Stačí správný program a účtenka je fuč. EET hlásí první funkční obezličky

  1:01aktualizováno  1:01
Evidence tržeb běží teprve týden a v praxi se už objevují první cesty, jak systém obalamutit. Příkladem je bar v centru Prahy, kde si obchodník úmyslně vypne internetové připojení na pokladně a tiskne účtenky bez kódu FIK, jen s náhradním kódem. Má přitom v počítači software, který umožní, že na konci směny účtenky z pokladny vymaže. Finanční úřad se o tržbách nedozví, stát přijde o peníze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Účtenka se tváří jako pravá, jen podnikateli zrovna nešel internet. Může to být ale také trik, jak neodvést peníze státu. Podle finanční správy skutečnost, že software v pokladně funkci smazání tržeb obsahuje, ještě nemusí znamenat, že poplatník dělá něco nelegálního. „Nelegální je však použití poplatníkem v popsaném příkladě,“ říká Petra Petlachová, mluvčí finanční správy.

„Pokud zmíněný postup zjistíme, bude s poplatníkem zahájeno správní řízení,“ dodává Petlachová. Podnikateli hrozí pokuta až do půl milionu korun, v krajním případě může kontrola provozovnu uzavřít nebo pozastavit činnost.

Je to mnohem sofistikovanější než tlačítko „neevidovat v EET“, které dodávají výrobci pokladen automaticky. To má totiž svoje opodstatnění. Podnikatelé zatím nemusí evidovat všechny tržby, jen ty ze stravování a ubytování. S pomocí tlačítka se nicméně vytiskne účtenka zcela bez ověřovacích kódů, což může být zákazníkům nápadné.

Dva největší hráči na trhu, operátor O2 a Dotykačka uvádějí, že jejich pokladny mazání tržeb z paměti zařízení neumožňují. „Nepodporujeme žádné obcházení, nahrávání ‚zázračných‘ pluginů a podobně,“ říká Jiří Grund z eKasy O2. „Pokud někdo v našem systému stornuje účtenku, na finanční správu se odešle jak původní účtenka, tak její storno,“ říká Michal Wantulok z Dotykačky. Umí si ale představit, že by někdo svůj software naprogramoval tak, aby se data neodesílala.

Podvody by mohla odstranit chystaná loterie

Trik z úvodu nicméně není dokonalý. Na každé účtence totiž musí být kód BKP, bezpečnostní kód poplatníka, podle něhož se dá na webu etrzby.cz zkontrolovat, jestli do centrálního systému účtenka přišla. A to až s dvoudenním zpožděním, které zákon obchodníkovi dává na to, aby internet rozchodil. Jenže komu by se chtělo naťukávat 40místný kód, když viděl, že obchodník účtenku vytiskl a postěžoval si na padající internetové připojení?

Situaci by mohla změnit připravovaná účtenková loterie. „Pokud si zákazník účtenku vezme, tak stačí pouhý zlomek účtenek přihlášených do loterie, aby to finanční správa identifikovala a provedla kontrolu,“ vysvětluje Martin Wenisch, spoluzakladatel systému Malá pokladna. Ani jeho systém popsaný trik neumožňuje.

Účtenková loterie by se měla rozjet v polovině příštího roku. Stát do výher plánuje nalít lákavých 65 milionů korun, přičemž vyhrát může až 360 tisíc účtenek ročně. Výhra je tak atraktivnější než v případě většiny losů prodávaných na stáncích, navíc přihlašování účtenek do loterie bude bezplatné (více o chystané účtenkové loterii čtěte zde).

Nedokonalé účtenky

Daňová správa ve středu hlásila už 809 nahlášených nevydaných účtenek. Dá se předpokládat, že s účtenkovou loterií tento počet ještě stoupne.

Mezi nahlášenými hříšníky se nicméně mohou objevit i poctivci, kteří si jen nedokázali správně nastavit, co všechno má na účtence být uvedeno. Celkem jde o devět náležitostí (FIK nebo PKP, BKP, DIČ, označení provozovny, označení pokladního zařízení, pořadové číslo, datum a čas, celková tržba, druh režimu).

„Lidé si pokladny zprovozňují sami a například nemají vyplněné DIČ, případně účtenka neobsahuje číslo provozovny nebo sídlo firmy,“ všímá si Jiří Ibl z Malé pokladny. „Dotaz na to, jaké položky mají lidé na pokladně vyplnit, patří k nejčastějším,“ potvrzuje Grund z O2.

Jedna účtenka ze tří: jak dopadla vietnamská restaurace v testu iDNES.cz:

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Obce v Česku hospodaří velmi dobře, excesy jsou minulostí, tvrdí analýza

Na opraveném náměstí ve Dvoře Králové nad Labem se podle pravidel Evropské unie

Ministerstvo financí si letos poprvé posvítilo na obce, které nehospodaří odpovědně. Ze tří, které formálně neplnily...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Najdete na iDNES.cz