OSA si nově došlápla na rádia v kancelářích velkých firem.

OSA si nově došlápla na rádia v kancelářích velkých firem. | foto: Profimedia.cz

OSA si došlápla na velké firmy, chce poplatky za rádia v kancelářích

  • 605
Ochranný svaz autorský (OSA), který zastupuje autory hudebních děl, přitvrzuje. Chce si více posvítit na poslech rádií v uzavřených prostorách firem, třeba v kancelářích. Za jeden přijímač požaduje až tisíc korun ročně, poplatky plánuje vymáhat i zpětně.

V mnoha společnostech to vyvolalo údiv, protože dříve OSA poslech rádia zaměstnanců v neveřejných místech firem spíše ignorovala. Podle některých právníků na ně navíc nemá vůbec nárok.

Teď však od firem poplatky chce. Pokud na dohodu přistoupí, hodlá je vyúčtovat rok zpětně, pokud se bude firma kroutit, hrozí jí vyúčtování až tři roky zpět.

Podle šéfa OSA Romana Strejčka však není úplně pravda, že by šlo o nějakou novinku. "OSA již mnoho let licencuje umístění rádií na pracovištích. Jediným rozdílem oproti předchozí praxi je, že jsme se letos na tento segment trhu zaměřili systematičtěji," říká k tomu Strejček. Podle něj podobná praxe funguje i v zahraničí, třeba ve Velké Británii a Francii.

Co je OSA?

Ochranný svaz autorský je občanským sdružením zastupujícím více než sedm tisíc domácích a více než milion zahraničních nositelů autorských práv, tedy hlavně skladatelů a textařů.

Nezávislí právníci, kteří se na autorské právo specializují, právo OSA na takové výzvy obecně nezpochybňují, avšak neměla by to podle nich přehánět.

"Jako správci na to určitě mají právo. Otázkou je, jakým způsobem a na které případy poukazují. Základem by měla být přiměřenost, nesmí firmy vyloženě šikanovat," myslí si advokátka Helena Chaloupková. Podle ní je vždy třeba zkoumat individuální kontext. Říká, že je velký rozdíl, když hudba hraje ve vstupní hale do firmy, nebo když hraje do ucha účetního v účtárně. Základní otázkou je, kdy jde o zpřístupnění díla veřejnosti, a­ také, kdy dílo prakticky vylepšuje pracovní podmínky pro zaměstnance ve firmě.

Poplatky pro firmy jsou férové, tvrdí odborník

Agresivnější přístup OSA podle všeho spustil čerstvý posudek uznávaného odborníka na autorské právo z Právnické fakulty Masarykovy univerzity profesora Ivo Telece.

Z něj údajně mimo jiné vyplývá, že pokud zaměstnavatel vybaví pracovní prostor přístroji umožňujícími poslech hudby či rozhlasového nebo televizního vysílání, zlepšuje tím svým lidem kvalitu pracovního prostředí a zvyšuje tak jejich pracovní výkon.

"Je třeba sledovat hospodářský kontext, pokud má firma z užití autorského díla, tedy z cizí investice, určitý prospěch, byť nepřímý, měl by samozřejmě přispět. To je podle mě férové," říká k tomu právník Telec. I podle něj by však OSA měla přistupovat k jednotlivým případům uvážlivě.

Firmy dostanou slevu

"Je to bohužel dlouhodobý spor, ve kterém lze mít různé právní názory, ale finální rozhodnutí náleží jen soudu. Podle mě je třeba jinak hledět na situaci, kdy sám zaměstnavatel vybaví kancelář rozhlasovým přijímačem sloužícím všem, kdo tam pracují - a jinak na situaci, kdy zaměstnanec poslouchá své vlastní rádio," hodnotí spor další renomovaný právník na autorské právo Filip Winter.

V písemné výzvě od OSA, která v­ posledních týdnech do firem dorazila, nabízí OSA padesátiprocentní slevu oproti barům či restauracím. Ty měsíčně odvádějí za jeden přístroj 159 korun bez DPH, po "kancelářských" společnostech chce OSA 79,50 bez daně. V případě rychlé a bezproblémové dohody pak svaz nabízí, že tuto sumu ještě zlevní asi o třetinu.