Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Mívali jsme rýži na 1,5 měsíce, dnes jsou to dny, říká šéf Podravka-Lagris

aktualizováno 
Rýže patří spolu s těstovinami k těm několika základním trvanlivým potravinám, které v posledních týdnech čelí v obchodech nejmasivnějšímu vykupování. „Museli jsme navýšit výrobní kapacity až o sedmdesát procent,“ říká Marko Vitelj, šéf jednoho z největších dodavatelů rýže na český trh, společnosti Podravka-Lagris, v rozhovoru pro MF DNES.

Marko Vitejl, předseda představenstva Podravka – Lagris | foto: Podravka-Lagris

Jak vás ovlivnila nynější situace spojená se šířením koronaviru?
Aktuální dění v Česku a v podstatě v celém světě vnímáme velmi intenzivně. Je pochopitelné, že se lidé cítí nejistě a s ohledem na nově vzniklou situaci často ani nevědí, jak se tomu postavit. Lidé mají geneticky zakódováno, že se potřebují cítit bezpečně. A to bezpečno někteří řeší tím, že si dělají zásoby potravin. Z tohoto důvodu je samozřejmé, že je zvýšená poptávka po základních a trvanlivých potravinách, jako jsou rýže a luštěniny.

Abychom pokrývali zvýšenou poptávku, museli jsme navýšit výrobní kapacity až o 70 procent, což asi mluví za vše. Sice nejsme schopni pokrývat veškerou poptávku, ale fungujeme, zásobujeme trh a zatím nejsme v situaci, abychom se báli toho, že trh zůstane bez potravin.

Rýže a další trvanlivé potraviny patří k výrobkům, které jsou nyní v obchodech občas vyprodány. Nakolik se ze strany obchodů zvýšila poptávka?
Samozřejmě vnímáme neuvěřitelný nárůst poptávky po našem trvanlivém sortimentu. Rádi bychom vyšli vstříc všem zákazníkům (obchodům, pozn. red.), nicméně musíme přiznat, že to není v našich silách. Na druhou stranu se ale snažíme se zákazníky domluvit na eventuálním postupném plnění či prioritizaci jejich požadavků.

Potraviny jsou a budou, ujišťují zemědělci a potravináři

Rýži, luštěniny a další výrobky hlavně balíte, případně mícháte. Kolik procent, aspoň řádově, této vaší produkce zůstává v Česku a kolik jde na vývoz?
Nezásobujeme jen český trh, ale snažíme se naplňovat závazky vůči našim klíčovým zákazníkům i na ostatních trzích Evropy. Nicméně v Česku zůstává zhruba 80 procent naší aktuální produkce.

Změnil se tento poměr od začátku roku?
Poměr se zatím nemění. Chceme se chovat zodpovědně vůči všem zákazníkům, ne jenom na českém trhu. Pandemie jednou skončí, a proto nechceme ztratit důvěru žádného z našich zákazníků. Situace se dřív nebo později ustálí a pro nastartování ekonomiky bude důležité, aby se vše vrátilo do starých kolejí co nejdříve. A vývoz je klíčový nejen pro nás, ale pro celou českou ekonomiku.

Na webu píšete, že na skladování rýže využíváte čtyři sila po 500 tunách. Na jak dlouho vám obvykle tato zásoba vystačí? A jak je tomu v současné době?
Naše společnost prodává několik druhů rýže, které se dělí dle typu či podle krajiny původu. Zvýšený prodej registrujeme u všech druhů, nejvíce ale u těch klasických, jako je rýže loupaná a parboiled. Obvykle máme zásobu suroviny na 1,5 měsíce, zatímco v dnešní době u některých položek klesla zásoba na dny až týdny. Na trhu dočasně chybějí především položky z té – řekněme – nižší cenové kategorie. Nicméně další dodávky máme na cestě, takže nepředpokládáme, že bychom měli výpadek.

Návaly z obchodů se přesunuly na web. Na nákup si počkáte i několik dní

Rýži dovážíte z Číny, nebo z jiných zemí? Lze ji za současné situace importovat bez problémů a jak dlouho to trvá?
Rýži nedovážíme z Číny, jelikož Čína je vzhledem ke své vysoké spotřebě jejím importérem. Vozíme z jiných zemí jihovýchodní Asie. Dovoz rýže se všemi kvalitativními kontrolami, které naše firma provádí jak přímo v zemi odeslání, tak po příjmu, trvá zhruba tři měsíce.

Vzhledem k velikosti naší firmy máme uzavřeny nákupní smlouvy na delší období, které jsme domlouvali před několika měsíci. Právě tyto dodávky očekáváme v příštích týdnech.

O ostatní vaše produkty, jako jsou třeba luštěniny, je také tak velký zájem?
I u luštěnin cítíme zvýšenou poptávku. Z výživového hlediska patří k absolutní špičce a neprávem jsou nedoceňovány, zejména v této době jsou vhodným výrobkem, který by každý měl mít doma.

Odkud je dovážíte?
Luštěniny se vozí z různých zemí světa, například z Kanady, Etiopie, Ruska, Argentiny, Polska, Myanmaru a podobně.

Výroba u vás stále jede. Jaká jste museli zavést opatření?
Například prověřujeme všechny vstupující do areálu závodu, každému zaměstnanci jsme zakoupili půl litru dezinfekčního prostředku na ruce. Pro všechny zaměstnance jsme nechali ušít bavlněné roušky, které nám šije manželka našeho kolegy se svými dcerami. Dále všichni zaměstnanci, kteří jsou v přímém styku s řidiči nákladní dopravy, používají respirátory kategorie FFP3 a jednorázové rukavice. Respirátory se nám podařilo zakoupit včas, ještě před zákazem prodeje.

Zastavte na dva týdny výrobu, žádá šéfy firem nejsilnější odborový svaz

Ochranných pomůcek máte tedy dostatek?
I my zápasíme se zásobou ochranných pomůcek a chápeme, že aktuálně je nejdůležitější, aby tyto pomůcky byly dostupné hlavně pro zdravotníky a veřejnou službu. Na druhé straně i zaměstnanci potravinářských firem jsou v této době „veřejnými služebníky“, protože bez potravin by to nešlo. Proto chráníme naše zaměstnance všemi možnými a dostupnými prostředky.

Sháněli jste nyní další zaměstnance?
Všichni víme, jaká byla situace na trhu práce před vypuknutím pandemie. Nové zaměstnance ale nehledáme, snažíme se vše pokrývat z vlastních zdrojů, hlavně kvůli hygieně a hygienickým návykům, které mají naši zaměstnanci zažité. To, že výroba stále jede, je zásluha především našich zaměstnanců napříč celou firmou. Jsem jim velmi vděčný.

  • Nejčtenější

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Letos léto pod stanem. Češi ve velkém nakupují spacáky i kempingové jídlo

Češi ve velkém podle prodejců kupují kempingové vybavení. Značný zájem je o rodinné stany pro tři lidi a více. Hitem...

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Šéf Hospodářské komory: Pomoc malým firmám nestačí, bude se propouštět

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý kritizoval schválenou podobu zákona, který firmám do 50 zaměstnanců...

Hypoték se krize zatím nedotkla. Trh s úvěry v dubnu klesl jen mírně

Banky letos v dubnu poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení za 15,6 miliardy korun, což je o téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...