„Předpokládám, že novela bude na konci léta představena vládě,“ řekl Hladík na tiskové konferenci.
Zavedení zálohového systému podle ministerstva představuje další cestu, jak lépe třídit vybrané druhy nápojových obalů. Cílem je zvýšit sběr nápojových plastových lahví a plechovek, snížit množství odpadu a zredukovat odhazování odpadu do přírody.
Ze zálohování se stal byznys. O ekologii už se nemluví, říká šéf sítě COOP![]() |
Hladík zmínil také to, že v případě zavedení zálohového systému bude vznikat z PET lahve zase nová PET lahev. „Petka i plechovka je opakovatelně recyklovatelná. Dneska se tomu tak často neděje, vyrábí se z toho jiné materiály, jako jsou mikiny nebo koberečky do auta,“ řekl.
Zálohování má podporu hlavního města
Zálohování v Česku podporuje hlavní město. „Finanční motivace fungují, dojde ke snížení celkového množství nevytříděného odpadu. Hlavní město Praha chce omezit náklady spojené se svozem odpadu a jeho úklidem a dosáhnout uvolnění části kapacit žlutých kontejnerů,“ uvedla na tiskové konferenci náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková.
Právě plastové lahve a plechovky tvoří podle ní největší část odpadu, který se v hlavním městě povaluje. Z dostupných dat také podle ní vyplývá, že plasty a kovy tvořily v centrální částí Prahy v roce 2023 průměrně asi 13,3 procenta z celkového obsahu směsných popelnic. „Pokud by se tato zhruba sedmina odpadu dala zredukovat, mělo by to velmi pozitivní efekt na stav úklidu v centrální části Prahy,“ uvedla Komrsková.
Zálohování petek? Jen lobby nápojářů, cupuje zákon šéf odpadové asociace |
Zálohování v Česku podporuje také Iniciativa pro zálohování. Ta společně s dobrovolníky z ekologického projektu Trash Hero nedávno provedla průzkum ve směsných koších v centru Prahy a na sídlišti v Praze 12. Ze 109 odpadkových košů bylo vybráno 480 nápojových obalů, z toho bylo 194 PET lahví a 286 plechovek.
„Pokud si tato čísla rozšíříme na celou Prahu a celý rok, zjistíme, že ročně tak nevyužitých v komunálním odpadu jen v Praze skončí 45 milionů nápojových obalů, které následně putují do spalovny místo toho, aby se z nich opět vyráběly nové PET lahve a plechovky,“ říká mluvčí iniciativy Kristýna Havligerová.
Podle Hladíka by systém záloh v případě schválení Poslaneckou sněmovnou měl začít fungovat ve druhé polovině roku 2025, nejpozději od roku 2026.
K zálohování petek se sešly stovky připomínek, někteří ho zcela odmítají![]() |
Výše zálohy na petky a plechovky, kterou by platit zákazník při nákupu, by měla být čtyři koruny. Do systému zálohování se mají povinně zapojit prodejny a pumpy s prodejní plochou nad 50 metrů čtverečních. Ostatní se mohou zapojit dobrovolně.
Ne všichni se zálohováním souhlasí. Odmítá ho například Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv, Česká asociace odpadového hospodářství či Asociace českého tradičního obchodu. Obávají se znehodnocení dlouhodobě fungujícího systému třídění odpadu a přenesení nákladů na zákazníky.