Volných bytů v Praze mírně přibylo, podle developerů to nestačí

  18:26aktualizováno  18:26
Praha se v počtu volných bytů loni odrazila ode dna. Nejlevněji se byty nakupovaly v Praze 4 a 9. Nabídka je ale podle developerů stále nedostatečná. Opačný trend se ukazuje v počtu prodaných bytů, kterých je oproti předloňskému roku méně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Minus pět set. Tak vychází srovnání prodaných bytů v loňském roce oproti roku 2017. Podepsala se na tom opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Uvedení nových bytů do prodeje navíc nadále brzdí pomalá legislativa.

Letos proto podle odhadů prodaných bytů ještě ubude a vzhledem k vysokým cenám je budou skupovat především investoři, kteří budou byty nabízet k pronájmu.

Vyplývá to z aktuální analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, která sledovala vývoj na pražském trhu s byty za loňský rok.

Více volných, méně prodaných

V roce 2018 developeři v metropoli evidovali 5 000 prodaných, tedy i ještě nepostavených bytů, což znamená devítiprocentní pokles oproti předchozímu roku. Meziroční nárůst ovšem developeři zaznamenali v kolonce volných bytů v nabídce.

Zatímco na konci roku 2017 bylo jen 3 650 volných, tedy již hotových bytů, což bylo vůbec nejnižší číslo za posledních sedm let, loni v prosinci bylo volných bytů už 5 400. Z největší krize se tak pražský realitní trh začíná mírně zotavovat a rozdíl mezi nabídkou a poptávkou se o něco snižuje.

Graf nabídky a počet povolených bytů v Praze.

Graf nabídky a počet povelených bytů v Praze.

Nabídka je ale stále ještě poměrně hluboko pod úrovní, na jaké byla kolem roku 2011, kdy se počet volných bytů pohyboval okolo sedmi tisíc. „Nabídka nových bytů v Praze je stále nedostatečná. Například v říjnu minulého roku nebylo vydáno žádné stavební povolení na byt v bytovém domě,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Nejvíce volných bytů je aktuálně v Praze 5, která se na celkové nabídce podílí z třiceti procent. Mírný nárůst volných bytů lze pozorovat také v centru města, kde nabídka vzrostla například díky rekonstrukcím historických domů.

Největší poptávku po nových bytech loni developeři zaznamenali v Praze 4, 5, 9 a 10. Dohromady se v těchto městských částech prodalo 76 procent všech bytů prodaných v hlavním městě. Nejméně bytů developeři prodali v Praze 6.

V Praze 4 a 9 bylo také možné pořídit nejlevnější byty. Metr čtvereční se v těchto obvodech prodával v průměru za 83 tisíc korun. Nejvyšších hodnot dosahovaly ceny v Praze 1, kde se metr čtvereční prodával v průměru za 220 tisíc korun. V Praze 2 se cena za metr čtvereční vyšplhala na 149 tisíc korun. Pro letošní rok odhadují developeři prodeje okolo 4 700 bytů a další mírné posílení nabídky. I přes pokles prodaných bytů podle developerů zůstane poptávka poměrně silná. „Poptávka po bydlení bude nadále růst, přesouvá se však do sekundárního sektoru. Otevírá se tedy prostor pro výstavbu nájemního bydlení. Poptávkou po novostavbách tak budou hýbat hlavně investoři,“ odhaduje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Dá se také očekávat, že ceny bytů porostou i nadále. „Podle mého názoru ceny nového bydlení v Praze klesat nebudou, naopak i nadále budou růst v řádu jednotek procent,“ uvádí generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Aktuálně se podle statistik developerů prodává v Praze metr čtvereční bytu v novostavbě v průměru za 101 tisíc korun. Pro srovnání: na konci roku 2015 byla průměrná prodejní cena necelých 60 tisíc korun za metr čtvereční. Strmý nárůst cen bytů má ale Praha už za sebou. Potvrdila to i analýza Institutu plánování a rozvoje (IPR) z konce loňského roku.

„Růst cen se o něco zpomalil, nicméně stále jsme v situaci, kdy vztah mezi nabídkou a poptávkou zvedá ceny,“ komentoval v prosinci bytový trh ředitel sekce strategií a politik IPR Tomáš Lapáček.

Analýza developerů také ukázala, že největší poptávka je v Praze po malých bytech, na což reaguje i jejich cena. U bytů s dispozicemi 1+kk kupující zaplatí za metr čtvereční v průměru 120 tisíc korun. O to levněji pak vycházejí byty s dispozicemi 3+kk, kde se metr čtvereční pohybuje okolo 92 tisíc korun.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Najdete na iDNES.cz