Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Startuje registr smluv, obrana přiznala 81 milionů za kancelářské potřeby

  5:12aktualizováno  10:13
Komu zadávají státní podniky a veřejné instituce zakázky a nejsou předražené? Nepřihrává si tak někdo malou domů? Na důležité dokumenty má být lépe vidět díky Registru smluv, který startuje 1. července. Zatím pro dobrovolníky.

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na webu Registru smluv by se od pátku objevují první dokumenty. Dlužno dodat, že zatím jen v dobrovolném režimu. Teprve 1. července 2017 začne vše naostro - když někdo smlouvu nezveřejní, nebude platit.

Mezi nově zveřejněnými dokumenty se v pátek objevila například objednávka kancelářských potřeb pro ministerstvo obrany od pražské firmy Activa. Resort nakupuje tisíce položek, dataprojektory za desítky tisíc i tužky za desetikoruny.

„Jde o rámcovou smlouvu pro celý rezort na roky 2015 až 2016, podle které můžeme nakoupit kancelářské potřeby až do částky 81 milionů. Kolik jsme z ní zatím vyčerpali a za co, v tuto chvíli nedokáži říct,“ říká Petr Medek, mluvčí ministerstva obrany. Obrana ke smlouvě připojuje i přílohu, ve které je kompletní ceník dodavatelské společnosti - jsou v něm i propagační předměty, helmy, podšálky, víno a další. „Vína nekupujeme, smlouva je na kancelářské potřeby,“ ujišťuje Medek.

V registru se dnes objevily také smlouvy obrany na opravu autobusů či nákup očkovacích látek. V některých případech ale není uvedena cena - třeba ve smlouvách o softwaru mezi Hlavním městem Prahou a firmou OBIS.

Výjimku má ČEZ i Hrad

Mezi první dobrovolníky, kteří své smlouvy zveřejní budou podle Nikoly Hořejše z projektu Rekonstrukce státu patřit ti, kteří je zveřejňují už dnes. „Masarykova univerzita je prý připravena spustit zveřejňování během dvou dnů. Lesy ČR pravděpodobně zveřejňovat budou, stejně jako podniky města Brna,“ říká.

Ministerstva, obce a některé státní podniky vyvěšují některé své smlouvy na internet už dnes. „Ze zákona musí zveřejňovat smlouvy od půl milionu výš, které podléhají zákonu o veřejných zakázkách. Problém je v tom, že se zveřejňují na dvanácti tisících místech a je tak prakticky nemožné povinnost kontrolovat, natož v nich něco najít,“ říká ekonom a informatik Jiří Skuhrovec, předseda analytického spolku EconLab.

Registr by měl všechny nové smlouvy shromáždit na jednom místě a umožnit tak komukoliv v nich snadno vyhledávat - například podle názvu smluvních stran, vítěze zakázky či ceny. Plné znění smluv zde bude v elektronické podobě a půjde v nich hledat přes klíčová slova. Obchodní tajemství nebo osobní údaje mohou smluvní strany začernit.

Povinnost zveřejňovat se bude vztahovat na všechny smlouvy nad 50 tisíc korun (bez DPH), ve kterých se točí veřejné peníze. Povinnost mají stát, státní podniky, 200 obcí s rozšířenou působností, kraje, státní/krajské/obecní firmy, státní příspěvkové organizace, veřejné vysoké školy a zdravotní pojišťovny.

Výjimku si při schvalování zákona vylobovala menší města a obce (asi 6 tisíc obcí), ČEZ (roční obrat přes 80 miliard), Poslanecká sněmovna, Senát, Nejvyšší kontrolní úřad či Kancelář prezidenta republiky.

Duchovním otcem zákona o registru smluv je poslanec Jan Farský, poslanec za Starosty a nezávislé a bývalý starosta Semil. Zákon projednávali politici od roku 2012 - nemohli se shodnout na výjimkách.

Snaha rozcupovat zákon výjimkami

A boj o výjimky nekončí. Zákon sotva začíná platit a poslanci už projednávají novelu. Budějovický Budvar se totiž zveřejňování smluv brání zuby nehty - s odkazem na obchodní tajemství (více čtěte zde). Právě kvůli vynětí Budvaru z povinnosti zveřejňovat aktuálně projednávají poslanci novelu zákona o registru smluv.

Zveřejňování smluv nás připraví o miliardu v tržbě, varuje šéf Budvaru

V pozměňovacích návrzích kromě toho žádají o výjimku ze zveřejňování pro všechny státní a městské firmy, zdravotnická zařízení, vysoké školy, Českou televizi či Český rozhlas. Další jednání bude za tři měsíce. „Čeká nás rok cupování zákona o registru smluv, kdy se ho budou snažit všichni torpédovat,“ poznamenává Skuhrovec.

Argumentaci pro vyjmutí ilustruje reakce státního podniku Lesy ČR. Ten sice už nyní zveřejňuje na svém webu smlouvy o veřejných zakázkách nad 300 tisíc korun bez DPH, registr se mu ale nelíbí. „Může tím dojít k narušení rovné hospodářské soutěže. Již nyní se setkáváme s nevolí podnikatelských subjektů - nemají zájem na uveřejňování ceny za poskytnutá plnění či předmětu smlouvy,“ říká mluvčí Lesů Eva Jouklová. Podle ní by se mohlo stát, že by se do zakázek Lesů nikdo nehlásil.

Slovenská zkušenost

V ČR se každoročně zadají veřejné zakázky v objemu 550 miliard korun, což je polovina státního rozpočtu. Spolek EconLab odhaduje, že na webových profilech zadavatelů jsou uveřejněné a dohledatelné smlouvy pouze za 40 až 50 procent této částky.

Čtyři roky už běží registr smluv na Slovensku. Podle Rekonstrukce státu se díky tomu trojnásobně zvýšil zájem firem o veřejné zakázky. Důvod? Veřejnost přestala mít pocit, že karty jsou předem rozdané a věří, že mohou zakázku získat. „Firmy například upozorňují na své konkurenty, když mají pocit, že je zakázka předražená,“ dává příklad Skuhrovec.

Neziskovka Transparency International vypracovala analýzu, kde popsala všechny kauzy, na které se přišlo díky registru smluv. „Není to ani tak o tom, kolik se ušetří, to nikdo nedovede spočítat. Hlavní přínos je v tom, že se nikdo neodváží jednostranně nevýhodné smlouvy uzavírat,“ vysvětluje Skuhrovec.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

Trati do Kolína hrozí přetížení. Už dnes kvůli tomu vlaky citelně zpomalují

18. června 2024  10:32

Na páteřní trase hrozí od nového jízdního řádu přetížení kapacity dráhy. Jakákoliv mimořádnost tak...

Francie vyslyšela volání zákazníků, zemi zaplavily automaty na sýry

18. června 2024  10:02

Na nádražích, náměstích nebo dálničních odpočívadlech po celé Francii se začaly objevovat automaty...

Nečmárej na vlaky a najdi si holku. Dráhy bilancují kampaň proti graffiti

18. června 2024

Premium Důsledné zavírání očí a snaha, aby se obrázky posprejovaných vlaků nedostaly na stránky novin nebo...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...