Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ve skladech leží tuny neprodaného oblečení, obchodníci osekávají objednávky

  10:00
Oděvní průmysl se nevzpamatoval z koronavirového roku 2020 a již nyní má ne úplně světlé vyhlídky. Někteří obchodníci hlásí miliardové ztráty, ale kvůli vládním opatřením a zákazům mají navíc sklady stále plné loňských kolekcí. Nové objednávky někteří úplně omezili nebo stále vyčkávají na uvolnění restrikcí. Současná situace způsobuje velké potíže i velkým výrobním závodům v Asii.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Očekávané uvolnění je v současné době spojené hlavně s proočkováním populace. Pandemie ovšem zatím neustupuje a většina států se stále ocitá v lockdownu. 

S tím je spojené také dlouhodobé uzavření kamenných prodejen, kde leží ladem stále velké množství loňských kolekcí. „Jedná se především o dámské a pánské zboží, protože tyto produkty se již několik měsíců nesmí prodávat a v běžném provozu by byly již prodané v rámci výprodejů,“ potvrdil stav skladových zásob Norbert W. Scheele, ředitel řetězce C&A pro země střední a východní Evropy.

Tento stav například potvrzuje i britský řetězec Primark. Sdělil, že má na skladě loňskou kolekci jaro/léto v hodnotě přibližně 150 milionů liber (4,5 miliardy korun) a podzim/zima za 200 milionů liber (šest miliard korun).

Podle poradenské společnosti McKinsey se hodnota neprodaného oblečení po celém světě, v obchodech a skladech, pohybuje v rozmezí 140 až 160 miliard eur. To je více než dvojnásobek normálního stavu.

S objednávkami na nové kolekce pro letošní sezonu proto někteří klíčoví obchodníci vyčkávají na poslední chvíli. Mnozí navíc potvrzují snížení objemu objednávek. Britský Marks & Spencer uvedl, že objednávka letošní jarní kolekce je menší než v loňském roce.  

„Po zkušenostech s dosavadními lockdowny jsme velmi selektivně objednali sezonní zboží, které přijde na naše prodejny v březnu,“ potvrdilo taktéž vedení řetězce C&A.

V loňském roce podle Euromonitoru oděvní průmysl zaznamenal pokles prodeje zhruba o 17 procent oproti roku 2019 a jeho oživení není podle odhadů mezinárodních agentur příliš příznivé. Agentura McKinsey předpovídá pokles tržeb až 15 procent, naopak Euromonitor odhaduje oživení i o 11 procent.

Z kamenných prodejen do onlinu

Čeští obchodníci dlouhodobě hledají vhodné alternativy, jak absenci kamenných prodejen nahradit. Někteří své několikamiliardové zásoby prodávají převážně přes e-shopy. „Produkty, které zbyly z našich předchozích kolekcí, stále prodáváme v naší globální síti,“ potvrzuje společnost Puma. 

A navzdory pandemii a uzavřením kamenných obchodů si oslovení maloobchodníci loňský rok pochvalují. Americká značka Gap, která loni vstoupila na český trh, zaznamenává zvýšené prodeje. „Vstup na český trh předčil naše očekávání a naopak jsme vzhledem k prodejům museli na podzim dodatečně objednat další zboží, abychom doplnili nejprodávanější kategorie. Překvapily nás vysoké prodeje zejména v segmentu batolat a dětí,“ říká Jan Fahoun, jednatel C.S. retail 1969.

Kromě e-shopů se obchodníci snaží nabídnout zákazníkům různé speciální služby. Doprava zdarma, vyzvedávání u smluvních partnerů, ve výdejních okénkách, ale i vlastní inovativní služby. 

„Díky službě Call&Collect si zákazníci telefonicky na prodejně objednají tzv. tašku plnou překvapení, která obsahuje produkty vybrané a zabalené našimi zaměstnanci. Zákazníci si pak jen na prodejně vyzvednou připravenou tašku. Naším cílem je hlavně prodat stávající zásoby podzimního a zimního zboží prostřednictvím atraktivních nabídek, “ představuje jednu ze svých služeb řetězec C&A. 

Módní e-shop ZOOT má v tuto chvíli na skladě množství zboží ze starších kolekcí v obvyklé hodnotě. „Daří se nám vykrývat mezery v dodání, které někteří dodavatelé v důsledků složité covid situace mají,“ říká šéfka nákupu Simona Poláková a dodává, že zpoždění dodávek pociťují zejména z logistických důvodů distribučních skladů. Ty jsou často ochromené nedostatkem pracovní síly způsobené koronakrizí.

Objem jarních a letních objednávek na letošní rok někteří prodejci nesnížili a věří v brzké otevření svých prodejen. „V segmentu značkového textilu a doplňků GAP se předobjednávky uzavírají cca půl až třičtvrtě roku před samotným dodáním a právě dokončujeme výběr podzimní kolekce. Značka Gap se opírá o myšlenku Modern American Optimism, proto i my v České republice myslíme pozitivně a věříme, že se situace v kamenném retailu ve druhé polovině roku zlepší,“ dodává Jan Fahoun.

Obavy asijských oděvních továren

Posunuté termíny či snížené objemy nyní způsobují největší potíže převážně zahraničním výrobním továrnám. S nepříznivou situací se potýkají hlavně asijští výrobci oděvů, například v Bangladéši, jejíž ekonomika je na vývozu textilu téměř závislá. Tamní oděvní továrny se ovšem snaží zůstat stále otevřené.

Padesát továren dotazovaných bangladéšským sdružením výrobců a vývozců oděvů uvedlo, že pro letošní sezonu obdrželi o 30 % méně objednávek, než je obvykle. Podzimní a hlavně předvánoční lockdowny ve velké části Evropy, pokračující i v lednu, tvrdě zasáhlo jejich podniky.

Pracovaly za 4 libry denně, teď nemají nic. Asijské šičky uvrhl covid do chudoby

„Fungujeme na 25 % kapacity. Máme nějaké objednávky na provoz továrny do února. Je těžké říci, jak přežijeme,“ dodává majitel továrny v Dháce Shahidullah Azim, jehož klienty jsou severoameričtí a evropští maloobchodníci.

Miran Ali, který zastupuje Star Network, alianci výrobců v šesti asijských zemích, a sám vlastní čtyři továrny v Bangladéši, čelí podobným problémům. „Loni jsme měli dostatek jarních objednávek již na přelomu roku a řešili jsme dokonce už i následující podzimní sezonu. Nyní se všechno zpožďuje,“ řekl z hlavního města Dháky.

Asif Ashraf, další majitel továrny v Dháce, který vyrábí oblečení pro maloobchodní sítě po celém světě, uvedl, že je momentálně situace velmi těžká. „Vyrobili jsme látky a jsme připraveni ušít pro zadavatele nové kolekce, nyní čekáme na nové objednávky.“ 

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Britské hraniční kontroly jsou neefektivní, miliardy přišly vniveč, hlásí úřad

23. května 2024

Zavedení hraničních kontrol ve Velké Británii po odchodu z Evropské unie se dlouho odsouvalo....

Firma se přela s Českou národní bankou, Soudní dvůr EU jí dal za pravdu

23. května 2024  14:58

Český zákon o podnikání na kapitálovém trhu není v souladu s evropským právem a zřejmě se bude...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Zkušenosti s investováním má polovina Čechů. Klesl zájem o akcie, říká průzkum

23. května 2024  11:54

Při ve volbě, kam uložit vlastní peníze, mezi Čechy vyhrává spořicí účet. Zkušenosti s investováním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...