Mírné tresty pro manažery H-Systému jsou nezákonné, míní Nejvyšší soud

  11:55aktualizováno  11:55
Vrcholné manažery vytunelovaného H-Systému čeká zpřísnění trestů. Vrchní soud jim loni uložil podmínky, tedy tresty pod spodní hranicí sazby. Nejvyšší soud ale rozhodl, že nebyl důvod pro takové mimořádné snížení trestu odnětí svobody.

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně. Soud je chce poslat do vězení na 9 let za roli v kauze H-Systém. | foto: ČTK

Manažery nejprve pražský městský soud poslal za mříže. Odvolací Vrchní soud v Praze jim ale v červnu 2011 tresty snížil a uložil jen podmínky. Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš dostali za podvod tříletý trest se zkušebním odkladem na pět let, Ladislav Tůma dva a půl roku s odkladem na čtyři roky (více zde).

H-Systém

Po založení H-Systému v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-Systém zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Za to, že podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti, byl už dříve odsouzen šéf společnosti Petr Smetka k dvanácti letům vězení. Letos neúspěšně žádal o podmínečné propuštění (více zde).

Vrcholné manažery vrchní soud přitom uznal vinnými z účasti na miliardovém podvodu. Sazba tak byla od pěti do deseti let vězení.

Vrchní soud svůj verdikt odůvodnil tím, že by tresty v zákonem dané sazbě byly nepřiměřeně přísné. Poukazoval na to, že vina trojice mužů na miliardovém podvodu je podstatně menší než provinění šéfa Petra Smetky, jakkoli jako vrcholní manažeři nepochybně selhali. Připomněl, že trvalo deset let, než byli muži odsouzeni, a  zmínil i jejich bezúhonnost.

Podle Nejvyššího soudu ale mimořádné snížení trestu pod dolní hranici sazby nebylo použito správně.

"Vrchní soud v Praze nedodržel zásadu proporcionality, kompenzaci délky trestního řízení nepromítl do uloženého trestu přiměřeně a délku trestního řízení,  časový odstup od spáchaného trestného činu, jakož i bezúhonný způsob života obviněných před spáchání činu i poté v době trestního řízení, ve vztahu k dalším okolnostem případu výrazně přecenil," uvedl v rozsudku předseda senátu Antonín Draštík.

Připomněl především, že v kauze byla částka pro škodu velkého rozsahu překročena 200krát. Počet poškozených je v řádu tisíců a náhrady škody se zřejmě nedočkají. Také k jejich právům je přitom třeba při rozhodování přihlédnout.

Proto Antonín Draštík vyhověl dovolání státního zástupce a zrušil část původního rozsudku. Vrchní soud musí nově stanovit výši trestu pro obviněné. Přitom ale už bude vázán právním názorem Nejvyššího soudu.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz