Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Mívali jsme rýži na 1,5 měsíce, dnes jsou to dny, říká šéf Podravka-Lagris

Rýže patří spolu s těstovinami k těm několika základním trvanlivým potravinám, které v posledních týdnech čelí v obchodech nejmasivnějšímu vykupování. „Museli jsme navýšit výrobní kapacity až o sedmdesát procent,“ říká Marko Vitelj, šéf jednoho z největších dodavatelů rýže na český trh, společnosti Podravka-Lagris, v rozhovoru pro MF DNES.

Marko Vitejl, předseda představenstva Podravka – Lagris | foto: Podravka-Lagris

Jak vás ovlivnila nynější situace spojená se šířením koronaviru?
Aktuální dění v Česku a v podstatě v celém světě vnímáme velmi intenzivně. Je pochopitelné, že se lidé cítí nejistě a s ohledem na nově vzniklou situaci často ani nevědí, jak se tomu postavit. Lidé mají geneticky zakódováno, že se potřebují cítit bezpečně. A to bezpečno někteří řeší tím, že si dělají zásoby potravin. Z tohoto důvodu je samozřejmé, že je zvýšená poptávka po základních a trvanlivých potravinách, jako jsou rýže a luštěniny.

Abychom pokrývali zvýšenou poptávku, museli jsme navýšit výrobní kapacity až o 70 procent, což asi mluví za vše. Sice nejsme schopni pokrývat veškerou poptávku, ale fungujeme, zásobujeme trh a zatím nejsme v situaci, abychom se báli toho, že trh zůstane bez potravin.

Rýže a další trvanlivé potraviny patří k výrobkům, které jsou nyní v obchodech občas vyprodány. Nakolik se ze strany obchodů zvýšila poptávka?
Samozřejmě vnímáme neuvěřitelný nárůst poptávky po našem trvanlivém sortimentu. Rádi bychom vyšli vstříc všem zákazníkům (obchodům, pozn. red.), nicméně musíme přiznat, že to není v našich silách. Na druhou stranu se ale snažíme se zákazníky domluvit na eventuálním postupném plnění či prioritizaci jejich požadavků.

Potraviny jsou a budou, ujišťují zemědělci a potravináři

Rýži, luštěniny a další výrobky hlavně balíte, případně mícháte. Kolik procent, aspoň řádově, této vaší produkce zůstává v Česku a kolik jde na vývoz?
Nezásobujeme jen český trh, ale snažíme se naplňovat závazky vůči našim klíčovým zákazníkům i na ostatních trzích Evropy. Nicméně v Česku zůstává zhruba 80 procent naší aktuální produkce.

Změnil se tento poměr od začátku roku?
Poměr se zatím nemění. Chceme se chovat zodpovědně vůči všem zákazníkům, ne jenom na českém trhu. Pandemie jednou skončí, a proto nechceme ztratit důvěru žádného z našich zákazníků. Situace se dřív nebo později ustálí a pro nastartování ekonomiky bude důležité, aby se vše vrátilo do starých kolejí co nejdříve. A vývoz je klíčový nejen pro nás, ale pro celou českou ekonomiku.

Na webu píšete, že na skladování rýže využíváte čtyři sila po 500 tunách. Na jak dlouho vám obvykle tato zásoba vystačí? A jak je tomu v současné době?
Naše společnost prodává několik druhů rýže, které se dělí dle typu či podle krajiny původu. Zvýšený prodej registrujeme u všech druhů, nejvíce ale u těch klasických, jako je rýže loupaná a parboiled. Obvykle máme zásobu suroviny na 1,5 měsíce, zatímco v dnešní době u některých položek klesla zásoba na dny až týdny. Na trhu dočasně chybějí především položky z té – řekněme – nižší cenové kategorie. Nicméně další dodávky máme na cestě, takže nepředpokládáme, že bychom měli výpadek.

Návaly z obchodů se přesunuly na web. Na nákup si počkáte i několik dní

Rýži dovážíte z Číny, nebo z jiných zemí? Lze ji za současné situace importovat bez problémů a jak dlouho to trvá?
Rýži nedovážíme z Číny, jelikož Čína je vzhledem ke své vysoké spotřebě jejím importérem. Vozíme z jiných zemí jihovýchodní Asie. Dovoz rýže se všemi kvalitativními kontrolami, které naše firma provádí jak přímo v zemi odeslání, tak po příjmu, trvá zhruba tři měsíce.

Vzhledem k velikosti naší firmy máme uzavřeny nákupní smlouvy na delší období, které jsme domlouvali před několika měsíci. Právě tyto dodávky očekáváme v příštích týdnech.

O ostatní vaše produkty, jako jsou třeba luštěniny, je také tak velký zájem?
I u luštěnin cítíme zvýšenou poptávku. Z výživového hlediska patří k absolutní špičce a neprávem jsou nedoceňovány, zejména v této době jsou vhodným výrobkem, který by každý měl mít doma.

Odkud je dovážíte?
Luštěniny se vozí z různých zemí světa, například z Kanady, Etiopie, Ruska, Argentiny, Polska, Myanmaru a podobně.

Výroba u vás stále jede. Jaká jste museli zavést opatření?
Například prověřujeme všechny vstupující do areálu závodu, každému zaměstnanci jsme zakoupili půl litru dezinfekčního prostředku na ruce. Pro všechny zaměstnance jsme nechali ušít bavlněné roušky, které nám šije manželka našeho kolegy se svými dcerami. Dále všichni zaměstnanci, kteří jsou v přímém styku s řidiči nákladní dopravy, používají respirátory kategorie FFP3 a jednorázové rukavice. Respirátory se nám podařilo zakoupit včas, ještě před zákazem prodeje.

Zastavte na dva týdny výrobu, žádá šéfy firem nejsilnější odborový svaz

Ochranných pomůcek máte tedy dostatek?
I my zápasíme se zásobou ochranných pomůcek a chápeme, že aktuálně je nejdůležitější, aby tyto pomůcky byly dostupné hlavně pro zdravotníky a veřejnou službu. Na druhé straně i zaměstnanci potravinářských firem jsou v této době „veřejnými služebníky“, protože bez potravin by to nešlo. Proto chráníme naše zaměstnance všemi možnými a dostupnými prostředky.

Sháněli jste nyní další zaměstnance?
Všichni víme, jaká byla situace na trhu práce před vypuknutím pandemie. Nové zaměstnance ale nehledáme, snažíme se vše pokrývat z vlastních zdrojů, hlavně kvůli hygieně a hygienickým návykům, které mají naši zaměstnanci zažité. To, že výroba stále jede, je zásluha především našich zaměstnanců napříč celou firmou. Jsem jim velmi vděčný.

  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Rozpočet na příští rok objímá velká nejistota. Selhává příjmová strana

Návrh státního rozpočtu významně počítá s příjmy z daně z mimořádných zisků, u nichž není jasný jejich objem. Nejistá...

Ceny paliv v Česku klesají, benzin je nejlevnější od začátku války

Benzin je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37,56 koruny za litr. Zlevňuje také...

Za dekádu o dvojnásobek. Cena bytů roste nepřetržitě od roku 2013

Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří...

Doba nepřeje investicím, zhodnocení mohou přinést reality, míní analytici

Vysoká inflace nyní nepřeje investicím, přesto některé dlouhodobého charakteru typu realitou mohou do budoucna přinést...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...