Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Lidem s datovou schránkou hrozí pokuty za papírová daňová přiznání

  15:35aktualizováno  18:06
Od letoška platí, že ti, kdo mají datovou schránku, musejí podávat přiznání k dani výhradně elektronicky. Jinak jim hrozí pokuta dva tisíce korun. Týká se to hlavně firem, které mají „datovku“ povinně. Pokutu však mohou dostat i ti, kdo si pořídili schránku dobrovolně a zároveň si daňová přiznání podávají sami. „Dobrovolných“ schránek je 125 tisíc.

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Uživatelům datových schránek, kteří podají daňové přiznání na papíře, hrozí pokuta dva tisíce korun. Od nového roku se totiž rozšířil okruh firem a živnostníků, kteří mají povinnost podávat přiznání výhradně elektronicky.

„Od 1. 1. 2015 se povinnost elektronicky komunikovat rozšířila i na daňové subjekty nebo jejich zástupce, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, a to bez rozlišení, zda se jedná o plátce DPH, právnickou osobu, fyzickou osobu podnikající nebo nepodnikající,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Kromě pokuty 2 000 korun může správce daně uložit pokutu do 50 000 Kč, pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní. „Vždy záleží na okolnostech jednotlivých případů. Může se jednat například o situaci, kdy daňový subjekt opakovaně (často účelově) neplní zákonem stanovenou povinnost,“ vysvětlila Petlachová.

Kdo a co musí posílat berňáku po síti

  • Komunikovat s finančním úřadem elektronicky musejí od 1. 1. 2015 lidé a firmy s datovou schránku nebo povinností mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
  • Elektronicky je třeba podat: přihlášku k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádné nebo dodatečné daňové přiznání, hlášení a vyúčtování

Většina velkých společností je již na datové schránky zvyklá, problémy ale může nové pravidlo způsobit malým podnikatelům. „Nové nařízení se netýká jen společností či fyzických osob, které mají datovou schránku zřízenou povinně ze zákona, ale také osob, které si schránku či elektronický podpis zřídily dobrovolně. A to i v případě, že si je založily před několika lety a použily třeba jen jednou,“ upozorňuje Jana Janoušková ze společnosti KODAP.

Datových schránek dnes funguje 633 tisíc. Z toho skoro 125 tisíc jich bylo zřízeno „na žádost“, tedy dobrovolně. Většinou jde o fyzické osoby nebo fyzické osoby-podnikatele, tedy živnostníky apod. Povinně musejí mít schránku vedle různých úřadů také právnické osoby, tedy firmy.

Zpozornět by tak měli třeba i zaměstnanci s „dobrovolnou“ datovou schránkou, kteří si z nějakého důvodu zpracovávají své přiznání k dani sami, místo aby to za ně dělal zaměstnavatel. Týká se to také lidí, kteří spadají do takzvané solidární daně, tedy jejichž roční příjem překročí 48násobek průměrné mzdy. I oni si musí přiznání podat sami. Pokud mají datovou schránku, měli by to udělat elektronicky.

Pokud někdo s datovou schránkou už přiznání podal na papíře, daňaři doporučují podat jej ještě jednou, právě elektronicky. „Je stále ještě možnost podat takzvané opravné přiznání v elektronické formě, a to nejpozději do 1. dubna. To samozřejmě platí jen pro přiznání dani z příjmu, nikoli u přiznání k silniční dani či dani z nemovitých věcí, které měly lhůtu do konce ledna,“ doplňuje Janoušková.

Oslovené finanční úřady s pokutami váhají

Zákon sice jasně hovoří o pokutě, ale některé finanční úřady zatím neví, kdy a jak ji mohou udělit. Z nové právní úpravy totiž jasně nevyplývá, jestli musí pokuty ukládat automaticky nebo zda o pokutování rozhoduje sám úřad.

„Od začátku roku jsme komunikovali s několika finančními úřady v různých krajích a každý z nich si tuto povinnost vykládá jinak. Po telefonu nám většina úředníků tvrdí, že vzhledem k nejasným výkladům by pokuty ukládat neměli, nicméně emailem nebo písemně nám tuto informaci už nepotvrdí,“ konstatuje daňová poradkyně Sofya Khazarova ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Daňová správa má ale jasno. „Jedná se o obligatorní povinnost. Není na libovůli správce daně, zda pokutu ve výši 2 000 Kč uloží či neuloží,“ uzavřela Petlachová.

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Babiš by zrušil zakázku na e-shop za 401 milionů. Kremlík ji chce zlevnit

Premiér Andrej Babiš je rozzlobený na ministra dopravy za ANO Vladimíra Kremlíka kvůli zakázce na vytvoření systému pro...

Premium

Drahé bydlení vyhání mladé rodiny za hranice měst a k prarodičům

Neustále rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy slevit z nároků na bydlení. Stále víc lidí situaci řeší dojížděním do...

Herní úspěchy si budeme brzy psát do životopisů, říká odborník

Dobrý personalista se u pracovního pohovoru zeptá i na to, jaké hry uchazeč hraje a proč, míní konzultant Petr Pouchlý....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz