Solidární daň zaplatily desetitisíce Čechů, státu odvedli čtyři miliardy

  4:00aktualizováno  4:00
Na dani pro bohaté vybrala daňová správa dvakrát víc, než Ministerstvo financí naplánovalo. Přes 55 tisíc lidí přiznalo příjmy nad 1,24 milionu korun. Sobotkova vláda se chystá „solidární přirážku“ zrušit.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to poprvé, co daňová správa ví, kolik je v Česku „nadstropařů“. Celkem 55 103 lidí přiznalo příjmy přesahující 1,24 milionu korun a zaplatilo z nich extra daň. Kvůli této takzvané „solidární přirážce“ nicméně muselo dalších zhruba 150 tisíc lidí podat daňové přiznání. Tato povinnost jim však letos skončila.

Na daňové přirážce pro bohaté (plus sedm procent k běžné sazbě z částky nad stropem) se vybralo podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) 4,23 miliardy korun. Číslo finanční správa spočítala na žádost MF DNES. Kromě přirážky odvedli čeští milionáři státu dalších zhruba osm miliard korun na běžné sazbě (15 %), odhadla MF DNES. V průměru na jednoho tak vychází celková daň zhruba 220 tisíc korun ročně.

Finanční správa dosud znala příjmy pouze těch lidí, kteří podávali daňová přiznání, tedy hlavně živnostníků. Informace o zaměstnancích jí chyběly. Ti totiž mohou u zaměstnavatele podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob a daň za něj odvede firma v hromadném balíku za všechny zaměstnance.

Firmy musely zaplatit zálohu. Lidé tak státu bezúročně půjčovali

Letos na jaře se postup změnil. Všichni, kdo aspoň v jednom měsíci roku 2013 překročili měsíční strop pro sociální pojištění (103 536 korun), museli podat daňové přiznání sami. A firma za ně musela také odvést zálohu na solidární daň za daný měsíc. Pokud však dotyčný nepřekročil celoroční strop, záloha se firmám letos při ročním zúčtování daně vrátila.

„Lidé tak podpořili stát bezúročnou půjčkou,“ komentuje daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting. Kolik to bylo, GFŘ nedokáže ve své databázi zjistit. Pouze odhadlo, že kvůli opatření podávalo přiznání nejméně 200 tisíc lidí. Jen 55 tisíc nakonec daň muselo skutečně zaplatit, ostatním se záloha vracela.

Celkem podávají přiznání zhruba dva miliony lidí (například ti, kdo chtějí uplatnit odpočet na úroky z hypoték), ostatní to nechávají na zaměstnavateli. Podle novely zákona schválené letos na podzim už „nepraví nadstropaři“ přiznání za rok 2014 podávat nemusí. Pouze ti, kdo překročí celoroční strop.

Jak se platí daň z příjmu

Data o milionářích pomouhou úřadům při kontrolách

S detailními informacemi o příjmech milionářů má finanční správa své plány. „Data nám pomohou v analyticko-vyhledávací činnosti, při přípravě a posléze při provádění kontrolní činnosti. V tuto chvíli neplánujeme žádnou rozsáhlejší kontrolní akci související se solidární daní,“ uvedla Petra Petlachová, mluvčí GFŘ. Do budoucna mohou například posloužit v souvislosti s chystaným zákonem o prokazování původu majetku.

Vláda Bohuslava Sobotky už avizovala, že solidární přirážku spolu se superhrubou mzdou zruší. Od roku 2016 plánuje vrátit hrubou mzdu a pro „nadstropaře“ zavede progresivní daňovou sazbu.

„V přepočtu na hrubou mzdu je dnes efektivní sazba 20,1 procenta u osob nepodléhajících solidární dani a 27 procent z příjmů nad hranicí pro solidární daň,“ spočetl Petr Frisch. V těchto relacích by se mohly nové sazby daně z příjmů pohybovat. Vláda Petra Nečase povinnost solidární přirážky zavedla na tři roky (2013–2015) v rámci snižování schodku rozpočtu. Do státní pokladny měly podle důvodové zprávy k zákonu připlout dvě miliardy korun navíc, ve skutečnosti je to však dvakrát víc.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Najdete na iDNES.cz