Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Mívali jsme rýži na 1,5 měsíce, dnes jsou to dny, říká šéf Podravka-Lagris

Rýže patří spolu s těstovinami k těm několika základním trvanlivým potravinám, které v posledních týdnech čelí v obchodech nejmasivnějšímu vykupování. „Museli jsme navýšit výrobní kapacity až o sedmdesát procent,“ říká Marko Vitelj, šéf jednoho z největších dodavatelů rýže na český trh, společnosti Podravka-Lagris, v rozhovoru pro MF DNES.

Marko Vitejl, předseda představenstva Podravka – Lagris | foto: Podravka-Lagris

Jak vás ovlivnila nynější situace spojená se šířením koronaviru?
Aktuální dění v Česku a v podstatě v celém světě vnímáme velmi intenzivně. Je pochopitelné, že se lidé cítí nejistě a s ohledem na nově vzniklou situaci často ani nevědí, jak se tomu postavit. Lidé mají geneticky zakódováno, že se potřebují cítit bezpečně. A to bezpečno někteří řeší tím, že si dělají zásoby potravin. Z tohoto důvodu je samozřejmé, že je zvýšená poptávka po základních a trvanlivých potravinách, jako jsou rýže a luštěniny.

Abychom pokrývali zvýšenou poptávku, museli jsme navýšit výrobní kapacity až o 70 procent, což asi mluví za vše. Sice nejsme schopni pokrývat veškerou poptávku, ale fungujeme, zásobujeme trh a zatím nejsme v situaci, abychom se báli toho, že trh zůstane bez potravin.

Rýže a další trvanlivé potraviny patří k výrobkům, které jsou nyní v obchodech občas vyprodány. Nakolik se ze strany obchodů zvýšila poptávka?
Samozřejmě vnímáme neuvěřitelný nárůst poptávky po našem trvanlivém sortimentu. Rádi bychom vyšli vstříc všem zákazníkům (obchodům, pozn. red.), nicméně musíme přiznat, že to není v našich silách. Na druhou stranu se ale snažíme se zákazníky domluvit na eventuálním postupném plnění či prioritizaci jejich požadavků.

Potraviny jsou a budou, ujišťují zemědělci a potravináři

Rýži, luštěniny a další výrobky hlavně balíte, případně mícháte. Kolik procent, aspoň řádově, této vaší produkce zůstává v Česku a kolik jde na vývoz?
Nezásobujeme jen český trh, ale snažíme se naplňovat závazky vůči našim klíčovým zákazníkům i na ostatních trzích Evropy. Nicméně v Česku zůstává zhruba 80 procent naší aktuální produkce.

Změnil se tento poměr od začátku roku?
Poměr se zatím nemění. Chceme se chovat zodpovědně vůči všem zákazníkům, ne jenom na českém trhu. Pandemie jednou skončí, a proto nechceme ztratit důvěru žádného z našich zákazníků. Situace se dřív nebo později ustálí a pro nastartování ekonomiky bude důležité, aby se vše vrátilo do starých kolejí co nejdříve. A vývoz je klíčový nejen pro nás, ale pro celou českou ekonomiku.

Na webu píšete, že na skladování rýže využíváte čtyři sila po 500 tunách. Na jak dlouho vám obvykle tato zásoba vystačí? A jak je tomu v současné době?
Naše společnost prodává několik druhů rýže, které se dělí dle typu či podle krajiny původu. Zvýšený prodej registrujeme u všech druhů, nejvíce ale u těch klasických, jako je rýže loupaná a parboiled. Obvykle máme zásobu suroviny na 1,5 měsíce, zatímco v dnešní době u některých položek klesla zásoba na dny až týdny. Na trhu dočasně chybějí především položky z té – řekněme – nižší cenové kategorie. Nicméně další dodávky máme na cestě, takže nepředpokládáme, že bychom měli výpadek.

Návaly z obchodů se přesunuly na web. Na nákup si počkáte i několik dní

Rýži dovážíte z Číny, nebo z jiných zemí? Lze ji za současné situace importovat bez problémů a jak dlouho to trvá?
Rýži nedovážíme z Číny, jelikož Čína je vzhledem ke své vysoké spotřebě jejím importérem. Vozíme z jiných zemí jihovýchodní Asie. Dovoz rýže se všemi kvalitativními kontrolami, které naše firma provádí jak přímo v zemi odeslání, tak po příjmu, trvá zhruba tři měsíce.

Vzhledem k velikosti naší firmy máme uzavřeny nákupní smlouvy na delší období, které jsme domlouvali před několika měsíci. Právě tyto dodávky očekáváme v příštích týdnech.

O ostatní vaše produkty, jako jsou třeba luštěniny, je také tak velký zájem?
I u luštěnin cítíme zvýšenou poptávku. Z výživového hlediska patří k absolutní špičce a neprávem jsou nedoceňovány, zejména v této době jsou vhodným výrobkem, který by každý měl mít doma.

Odkud je dovážíte?
Luštěniny se vozí z různých zemí světa, například z Kanady, Etiopie, Ruska, Argentiny, Polska, Myanmaru a podobně.

Výroba u vás stále jede. Jaká jste museli zavést opatření?
Například prověřujeme všechny vstupující do areálu závodu, každému zaměstnanci jsme zakoupili půl litru dezinfekčního prostředku na ruce. Pro všechny zaměstnance jsme nechali ušít bavlněné roušky, které nám šije manželka našeho kolegy se svými dcerami. Dále všichni zaměstnanci, kteří jsou v přímém styku s řidiči nákladní dopravy, používají respirátory kategorie FFP3 a jednorázové rukavice. Respirátory se nám podařilo zakoupit včas, ještě před zákazem prodeje.

Zastavte na dva týdny výrobu, žádá šéfy firem nejsilnější odborový svaz

Ochranných pomůcek máte tedy dostatek?
I my zápasíme se zásobou ochranných pomůcek a chápeme, že aktuálně je nejdůležitější, aby tyto pomůcky byly dostupné hlavně pro zdravotníky a veřejnou službu. Na druhé straně i zaměstnanci potravinářských firem jsou v této době „veřejnými služebníky“, protože bez potravin by to nešlo. Proto chráníme naše zaměstnance všemi možnými a dostupnými prostředky.

Sháněli jste nyní další zaměstnance?
Všichni víme, jaká byla situace na trhu práce před vypuknutím pandemie. Nové zaměstnance ale nehledáme, snažíme se vše pokrývat z vlastních zdrojů, hlavně kvůli hygieně a hygienickým návykům, které mají naši zaměstnanci zažité. To, že výroba stále jede, je zásluha především našich zaměstnanců napříč celou firmou. Jsem jim velmi vděčný.

  • Nejčtenější

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Ceny bytů ještě porostou. Za 10 let budou dvojnásobné, říká analytik

Rozstřel Růst cen nemovitostí bude v ČR i nadále pokračovat. Nezastavila jej ani ekonomická krize v souvislosti s pandemií...

Byty jsou nadhodnocené téměř o pětinu, tvrdí studie. Může přijít zlevnění

Z dlouhodobého hlediska jsou byty v Česku v průměru nadhodnocené o zhruba 17 procent. Ve vybraných lokalitách s vysokým...

Kolik chceš, abych bral? V IT firmě si zaměstnanci vzájemně určují výši mzdy

Argentinská softwarová firma 10Pines razí poměrně unikátní mzdovou politiku. Třikrát ročně se všichni zaměstnanci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Covidová pomoc se v Česku zneužívá čím dál víc. Podvody končí i na policii

Odhalených podvodů s covidovou pomocí přibývá. Finanční správa podala kvůli neoprávněnému čerpání bonusu už 109...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Veřejné finance skončí v hlubším minusu, očekává ČNB. Zhoršila svůj výhled

Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 8,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z...

EU tepe Česko za špinavou energii. Zasekli jsme se v boji se solárními barony

Premium Evropští úředníci opakovaně kritizují Česko, že nedělá dost pro podporu zelené energetiky. A že klade nedostatečný...

Covidová pomoc se v Česku zneužívá čím dál víc. Podvody končí i na policii

Odhalených podvodů s covidovou pomocí přibývá. Finanční správa podala kvůli neoprávněnému čerpání bonusu už 109...

Akcie Monety rychle zdražují, na pražské burze se jim v pátek daří nejvíc

Po čtvrtečním oznámení o podpisu rámcové smlouvy mezi Monetou Money Bank a společnostmi ze skupiny PPF posilují akcie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...