Vrchní soud zmírnil manažerům H-Systemu tresty, vyvázli s podmínkou

  9:28aktualizováno  11:22
Vrchní soud v Praze výrazně zmírnil tresty bývalým vrcholným manažerům vytunelované společnosti H-System. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma odejdou od soudu s podmíněnými tresty. Pražský městský soud je přitom loni poslal za účast na miliardovém podvodu za mříže.

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš měli původně strávit ve vězení devět let. | foto: ČTK

Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš dostali za podvod tříletý trest se zkušebním odkladem na pět let, Ladislav Tůma dva a půl roku s odkladem na čtyři roky. Přitom Vítek a Eliáš dostali původně každý devět let a Tůma osm let vězení. Škodu budou muset uhradit podle svých možností a schopností.

"Budu samozřejmě respektovat rozhodnutí soudu a budu to nějakým způsobem splácet. Jak, to zatím nevím. Je to samozřejmě úleva, spokojený bych ale byl, kdyby se to vůbec nestalo nebo kdyby byla nějaká možnost tu škodu nahradit, ale to je spíš otázka na správce konkurzní podstaty," řekl jeden z odsouzených Jaroslav Vítek.

Všichni tři muži vinu popírali. V kauze H-System přišlo přes tisíc lidí o téměř miliardu korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

"To zásadní za poškozené je, že doposud nedostali ani korunu. Pravomocně odsouzení zatím neprojevili lítost tím, že by třeba začali škodu splácet. V tomto směru rozsudek nic nemění," řekla zmocněnkyně poškozených klientů Hana Marvanová.

"Nejpodstatnější je, že byla uznána vina, tomu se obhajoba celou dobu bránila. Byť jen symbolicky, mají povinnost nahradit škodu podle svých možností a schopností," komentoval rozsudek žalobce Boris Havel.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti už třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Soud: Jejich provinění je menší než Smetky

Vrchní soud svůj verdikt odůvodnil tím, že vina trojice mužů na miliardovém podvodu je podstatně menší než provinění Petra Smetky, jakkoli jako vrcholní manažeři nepochybně selhali. Dále také tím, že řada aktérů kauzy, kteří mohli mít na podvodech větší podíl než trojice odsouzených, nebyla obviněna ani souzena. Odsouzeným také pomohl nový trestní zákoník, který snížil sazby za podvod o dva roky.

Odvolací soud také zkritizoval soudce pražského městského soudu za zbytečné průtahy. "Odhadem se kvůli nim řízení prodloužilo o pět až šest let," řekl předseda senátu Pavel Zelenka. Soudům trvalo deset let, než o vině tří mužů pravomocně rozhodly.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v pondělí uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle Eliášova advokáta například nebylo prokázáno, že by jeho klient věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet. Advokát Tůmy zase řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Najdete na iDNES.cz