Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Odpadáři se ohradili vůči ministerskému experimentu s petkami. Resort se hájí

  16:09
Česká asociace odpadového hospodářství a další profesní organizace zareagovaly na experiment ministerstva životního prostředí (MŽP), které mapovalo cestu vyhozených PET láhví. Tvrdí, že taková akce může být nebezpečná. MŽP i společnost Adastra Lab ale taková tvrzení vyvrací.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Resort životního prostředí ve spolupráci se společností Adastra Lab v rámci recyklačního experimentu očipovaly stovku PET láhví. Pokusné obaly byly vhozeny do žlutých kontejnerů v celé České republice, jejich pohyb byl sledován tři měsíce. „Chtěli jsme zjistit, co se stane s PET láhvemi poté, co je vyhodíme do žluté popelnice a kam doputují,“ uvedl minulý týden na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík.

Po stopách vyhozených petek. Kolik se jich vrátí, ukázal pokus ministerstva

Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb, Sdružení komunálních služeb a Česká asociace oběhového hospodářství se proti takovému experimentu ohradili. Říkají, že baterie ani akumulátory, které experiment ministerstva pro sledování obalů použil, nemají ve tříděném odpadu co dělat.

„Podtrhujeme, že naše technologie jsou velmi citlivé ve vztahu k riziku zahoření právě odpadů s nečekaným obsahem baterií a akumulátorů. Navíc v tomto případě se evidentně jednalo o kapacitní baterie, které měly sílu na vysílání signálu po dobu více než 90 dnů,“ reagoval výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka s tím, že u plastových odpadů je riziko zahoření největší.

„Aktuálně jsme v situaci, kdy musíme neprodleně řešit, kde se zbývající nebezpečné systémy nacházejí a zda a v jakém stavu jsou v našich technologiích, abychom mohli zajistit bezpečnost našich provozů a osob v nich a abychom mohli tato zařízení nebezpečná z hlediska provozu našich technologií co nejdříve bezpečně eliminovat,“ zmínil Petr Havelka.

Výsledky průzkumu MŽP ve spolupráci se společnosti Adastra Lab

  • Průzkum MŽP ve spolupráci se společností Adastra Lab ukázal, že do recyklačních center putuje 19,3 procenta PET lahví; 39,6 procenta PET lahví zůstává řadu měsíců v třídírnách odpadů nebo ve sběrných dvorech; 11,8 procenta PET lahví cestuje do míst specifikovaných jako skládka odpadů a skládka s dotřiďovací linkou; 4,3 procenta lahví končí na tzv. „jiných lokacích“ (v případě experimentu například louka, čerpací stanice PHM, parkoviště u rodinného domu a podobně).
  • “V současném systému se daří vytřídit jen 75 procent PET lahví. V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných PET lahví má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá (58,9 procenta). A to ještě za předpokladu, že i všechny PET lahve, které se dostanou ke třídičkám, budou odeslány do recyklačních center, a ne k energetickému využití,“ uvedl k výsledkům průzkumu ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zdroj: MŽP, Adastra Lab

Podle jeho slov navíc mohou být výstupy, které MŽP ve spolupráci se společností Adastra Lab představilo, zavádějící. Obaly s obsahem cizorodých látek včetně předmětů, které v obalech nemají být, podle něj třídící systém standardně vyřazuje.

Nebezpečí nehrozí, ujišťuje ministerstvo

Podle MŽP a společnosti Adastra Lab však žádné nebezpečí v souvislosti s experimentem nehrozí. Podle tiskové mluvčí MŽP Veroniky Krejčí se o velkokapacitní lithiové baterie nejedná a při přípravě projektu byla záměrně zvolena taková technologie, u které je zahoření nebo samovznícení baterií fyzikálně nemožné.

„Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že by naše instalovaná IoT zařízení, která monitorovala pohyb PET láhví, mohla ohrozit zdraví pracovníků, majetek nebo proces celého nakládání s odpady. Za účelem co největší bezpečnosti jsme vybrali baterie, které se nemohou samy vznítit a ani zahořet. Jedná se o primární (nenabíjecí) článek s nehořlavým elektrolytem v souladu s bezpečnostními standardy IEC,“ uvedl CEO Adastra Lab Petr Blabla. Zmínil také, že za správností výsledků si společnost stojí.

Nazvali mě i popelářem. Starosta se podělil o zkušenosti se zálohováním petek

Mluvčí ministerstva Krejčí doplnila, že z hlediska sledování jde o poměrně běžný způsob, který se uplatňuje ke sledování odpadů i jinde ve světě. Odkázala například na projekty, jako je The e-Trash Transparency Project nebo projekt SWEAP.

„Výsledky spíše naopak ukazují na nedokonalost systému, kdy láhev, která uvnitř obsahuje 44 gramů navíc (zhruba tolik, kolik váží samotná PET láhev), je nadále poslaná do recyklace,“ zmínila Krejčí.

Zálohovací rozepře

Ministr Hladík na tiskové konferenci minulý týden uvedl, že současném systému se daří vytřídit jen 75 procent PET láhví. „V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných petek má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá (58,9 procenta),“ zmínil.

K zálohování petek se sešly stovky připomínek, někteří ho zcela odmítají

Procento recyklace by podle něj mělo zvýšit povinné zálohování PET láhví. Resort životního prostředí již představil připravil novelu zákona o obalech, která povinné zálohování zahrnuje. Tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí minulý týden uvedla, že návrh by měl být do poloviny června předložen na Legislativní radu vlády, následně návrh projedná vláda.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni o tom, že zálohování petek a plechovek je správný krok. Resort k novele zákona o obalech přijal více než 700 připomínek. Česká asociace odpadového hospodářství patří mezi skupiny, která povinné zálohování odmítá.

Zálohování v Česku naopak podporuje Iniciativa pro zálohování, která sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj.

Autor:
  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Američané se zhlédli v řepce. Jejich plány může zhatit Trumpův volební triumf

Čím dál více amerických firem sází na produkci řepky olejky. Kromě využití v gastronomii totiž roste globální význam této suroviny i na trhu s pohonnými hmotami. Další rozmach plodiny však momentálně...

27. července 2024

Lodě znečišťují čím dál víc. Největší hříšník jsou ty kontejnerové, říká zpráva

Přestože svět bojuje za snížení uhlíkových emisí, aktuální situace v lodní dopravě svědčí o opaku. Emise uhlíku v námořní dopravě se totiž v první polovině letošního roku zvýšily o 23 milionů tun,...

27. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....