OSA si došlápla na velké firmy, chce poplatky za rádia v kancelářích

  0:37aktualizováno  0:37
Ochranný svaz autorský (OSA), který zastupuje autory hudebních děl, přitvrzuje. Chce si více posvítit na poslech rádií v uzavřených prostorách firem, třeba v kancelářích. Za jeden přijímač požaduje až tisíc korun ročně, poplatky plánuje vymáhat i zpětně.
OSA si nově došlápla na rádia v kancelářích velkých firem.

OSA si nově došlápla na rádia v kancelářích velkých firem. | foto: Profimedia.cz

V mnoha společnostech to vyvolalo údiv, protože dříve OSA poslech rádia zaměstnanců v neveřejných místech firem spíše ignorovala. Podle některých právníků na ně navíc nemá vůbec nárok.

Teď však od firem poplatky chce. Pokud na dohodu přistoupí, hodlá je vyúčtovat rok zpětně, pokud se bude firma kroutit, hrozí jí vyúčtování až tři roky zpět.

Podle šéfa OSA Romana Strejčka však není úplně pravda, že by šlo o nějakou novinku. "OSA již mnoho let licencuje umístění rádií na pracovištích. Jediným rozdílem oproti předchozí praxi je, že jsme se letos na tento segment trhu zaměřili systematičtěji," říká k tomu Strejček. Podle něj podobná praxe funguje i v zahraničí, třeba ve Velké Británii a Francii.

Co je OSA?

Ochranný svaz autorský je občanským sdružením zastupujícím více než sedm tisíc domácích a více než milion zahraničních nositelů autorských práv, tedy hlavně skladatelů a textařů.

Nezávislí právníci, kteří se na autorské právo specializují, právo OSA na takové výzvy obecně nezpochybňují, avšak neměla by to podle nich přehánět.

"Jako správci na to určitě mají právo. Otázkou je, jakým způsobem a na které případy poukazují. Základem by měla být přiměřenost, nesmí firmy vyloženě šikanovat," myslí si advokátka Helena Chaloupková. Podle ní je vždy třeba zkoumat individuální kontext. Říká, že je velký rozdíl, když hudba hraje ve vstupní hale do firmy, nebo když hraje do ucha účetního v účtárně. Základní otázkou je, kdy jde o zpřístupnění díla veřejnosti, a­ také, kdy dílo prakticky vylepšuje pracovní podmínky pro zaměstnance ve firmě.

Poplatky pro firmy jsou férové, tvrdí odborník

Agresivnější přístup OSA podle všeho spustil čerstvý posudek uznávaného odborníka na autorské právo z Právnické fakulty Masarykovy univerzity profesora Ivo Telece.

Z něj údajně mimo jiné vyplývá, že pokud zaměstnavatel vybaví pracovní prostor přístroji umožňujícími poslech hudby či rozhlasového nebo televizního vysílání, zlepšuje tím svým lidem kvalitu pracovního prostředí a zvyšuje tak jejich pracovní výkon.

"Je třeba sledovat hospodářský kontext, pokud má firma z užití autorského díla, tedy z cizí investice, určitý prospěch, byť nepřímý, měl by samozřejmě přispět. To je podle mě férové," říká k tomu právník Telec. I podle něj by však OSA měla přistupovat k jednotlivým případům uvážlivě.

Firmy dostanou slevu

"Je to bohužel dlouhodobý spor, ve kterém lze mít různé právní názory, ale finální rozhodnutí náleží jen soudu. Podle mě je třeba jinak hledět na situaci, kdy sám zaměstnavatel vybaví kancelář rozhlasovým přijímačem sloužícím všem, kdo tam pracují - a jinak na situaci, kdy zaměstnanec poslouchá své vlastní rádio," hodnotí spor další renomovaný právník na autorské právo Filip Winter.

V písemné výzvě od OSA, která v­ posledních týdnech do firem dorazila, nabízí OSA padesátiprocentní slevu oproti barům či restauracím. Ty měsíčně odvádějí za jeden přístroj 159 korun bez DPH, po "kancelářských" společnostech chce OSA 79,50 bez daně. V případě rychlé a bezproblémové dohody pak svaz nabízí, že tuto sumu ještě zlevní asi o třetinu.

  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Stát uspěl ve sporu se správcem zkrachovalé Viktoriagruppe

Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe....

Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Státní dluhy znovu vzrostly. Každý Čech dluží v průměru 158 tisíc korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz