Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ve skladech leží tuny neprodaného oblečení, obchodníci osekávají objednávky

  10:00
Oděvní průmysl se nevzpamatoval z koronavirového roku 2020 a již nyní má ne úplně světlé vyhlídky. Někteří obchodníci hlásí miliardové ztráty, ale kvůli vládním opatřením a zákazům mají navíc sklady stále plné loňských kolekcí. Nové objednávky někteří úplně omezili nebo stále vyčkávají na uvolnění restrikcí. Současná situace způsobuje velké potíže i velkým výrobním závodům v Asii.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Očekávané uvolnění je v současné době spojené hlavně s proočkováním populace. Pandemie ovšem zatím neustupuje a většina států se stále ocitá v lockdownu. 

S tím je spojené také dlouhodobé uzavření kamenných prodejen, kde leží ladem stále velké množství loňských kolekcí. „Jedná se především o dámské a pánské zboží, protože tyto produkty se již několik měsíců nesmí prodávat a v běžném provozu by byly již prodané v rámci výprodejů,“ potvrdil stav skladových zásob Norbert W. Scheele, ředitel řetězce C&A pro země střední a východní Evropy.

Tento stav například potvrzuje i britský řetězec Primark. Sdělil, že má na skladě loňskou kolekci jaro/léto v hodnotě přibližně 150 milionů liber (4,5 miliardy korun) a podzim/zima za 200 milionů liber (šest miliard korun).

Podle poradenské společnosti McKinsey se hodnota neprodaného oblečení po celém světě, v obchodech a skladech, pohybuje v rozmezí 140 až 160 miliard eur. To je více než dvojnásobek normálního stavu.

S objednávkami na nové kolekce pro letošní sezonu proto někteří klíčoví obchodníci vyčkávají na poslední chvíli. Mnozí navíc potvrzují snížení objemu objednávek. Britský Marks & Spencer uvedl, že objednávka letošní jarní kolekce je menší než v loňském roce.  

„Po zkušenostech s dosavadními lockdowny jsme velmi selektivně objednali sezonní zboží, které přijde na naše prodejny v březnu,“ potvrdilo taktéž vedení řetězce C&A.

V loňském roce podle Euromonitoru oděvní průmysl zaznamenal pokles prodeje zhruba o 17 procent oproti roku 2019 a jeho oživení není podle odhadů mezinárodních agentur příliš příznivé. Agentura McKinsey předpovídá pokles tržeb až 15 procent, naopak Euromonitor odhaduje oživení i o 11 procent.

Z kamenných prodejen do onlinu

Čeští obchodníci dlouhodobě hledají vhodné alternativy, jak absenci kamenných prodejen nahradit. Někteří své několikamiliardové zásoby prodávají převážně přes e-shopy. „Produkty, které zbyly z našich předchozích kolekcí, stále prodáváme v naší globální síti,“ potvrzuje společnost Puma. 

A navzdory pandemii a uzavřením kamenných obchodů si oslovení maloobchodníci loňský rok pochvalují. Americká značka Gap, která loni vstoupila na český trh, zaznamenává zvýšené prodeje. „Vstup na český trh předčil naše očekávání a naopak jsme vzhledem k prodejům museli na podzim dodatečně objednat další zboží, abychom doplnili nejprodávanější kategorie. Překvapily nás vysoké prodeje zejména v segmentu batolat a dětí,“ říká Jan Fahoun, jednatel C.S. retail 1969.

Kromě e-shopů se obchodníci snaží nabídnout zákazníkům různé speciální služby. Doprava zdarma, vyzvedávání u smluvních partnerů, ve výdejních okénkách, ale i vlastní inovativní služby. 

„Díky službě Call&Collect si zákazníci telefonicky na prodejně objednají tzv. tašku plnou překvapení, která obsahuje produkty vybrané a zabalené našimi zaměstnanci. Zákazníci si pak jen na prodejně vyzvednou připravenou tašku. Naším cílem je hlavně prodat stávající zásoby podzimního a zimního zboží prostřednictvím atraktivních nabídek, “ představuje jednu ze svých služeb řetězec C&A. 

Módní e-shop ZOOT má v tuto chvíli na skladě množství zboží ze starších kolekcí v obvyklé hodnotě. „Daří se nám vykrývat mezery v dodání, které někteří dodavatelé v důsledků složité covid situace mají,“ říká šéfka nákupu Simona Poláková a dodává, že zpoždění dodávek pociťují zejména z logistických důvodů distribučních skladů. Ty jsou často ochromené nedostatkem pracovní síly způsobené koronakrizí.

Objem jarních a letních objednávek na letošní rok někteří prodejci nesnížili a věří v brzké otevření svých prodejen. „V segmentu značkového textilu a doplňků GAP se předobjednávky uzavírají cca půl až třičtvrtě roku před samotným dodáním a právě dokončujeme výběr podzimní kolekce. Značka Gap se opírá o myšlenku Modern American Optimism, proto i my v České republice myslíme pozitivně a věříme, že se situace v kamenném retailu ve druhé polovině roku zlepší,“ dodává Jan Fahoun.

Obavy asijských oděvních továren

Posunuté termíny či snížené objemy nyní způsobují největší potíže převážně zahraničním výrobním továrnám. S nepříznivou situací se potýkají hlavně asijští výrobci oděvů, například v Bangladéši, jejíž ekonomika je na vývozu textilu téměř závislá. Tamní oděvní továrny se ovšem snaží zůstat stále otevřené.

Padesát továren dotazovaných bangladéšským sdružením výrobců a vývozců oděvů uvedlo, že pro letošní sezonu obdrželi o 30 % méně objednávek, než je obvykle. Podzimní a hlavně předvánoční lockdowny ve velké části Evropy, pokračující i v lednu, tvrdě zasáhlo jejich podniky.

Pracovaly za 4 libry denně, teď nemají nic. Asijské šičky uvrhl covid do chudoby

„Fungujeme na 25 % kapacity. Máme nějaké objednávky na provoz továrny do února. Je těžké říci, jak přežijeme,“ dodává majitel továrny v Dháce Shahidullah Azim, jehož klienty jsou severoameričtí a evropští maloobchodníci.

Miran Ali, který zastupuje Star Network, alianci výrobců v šesti asijských zemích, a sám vlastní čtyři továrny v Bangladéši, čelí podobným problémům. „Loni jsme měli dostatek jarních objednávek již na přelomu roku a řešili jsme dokonce už i následující podzimní sezonu. Nyní se všechno zpožďuje,“ řekl z hlavního města Dháky.

Asif Ashraf, další majitel továrny v Dháce, který vyrábí oblečení pro maloobchodní sítě po celém světě, uvedl, že je momentálně situace velmi těžká. „Vyrobili jsme látky a jsme připraveni ušít pro zadavatele nové kolekce, nyní čekáme na nové objednávky.“ 

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....