Pravé šampaňské může stát tisíce

  13:09aktualizováno  13:09
K Silvestru půlnoci patří šampaňské. Ne každý ví, že pravé šampaňské má jednoznačný rodokmen. "Champagne je nejsevernější vinařskou oblastí Francie. Říká se, že Paříž je hlavou Francie, Burgundsko jejím žaludkem a oblast Champagne její duší a srdcem," říká Tomáš Beseda z Národní banky vín v Praze.

Vína, která se dají běžně koupit do sta korun, jsou nejčastěji vína perlivá, což jsou stolní vína sycená oxidem uhličitým. Za lahev pravého šampaňského můžete bez problémů zaplatit i desetitisíce korun.

Hlavním vinařským centrem je město Epernay. Celá oblast Champagne má rozlohu přibližně 350 hektarů, z čehož většinu zabírají vinice. Champagne je rozdělena na tři základní oblasti, Montagne de Reims, Vallée de la Marne a Cote de Blanc. Zde se pěstují tři základní odrůdy - Rulandské červené - Pinot noir, Rulandské Meunier - Pinot Meunier a Chardonnay.

Po sběru vína následuje lisování, mošt se poté sváží do sklepů, kde se nechá vykvasit, a mladé víno přečká celou zimu. Pak sklepmistr přistupuje ke kupáži, smíchání, takzvané cuvée. Po této kupáži začíná vlastní výroba šumivého šampaňského.

Šampaňské zraje až sedm let

Proces zrání v lahvích trvá minimálně jeden rok, ale také třeba sedm let. V závěru zrání se lahvemi ve stojanech pootáčí tak, aby se všechny kaly-kvasinky dostaly ke špici lahve. Hrdla lahví se pak ve svislé poloze ponoří do rychle mrznoucí směsi, čímž vznikne zledovatělý špunt, který pak po odstranění zátky tlakem vystřelí. Lahev se pak doplní čistým vínem a dozážním likérem, popřípadě originál koňakem. Po zašpuntování se vína ještě na nějaký čas uloží, aby se uklidnila. V poslední fázi se lahve etiketují a takto jsou připraveny k prodeji. "Vinařské domy prodávají vína v době, kdy se mají spotřebovat, není tedy žádoucí další skladování či archivování vína doma. Mezi poslední velké ročníky patří roky 1982, 1985 a pak léta 1988 až 1990," dodává Tomáš Beseda.

Exclusive de Ruinart Champagne Brut Magnum s kazetou
Jde o víno z limitované série. Lahev magnum je oděna do stříbrného šatu od firmy Christofe a umístěna do kazety z exotického dřeva s funkcí humidoru. Cuvée je z odrůdy Chardonnay z pěti nejlepších ročníků od roku 1985.
Cena: 50 720 korun

Moet et Candon Cuvée Dom Perignon 1990
Firmu založil v roce 1743 Claude Moet. Přátelství jeho vnuka Jean-Rémyho s Napoleonem pomohlo Moetovi vyrábět tehdy nejslavnější šampaňské. Jde o cuvée - 30 procent odrůdy Chardonnay, 50 procent odrůdy Pinot Noir a 20 procent odrůdy Pinot meunier.
Středně plné šampaňské s dobrým silným perlením.
Cena: 15 000 korun

Comtes de Champagne 1995, Taittinger
Víno pochází od jedné z nejstarších firem v Champagni. Byla založena v roce 1743, ale rodina Taittingerových ji získala až po první světové válce. Jde o typické šampaňské svou délkou, stylem a elegancí. Jako surovina je použita odrůda Chardonnay a jde o Blanc de Blanc.
Cena: 8500 korun

Taittinger Collection Brut 1985
Jde o delikátní jemné šampaňské s květinovými tóny, krásně strukturované. Z 50 procent je tvořeno odrůdou Chardonnay, z 50 procent odrůdou Pinot Noir. Lahev je zahalena v dekoraci od Mattayho. Díky svému obalu je chráněna proti vlivu světla a tepla.
Cena: 11 900 korun

Salon 1995 Brut Blanc de Blancs 1995

V roce 1914 založil tento podnik Eugéne-Aimé Salon, pařížský kožešník, který měl ambice vytvořit první komerční blanc de blancs. Jde o mimořádně suché šampaňské, které jako mladé má zrádně lehkou chuť a vůni. Časem se však vyvíjí do hebké bohatosti s nádechem vlašských ořechů.
Cena: 7400 korun

René Geoffroy 1er Cru Champagne Brut
Rodinná vinařská firma Geoffroy hospodaří již po několik generací na vinohradech 1er Cru. Přestože nejde o světoznámý podnik, díky fortelu a poctivé práci nemá tato firma starosti s odbytem. V každém případě jde o tolik hledaný poměr kvality a ceny v nadstandardním zboží.
Cena: 970 korun

Elegantně vychlazené bublinky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Najdete na iDNES.cz