Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Praze a Brně budou chybět desítky tisíc bytů, pomoci může nový zákon

  6:00
Do roku 2030 přibude v Praze zhruba 160 tisíc nových obyvatel, vyplývá z prognózy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Není však jasné, kde budou bydlet. Výstavba bytů totiž potřebám rostoucí metropole neodpovídá. S nedostatkem bytů se potýká kromě hlavního města také Brno.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

„K uspokojení poptávky by mělo v Praze vznikat každý rok ideálně osm tisíc nových bytů,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha. Loni jich však v ­hlavním městě bylo dokončeno pouze 5 ­290, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nedostačující je i počet nově zahájených staveb bytů, který loni dosáhl čísla 4 218. Meziročně klesl také počet vydaných stavebních povolení na bytové budovy, v roce 2018 jich bylo 1 ­610, uvádí ČSÚ.

Ve srovnání s plány má Praha už nyní v deficitu výstavby více než 20 tisíc bytů, které měly být postaveny. Vyhlídky na zlepšení situace v ­blízké době jsou přitom podle developerů mizivé.

„V dalších letech se výrazně projeví zastavení vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení, takže dojde k dalšímu propadu počtu dostavěných bytů a volných bytů v­ nabídce,“ uvádí mluvčí developera FINEP David Jirušek.

„Pokud se situace nezlepší, bude v roce 2030 chybět v Praze sto tisíc bytů,“ říká Zdeněk Fránek ze Sdružení pro architekturu a rozvoj a dodává, že 94 tisíc bytů je v současnosti zablokováno v povolovacích procesech.

Počty zahájených staveb bytů

Pesimistické scénáře hovoří o­ stovkách tisíc lidí, kteří v ­Praze bydlení nenajdou a budou muset hledat možnosti jinde. S největší pravděpodobností to bude ve Středočeském kraji, odkud budou do Prahy denně dojíždět a dál zatěžovat dopravní infrastrukturu, která je už dnes na hranici svých možností.

Brno je jako Praha

S prohlubujícím se bytovým deficitem zápasí v posledních letech i ­Brno. „Objem bytové výstavby potřebám města již několik let neodpovídá,“ říká František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya. „Brno se reálně potýká s deficitem zhruba 2 500 bytů v neuskutečněných projektech z minulých let. Výstavba ve městě pomalu klesá,“ dodává.

Brno již několik let prožívá faktickou stavební uzávěru, a nedostatek nových bytů je tak ve svých proporcích stejně alarmující jako v Praze,“ míní partner skupiny T. E. Martin Hubinger. Jednou z hlavních překážek výstavby v Brně je zastaralý územní plán, který byl vytvořen ještě v roce 1994. Zřejmě zásadní změnou plánu byla jeho aktualizace z roku 2014, tu však na začátku následujícího roku zrušil brněnský krajský soud.

Volných bytů v Praze mírně přibylo, podle developerů to nestačí

„Zrušení aktualizace je jednou z ­hlavních příčin současného stavu, vytvářela totiž nové plochy pro výstavbu. Občanská sdružení ji napadla u soudu a bohužel pro město uspěla. Nikdo neříká, že byla zcela bezproblémová, ale následky jejího zrušení jsou pro město a jeho obyvatele, jak se ukazuje, podstatně kritičtější,“ tvrdí Šudřich.

Společným jmenovatelem problémů bytové výstavby v České republice jsou však zdlouhavé povolovací procesy. „V Praze a Brně se nové projekty povolují v průměru nejdéle,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Komplikovaná Praha

Česko už se propadlo na 156. místo na světě ze 190 zemí ve složitosti získání stavebního povolení podle žebříčku Světové banky Doing Business 2019. O místo před Českem je Uruguay, za ním pak Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. Zkrácení povolovacího řízení je hlavním záměrem nového stavebního zákona, u­ nějž vláda předpokládá účinnost od roku 2021.

Na stanovisko ke stavbám se v Brně čeká měsíce, šéf odboru rezignoval

Zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Toho by měl dosáhnout mimo jiné sloučením územního řízení, stavebního řízení a EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí) do jednoho procesu.

„Krizi dostupného bydlení pomůže podle názoru členů Sdružení pro architekturu a rozvoj vyřešit jen fungující trh bez zbytečných regulací a nový ambiciózní stavební zákon,“ tvrdí Zdeněk Fránek.

Hlavnímu městu však podle některých stavebníků nová legislativa příliš nepomůže. „Nový stavební zákon pomůže pouze částečně. Pokud se nevyřeší kompetence městských částí, které mnohdy výstavbu blokují, vůči požadavkům rozvoje města, který má v kompetenci hlavní město Praha, tak se mnoho nezmění,“ říká generální ředitel Metrostavu Development Ondřej Buršík.

„Problémem hlavního města je, že má zvoleno magistrátní zastupitelstvo, ale na městských částech je většinou politická reprezentace jiná,“ potvrzuje Marcel Soural z Trigemy. „Praha se v minulosti vzdala části kompetencí a její rozhodování je proto komplikovanější, což se odráží i v povolovacím procesu nových projektů,“ uvádí.

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Daňová kouzla jsou pryč, firmy si to už nedovolí. Expertka o zákulisí českých daní

18. května 2024

Premium Konsolidační balík, který loni schválila vláda, změnil řadu daní. Novinky se týkají třeba daně z...

Superhrdinové jsou out. Hollywood zaměřil pozornost na svět videoher

18. května 2024

Období, v němž američtí filmoví producenti posledních několik let přetavovali vesměs marvelovskou...

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Všem se to líbit nemusí. Australská miliardářka nechce mít svůj obraz na výstavě

17. května 2024

Miliardářka Gina Rinehartová vyzvala australskou národní galerii, aby odstranila její portrét z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...