Do EET je zatím zapojeno podle DIČ téměř 39 400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 000 podnikatelů. Finanční správa registruje 52 248 vydaných žádostí o autentizační údaje.
Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou, přesně 79 milisekund. I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů. Pouze v noci na středu před druhou hodinou krátkodobě doba odezvy stoupla na zhruba 3,5 sekundy. Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě sekundy, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.
Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. „Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně,“ uvedl. Zároveň ale dodal, že budou samozřejmě vznikat i nové provozovny.
Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.
Ministerstvo financí současně ve středu oznámilo, že k EET spustí od poloviny příštího roku účtenkovou loterii. Ročně chce na výhrách rozdělit až 65 milionů korun, a to včetně věcných cen (detaily účtenkové loterie najdete zde).