Majitelům půdy hrozí kvůli Hyundai vyvlastnění

  1:00aktualizováno  1:00
Asi osmi majitelům půdy v podbeskydských Nošovicích, kteří odmítají svá pole prodat kvůli stavbě korejské automobilky Hyundai, hrozí vyvlastnění. Premiér Paroubek je odhodlán udělat vše pro to, aby Hyundai svůj závod za téměř 40 miliard korun postavil právě v Česku.

Premiér Jiří Paroubek se vyjadřuje k chystané kampani "nové" ODS - Premiér Jiří Paroubek se vyjadřuje k chystané kampani "nové" ODS. (25.11.2005) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Projekt je spojen se vznikem až dvanácti tisíc pracovních míst v továrně a dále ve firmách, které s ní budou spolupracovat.

A ve čtvrtek - den po schůzce s viceprezidentem Hyundai D. J. Kimem - premiér pohrozil majitelům půdy v Nošovicích vyvlastněním.

"Nevylučuji razantní postup. Neumím si představit, že bychom ty věci nechali jen tak," řekl Paroubek.

Vyvlastnění pozemků pro Hyundai by se mohlo ve Sněmovně projednat už v pátek. "Institut povinného výkupu bude zapracován do novely stavebního zákona, který má v pátek projednat Sněmovna. Přijde s tím jeden z poslanců ČSSD," řekl mluvčí ministra průmyslu Ivo Mravinac.

Viceprezident Kim o obří investici od středy jedná v Česku. V pátek má schůzku s hejtmanem Moravskoslezského kraje a s ministrem průmyslu.

Korejci se brání, aby o jednáních prosákly jakékoliv informace, jedno je však jisté: ze tří zón, jež stát Hyundai nabízí v Nošovicích, Mošnově a Holešově, mají zájem hlavně o Nošovice. A žádají, aby smlouvy na výkup pozemků byly s vlastníky podepsány do konce roku.

Je otázka, zda by vyvlastnění pomohlo ke splnění této lhůty. "Vyvlastnění lidé musí dostat možnost obrátit se k soudu, což by celý proces zdrželo. Nepovažuji to za reálné," říká zdroj, který je informovaný o přípravě investice.

Jiří Vícha, předseda nošovického zemědělského družstva, jež v budoucí zóně vlastní klíčový pozemek blokující stavbu automobilky, tvrdí: "Vyvlastnění se nebojíme. Ale vyzýváme kraj, aby s námi jednal o podmínkách, za kterých půdu uvolníme. Chceme kompromis."

Někteří vlastníci se však dohodě brání. "Já své pole neprodám, odmítám se o tom dál bavit, " trval na svém Ferdinand Bezecný. Kvůli poli v budoucí zóně už měla jeho rodina se státem potíže. Bezecného rodiče je při kolektivizaci v 50. letech odmítli vložit do zemědělského družstva a komunistický režim je za to pronásledoval.

Ve čtvrtek měla zvláštní vládní komise na výkup půdy v Nošovicích uvolnit peníze. Nakonec rozhodla, že lhůtu pro výkup prodlouží do 22. prosince.

Zato úředníci poslali alespoň 90 milionů na výkup prvních pozemků v náhradní lokalitě Mošnov. Ta sice nebude podle ostravského primátora Aleše Zedníka také připravena dřív než na jaře, jak však zdůrazňuje Jana Víšková z CzechInvestu, jde v této chvíli o variantu v nejpokročilejší fázi přípravy.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout...

Najdete na iDNES.cz