Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odpadáři se ohradili vůči ministerskému experimentu s petkami. Resort se hájí

  16:09
Česká asociace odpadového hospodářství a další profesní organizace zareagovaly na experiment ministerstva životního prostředí (MŽP), které mapovalo cestu vyhozených PET láhví. Tvrdí, že taková akce může být nebezpečná. MŽP i společnost Adastra Lab ale taková tvrzení vyvrací.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Resort životního prostředí ve spolupráci se společností Adastra Lab v rámci recyklačního experimentu očipovaly stovku PET láhví. Pokusné obaly byly vhozeny do žlutých kontejnerů v celé České republice, jejich pohyb byl sledován tři měsíce. „Chtěli jsme zjistit, co se stane s PET láhvemi poté, co je vyhodíme do žluté popelnice a kam doputují,“ uvedl minulý týden na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík.

Po stopách vyhozených petek. Kolik se jich vrátí, ukázal pokus ministerstva

Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb, Sdružení komunálních služeb a Česká asociace oběhového hospodářství se proti takovému experimentu ohradili. Říkají, že baterie ani akumulátory, které experiment ministerstva pro sledování obalů použil, nemají ve tříděném odpadu co dělat.

„Podtrhujeme, že naše technologie jsou velmi citlivé ve vztahu k riziku zahoření právě odpadů s nečekaným obsahem baterií a akumulátorů. Navíc v tomto případě se evidentně jednalo o kapacitní baterie, které měly sílu na vysílání signálu po dobu více než 90 dnů,“ reagoval výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka s tím, že u plastových odpadů je riziko zahoření největší.

„Aktuálně jsme v situaci, kdy musíme neprodleně řešit, kde se zbývající nebezpečné systémy nacházejí a zda a v jakém stavu jsou v našich technologiích, abychom mohli zajistit bezpečnost našich provozů a osob v nich a abychom mohli tato zařízení nebezpečná z hlediska provozu našich technologií co nejdříve bezpečně eliminovat,“ zmínil Petr Havelka.

Výsledky průzkumu MŽP ve spolupráci se společnosti Adastra Lab

  • Průzkum MŽP ve spolupráci se společností Adastra Lab ukázal, že do recyklačních center putuje 19,3 procenta PET lahví; 39,6 procenta PET lahví zůstává řadu měsíců v třídírnách odpadů nebo ve sběrných dvorech; 11,8 procenta PET lahví cestuje do míst specifikovaných jako skládka odpadů a skládka s dotřiďovací linkou; 4,3 procenta lahví končí na tzv. „jiných lokacích“ (v případě experimentu například louka, čerpací stanice PHM, parkoviště u rodinného domu a podobně).
  • “V současném systému se daří vytřídit jen 75 procent PET lahví. V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných PET lahví má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá (58,9 procenta). A to ještě za předpokladu, že i všechny PET lahve, které se dostanou ke třídičkám, budou odeslány do recyklačních center, a ne k energetickému využití,“ uvedl k výsledkům průzkumu ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zdroj: MŽP, Adastra Lab

Podle jeho slov navíc mohou být výstupy, které MŽP ve spolupráci se společností Adastra Lab představilo, zavádějící. Obaly s obsahem cizorodých látek včetně předmětů, které v obalech nemají být, podle něj třídící systém standardně vyřazuje.

Nebezpečí nehrozí, ujišťuje ministerstvo

Podle MŽP a společnosti Adastra Lab však žádné nebezpečí v souvislosti s experimentem nehrozí. Podle tiskové mluvčí MŽP Veroniky Krejčí se o velkokapacitní lithiové baterie nejedná a při přípravě projektu byla záměrně zvolena taková technologie, u které je zahoření nebo samovznícení baterií fyzikálně nemožné.

„Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že by naše instalovaná IoT zařízení, která monitorovala pohyb PET láhví, mohla ohrozit zdraví pracovníků, majetek nebo proces celého nakládání s odpady. Za účelem co největší bezpečnosti jsme vybrali baterie, které se nemohou samy vznítit a ani zahořet. Jedná se o primární (nenabíjecí) článek s nehořlavým elektrolytem v souladu s bezpečnostními standardy IEC,“ uvedl CEO Adastra Lab Petr Blabla. Zmínil také, že za správností výsledků si společnost stojí.

Nazvali mě i popelářem. Starosta se podělil o zkušenosti se zálohováním petek

Mluvčí ministerstva Krejčí doplnila, že z hlediska sledování jde o poměrně běžný způsob, který se uplatňuje ke sledování odpadů i jinde ve světě. Odkázala například na projekty, jako je The e-Trash Transparency Project nebo projekt SWEAP.

„Výsledky spíše naopak ukazují na nedokonalost systému, kdy láhev, která uvnitř obsahuje 44 gramů navíc (zhruba tolik, kolik váží samotná PET láhev), je nadále poslaná do recyklace,“ zmínila Krejčí.

Zálohovací rozepře

Ministr Hladík na tiskové konferenci minulý týden uvedl, že současném systému se daří vytřídit jen 75 procent PET láhví. „V tomto světle experiment ukázal, že ze všech prodaných petek má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá (58,9 procenta),“ zmínil.

K zálohování petek se sešly stovky připomínek, někteří ho zcela odmítají

Procento recyklace by podle něj mělo zvýšit povinné zálohování PET láhví. Resort životního prostředí již představil připravil novelu zákona o obalech, která povinné zálohování zahrnuje. Tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí minulý týden uvedla, že návrh by měl být do poloviny června předložen na Legislativní radu vlády, následně návrh projedná vláda.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni o tom, že zálohování petek a plechovek je správný krok. Resort k novele zákona o obalech přijal více než 700 připomínek. Česká asociace odpadového hospodářství patří mezi skupiny, která povinné zálohování odmítá.

Zálohování v Česku naopak podporuje Iniciativa pro zálohování, která sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Pandemie přiškrtila kongresovou turistiku, je slabší než než před deseti lety

17. června 2024

Plavky a nafukovací lehátko je stále mnohem častější obsah zavazadel než kravata a náhradní sako....

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...