Nedostatek a drahota. V Berlíně sílí volání po vyvlastňování bytů realitkám

  14:44aktualizováno  14:44
Jak vyřešit nedostatek bytů a rostoucí nájmy v německém hlavním městě? Třeba tak, že je sebereme těm, kteří na nich ve velkém vydělávají. Přání občanské iniciativy už zvažují i někteří lidé na radnici.

Centrum německého Berlína se známou televizní věží | foto: Profimedia.cz

Myšlenka vyvlastňování není v Berlíně nijak nová. Už před pár lety například soudruzi z postkomunistické strany Levice mluvili o tom, že prázdné byty v lukrativních oblastech v širším centru Berlína by se měly majitelům zabavit, případně jim je ponechat, ale povinně tam nastěhovat nájemníky. 

Fotogalerie

Nyní rudo-rudo-zelená koalice na berlínské radnici, tedy vláda složená ze sociálních demokratů (SPD), Levice a Zelených, oprašuje podobné návrhy.

V současné době však nejspíš není reálné, že by na ně skutečně došlo. Mimo jiné proto, že kompenzace realitním firmám by šly do závratné výše miliard eur. 

Zajímavé je ale už to, že se o vyvlastňování coby teoretické možnosti vůbec mluví. 

V Berlíně funguje také občanská iniciativa, která má za cíl převést byty z portfolia největších realitních firem do společného vlastnictví. 

„Jako nájemníci totiž víme, že firmy pronajímající byty se zajímají především o své zisky, a nikoli o blaho svých nájemců. Podporujeme převedení bytů ze soukromého do společného vlastnictví,“ hlásá spolek nazvaný Deutsche Wohnen enteignen. Deutsche Wohnen je jedna z největších realitních firem v Berlíně, enteignen znamená vyvlastnit. 

Polovina obyvatel Berlína by v zásadě neměla nic proti, vyplývá z nedávného průzkumu pro deník Tagesspiegel. 

Zmapoval boj Berlíňanů vůči drahým bytům. „Stát musí čelit developerům“

Starosta Berlína za socialisty Michael Müller o ničem takovém nechce ani slyšet. Naopak zmíněná Levice je jednohlasně pro, podobně jako Mladí socialisté, stranický dorost SPD. Zelení se k tomu zatím stavějí váhavě. 

Snahy ohledně vyvlastnění se opírají o článek 15 německé ústavy, podle něhož lze za náhradu vyvlastnit majetek, pokud je to v zájmu obecného dobra.

Obecně se pak uvažuje o jeho aplikaci na realitní společnosti, které vlastní a pronajímají více než tři tisíce bytů. 

Německo v posledních letech přijalo nový zákon, který usměrňuje trh s bydlením a mimo jiné zakazuje skokový nárůst cen nájemného. Berlínská radnice také slíbila, že do roku 2030 postaví 200 tisíc nových bytů. 

Jednoduché to ale není. Proti plánům na zastavení proluk u obytných domů často protestují jejich stávající obyvatelé, z nichž nikdo nechce mít před okny místo prázdného prostoru nejdřív stavbu a pak okna nových sousedů. 

Odjeli za štěstím do Berlína. Největší boj svedli o slušné bydlení

Stejně tak si Berlíňané nechtějí nechat vzít areál bývalého letiště Tempelhof, jehož louky mezi přistávacími dráhami se skvěle hodí pro letní pikniky a runwaye pro jízdu na kole, bruslích nebo kiteboarding. 

Výstavba na okrajích města na zelených plochách zase není po chuti Zeleným. 

Do Berlína se každoročně přistěhuje 40 tisíc nových lidí. V hlavním městě jich nyní žije 3,7 milionu a předpokládá se, že právě do roku 2030 jejich počet překročí čtyřmilionovou hranici. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Německo dalo na migraci rekordních 23 miliard eur, nejvíc šlo na příčiny

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Výdaje německé vlády související s migrací loni stouply na rekordních 23 miliard eur (593 miliard korun). V pondělí o...

Policisté u Káhiry zabili 12 radikálů, měli spojitost s útokem na autobus

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry v Egyptě....

Egyptští policisté při pondělní razii u Káhiry zabili 12 islámských radikálů. Informovalo o tom tamní ministerstvo...

Ochrnutého po jedenácti letech odpojili od přístrojů, rozhodl o tom soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzští lékaři ve středu 20. května odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě v roce 2008. Případ...

Najdete na iDNES.cz