získané a vytištěné na tiskárně však nelze použít jako úřední doklad. Pokud například banka požaduje výpis z obchodního rejstříku jako přílohu žádosti o úvěr, musí pro jeho kopii s kolkem podnikatel stejně jako dosud zajít přímo na obchodní soud.

Data tedy mají pouze informační charakter. Podle tvůrců systému se totiž často vyskytují v jednotlivých registrech u jedné firmy nesrovnalosti. V obchodním rejstříku je například společnost zapsaná jako Salám, a.s., v registru ekonomických subjektů jako Salám a.s. - bez čárky - a na seznamu plátců daně z přidané hodnoty jako Salám akciová společnost.

Podle zákona by pokaždé mohlo jít o jinou firmu. Systém Ares by tedy měli podnikatelé využít i ke kontrole dat, pod kterými jsou vedeni v jednotlivých seznamech. A pokud najdou chyby, měli by rychle dojít na příslušné instituce a požádat o jejich odstranění.

Údaje o osobním majetku chrání zákon

»Co je komu do mých aktivit i majetku,« bude zřejmě pobouřen leckterý podnikatel. Omyl. Doba anonymního zakládání a rušení firem či převádění podílů na manželky a manžele například z důvodu jejich ochrany před věřiteli by měla díky informačnímu systému končit, vzhledem k platným zákonům v České republice však zatím jen pozvolna.
Dnes nemůže být například u podnikatele fyzické osoby uvedeno rodné číslo ani rodinné majetkové poměry. Neveřejné zatím zůstávají také údaje o placení daní či zákonného pojištění. V západních zemích existuje už od roku 1992 systém EBR Evropský registr ekonomických subjektů, který podnikatele obrazně řečeno svléká do naha. Letos v lednu byl zahájen jeho plný provoz. Do projektu jsou zapojeny všechny státy Evropské unie a Norsko, zatím s výjimkou Lucemburska.

V Norsku lze například v internetovém registru firem najít i předmanželskou smlouvu podnikatele. Jen ať dodavatelé, zákazníci i bankéři, u kterých žádá o úvěr, vědí, jestli mu náhodou manželka po rozvodu nemůže utéct i s celým majetkem. Na internetu lze najít například i seznam sesazených ředitelů i s vysvětlením, proč museli ze své funkce odejít, nebo registr restaurací a prodejců z Floridy, kteří obdrželi pokutu včetně její výše i důvodu. Česká republika rovněž usiluje o zapojení do systému EBR.

Mimo jiné by přístup do projektu výrazně usnadnil malým a středním podnikatelům vyhledávání informací o zahraničních obchodních partnerech. Zatím však našemu vstupu brání především nepořádek v jednotlivých registrech.

Nejdůležitější informace, které lze v systému Ares najít
* obchodní jméno, identifikační a daňové identifikační číslo a sídlo firmy
* předmět činnosti
* datum vzniku a zániku a způsob zániku firmy
* statutární orgány společnosti - jméno, datum narození, rodné číslo, bydliště a funkce jednotlivých členů
* ke kterému finančnímu úřadu podnikatel přísluší

V Aresu zatím není
* jestli podnikatel platí daně a zákonné pojištění
* jaký je jeho osobní majetek
* jestli má podíly v jiných společnostech