Volných bytů v Praze mírně přibylo, podle developerů to nestačí

  18:26aktualizováno  18:26
Praha se v počtu volných bytů loni odrazila ode dna. Nejlevněji se byty nakupovaly v Praze 4 a 9. Nabídka je ale podle developerů stále nedostatečná. Opačný trend se ukazuje v počtu prodaných bytů, kterých je oproti předloňskému roku méně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Minus pět set. Tak vychází srovnání prodaných bytů v loňském roce oproti roku 2017. Podepsala se na tom opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Uvedení nových bytů do prodeje navíc nadále brzdí pomalá legislativa.

Letos proto podle odhadů prodaných bytů ještě ubude a vzhledem k vysokým cenám je budou skupovat především investoři, kteří budou byty nabízet k pronájmu.

Vyplývá to z aktuální analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, která sledovala vývoj na pražském trhu s byty za loňský rok.

Více volných, méně prodaných

V roce 2018 developeři v metropoli evidovali 5 000 prodaných, tedy i ještě nepostavených bytů, což znamená devítiprocentní pokles oproti předchozímu roku. Meziroční nárůst ovšem developeři zaznamenali v kolonce volných bytů v nabídce.

Zatímco na konci roku 2017 bylo jen 3 650 volných, tedy již hotových bytů, což bylo vůbec nejnižší číslo za posledních sedm let, loni v prosinci bylo volných bytů už 5 400. Z největší krize se tak pražský realitní trh začíná mírně zotavovat a rozdíl mezi nabídkou a poptávkou se o něco snižuje.

Graf nabídky a počet povolených bytů v Praze.

Graf nabídky a počet povelených bytů v Praze.

Nabídka je ale stále ještě poměrně hluboko pod úrovní, na jaké byla kolem roku 2011, kdy se počet volných bytů pohyboval okolo sedmi tisíc. „Nabídka nových bytů v Praze je stále nedostatečná. Například v říjnu minulého roku nebylo vydáno žádné stavební povolení na byt v bytovém domě,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Nejvíce volných bytů je aktuálně v Praze 5, která se na celkové nabídce podílí z třiceti procent. Mírný nárůst volných bytů lze pozorovat také v centru města, kde nabídka vzrostla například díky rekonstrukcím historických domů.

Největší poptávku po nových bytech loni developeři zaznamenali v Praze 4, 5, 9 a 10. Dohromady se v těchto městských částech prodalo 76 procent všech bytů prodaných v hlavním městě. Nejméně bytů developeři prodali v Praze 6.

V Praze 4 a 9 bylo také možné pořídit nejlevnější byty. Metr čtvereční se v těchto obvodech prodával v průměru za 83 tisíc korun. Nejvyšších hodnot dosahovaly ceny v Praze 1, kde se metr čtvereční prodával v průměru za 220 tisíc korun. V Praze 2 se cena za metr čtvereční vyšplhala na 149 tisíc korun. Pro letošní rok odhadují developeři prodeje okolo 4 700 bytů a další mírné posílení nabídky. I přes pokles prodaných bytů podle developerů zůstane poptávka poměrně silná. „Poptávka po bydlení bude nadále růst, přesouvá se však do sekundárního sektoru. Otevírá se tedy prostor pro výstavbu nájemního bydlení. Poptávkou po novostavbách tak budou hýbat hlavně investoři,“ odhaduje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Dá se také očekávat, že ceny bytů porostou i nadále. „Podle mého názoru ceny nového bydlení v Praze klesat nebudou, naopak i nadále budou růst v řádu jednotek procent,“ uvádí generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Aktuálně se podle statistik developerů prodává v Praze metr čtvereční bytu v novostavbě v průměru za 101 tisíc korun. Pro srovnání: na konci roku 2015 byla průměrná prodejní cena necelých 60 tisíc korun za metr čtvereční. Strmý nárůst cen bytů má ale Praha už za sebou. Potvrdila to i analýza Institutu plánování a rozvoje (IPR) z konce loňského roku.

„Růst cen se o něco zpomalil, nicméně stále jsme v situaci, kdy vztah mezi nabídkou a poptávkou zvedá ceny,“ komentoval v prosinci bytový trh ředitel sekce strategií a politik IPR Tomáš Lapáček.

Analýza developerů také ukázala, že největší poptávka je v Praze po malých bytech, na což reaguje i jejich cena. U bytů s dispozicemi 1+kk kupující zaplatí za metr čtvereční v průměru 120 tisíc korun. O to levněji pak vycházejí byty s dispozicemi 3+kk, kde se metr čtvereční pohybuje okolo 92 tisíc korun.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Další z rubriky

Na koupališti Lhotka utonul starší muž, nepomohla ani rychlá akce

Na koupališti Lhotka se utopil starší muž. (18.6.2019)

Na koupališti Lhotka v Praze 4 se odpoledne utopil starší muž. Ve vodě ho zhruba po 15 minutách od nahlášení našel...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Najdete na iDNES.cz