Kalousek chce seškrtat desítky institucí, třeba Vojenský vlečkový úřad

  2:21aktualizováno  2:21
Vojenský vlečkový úřad má rozpočet 24 milionů, deset zaměstnanců a stará se o 60 kilometrů vleček, desítky vagonů a pár lokomotiv. Ministr financí Miroslav Kalousek ho chce kvůli úsporám spolu s třiceti dalšími úřady zrušit či redukovat. Ukazuje se však, že státní organizace se budou bránit.

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Jde o souhrn návrhů z interních diskusí i z diskusí mezi ministerstvy," říká o seznamu kandidátů na škrtání Kalouskův náměstek Jan Gregor. Na rušení konkrétních úřadů ministerstvo netrvá, ale musí být naplněn cíl: uspořit 2,5 tisíce pracovních míst a 2,5 miliardy korun.

Seznam tří desítek organizací je jen malá ochutnávka toho, co stát financuje. MF DNES se všech zeptala, co by se stalo, kdyby byly zrušeny. Většinou to vůbec nepřipouštěly. Například jedinou postradatelnou činností fondu dopravy se ukázalo být spolufinancování cyklostezek a přechodů pro slepce.

Zní to rozumně - proč by devítihlavý Vojenský vlečkový úřad nebo čtrnáctihlavé Ředitelství vodních cest měly mít vlastní instituci? A proč by v dopravě nemohly správní úřady a různé inspekce pro letectví, plavbu a dráhu fungovat společně?

Při bližším ohledání se však ukazuje, že návrh je třeba brát s rezervou. "Někde už tušíme, že úspory nemohou být takové, jaké jsme předpokládali," připouští Jan Gregor. Propustit najednou více než čtyři stovky kontrolorů a dalších zaměstnanců České obchodní inspekce by nemuselo spotřebitelům zrovna prospět.

U některých návrhů však podle Gregora dává sloučení smysl a vyplývá to třeba i z mezinárodní praxe. "Například kontrolní úřad přes léčiva může být jeden, nemusí být jeden zvláštní pro veterinární léčiva," myslí si.

Farmaceuti to vidí jinak. "Agenda našeho ústavu se nepřekrývá s agendou jiného," uvádí Alfred Hera, ředitel Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Najdete na iDNES.cz