Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Nečas: Bez zvýšení DPH a razantní úspory u důchodů se neobejdeme

  12:15aktualizováno  14:01
Znovu poroste daň z přidané hodnoty a důchody se naopak v příštích třech letech nebudou zvyšovat vůbec nebo výrazně méně než dosud. Alespoň tak to chystá vláda Petra Nečase. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," řekl Nečas po poradě ekonomických ministrů. Stát totiž potřebuje ušetřit, aby dokázal rychleji snižovat schodek rozpočtu.

V případě, že se koalice dohodne na zmrazení či osekání růstu důchodů, bude podle premiéra vláda připravovat i zvýšení daní pro nejvyšší příjmové skupiny.

"Na úsporách by se podílely prohloubením daňové progrese, například zavedením druhé sazby daně  z příjmů fyzických osob nad určitou úroveň," řekl Nečas.

Zmrazením důchodů by přitom stát v roce 2013 ušetřil 11,8 miliardy korun, v roce 2014 ještě více - 23,9 miliardy korun.

Zvýšení přímých daní by podle premiéra bylo nutné "z hlediska elementární společenské soudržnosti a solidarity".

Kalousek navrhuje druhou sazbu daně z příjmu pro nejbohatší

"Bylo by to na stejnou ohraničenou dobu, na stejnou dobu, kdy by byly zmrazeny důchody," řekl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s tím, že je nutné, aby se na úsporách podílely všechny složky populace.

Návrhy úspor podle vlády

- zmrazení důchodů na dva až tři roky, či změna pravidel pro zvyšování důchodů
- zvýšení DPH (v různých variantách: například jednotná sazba 20 procent s výjimkou pro léky, knihy a noviny s daní 14 procent)
- zvýšení daně z příjmu fyzických osob: z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy
- druhá sazba daně z příjmu pro pro příjmy nad hranicí stropů odvodů na sociální a zdravotní pojištění, týkalo by se to tedy lidí s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy 
- snížení výdajových paušálů pro živnostníky
- úplné zrušení porodného
- zavedení uhlíkové daně
- nová spotřební daň u vína (10 korun za litr)
- zrušení "zelené nafty"
- zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny

On sám navrhuje, aby daň z příjmu stoupla z 15 na 16 procent. Druhé daňové pásmo ve výši 31 procent v roce 2013 a 32 procent v letech 2014 a 2015 by se týkalo příjmů nad stropy pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, tedy lidí, jejichž plat je vyšší než čtyřnásobek průměrné mzdy.

"Je osudem ministrů financí býti posly nepopulárních zpráv," prohlásil Kalousek.

Mezi dalšími škrty, o kterých bude vláda uvažovat, je úplné zrušení porodného. Na straně příjmů Kalousek navrhl například snížení výdajových paušálů pro živnostníky, zavedení uhlíkové daně, zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny či spotřební daň na víno ve výši 10 korun na litr či zrušení takzvané "zelené nafty".

VV zmrazení důchodů odmítly

U Věcí veřejných ale zatím úsporný plán, který by znamenal zmrazení důchodů, velkou podporu nemá. "V žádném případě nebudeme souhlasit se zmrazením důchodů ani se zvyšováním DPH," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta, když v pondělí krátce před polednem opouštěl Úřad vlády.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV už před jednáním ekonomických ministrů řekl, že je možná jedině "určitá úprava valorizace důchodů".

Ty se zatím zvyšují o inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Úprava valorizace důchodů by tak mohla vypadat i tak, že by se zvyšovaly jen o inflaci. I předseda vlády Nečas v pondělí po poradě ekonomických ministrů zmínil možnost upravit schéma pro zvyšování důchodů.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek navrhl, aby dalším kritériem pro výplatu důchodů byl výběr sociálního pojištění, podle Nečase by to mohl být vývoj hrubého domácího produktu.

"Bezesporu to musí být dohoda všech tří stran," řekl premiér. Kdyby se koalice na kompromisu nedomluvila, nemá podle něj smysl pokrčovat ve vládním projektu.

Letos vláda ministrům zakáže utratit 23,6 miliardy korun

Pro letošní rok se počítá jen s "vázáním výdajů" ministerstev. Ta nebudou moci kvůli horšímu vývoji ekonomiky utratit 23,6 miliardy korun z plánovaných výdajů.

Ministerstva, která hospodaří s rozpočtem nad 1 miliardu korun ročně, budou mít "zavázanou" částku 3,95 procenta, v menších kapitolách se musí ušetřit 1,5 procenta. Vedle toho se ušetří například na dotacích u obnovitelných zdrojů energie. (více najdete také zde)

V roce 2013 bude stát muset ušetřit 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun, aby dodržel tempo snižování schodku, které si vláda naplánovala. "Vycházíme z konzervativního odhadu ekonomického růstu," vysvětlil Nečas.

Mezi variantami, které ministr financí na poradu ekonomických ministrů přinesl, je vedle zmrazení důchodů i jednotná DPH ve výši 20 procent, přičemž výjimku a zdanění 14 procent by měly pouze léky, knihy a noviny.

U dalšího růstu daně z přidané hodnoty je víc variant

Nečas mluvil o tom, že je ve hře víc možností, jak by úprava DPH mohla vypadat. Klíčové podle něj je, aby to znamenalo zvýšení ročních příjmů o 18 až 20 miliard korun. Zmínil například možnost, že by se obě sazby daně z přidané hodnoty zvýšily o jedno procento - tedy na 15 a 21 procent.

Vláda zatím v parlamentu prosadila, že zvýhodněná sazba DPH vzrostla z 10 na 14 procent a základní zůstala 20 procent. Příští rok se podle dosavadních plánů měla daň sjednotit na 17,5 procentech. "Budeme bojovat za sníženou sazbu DPH u potravin, nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno,“ řekl ekonomický expert VV, poslanec Michal Babák. Koalice by podle VV místo toho měla uvažovat o větším zdanění firem, což prosazuje i opoziční ČSSD.

O všech návrzích budou vládní strany v příštích týdnech jednat a pak se o ně utkají v parlamentu s levicovou opozicí, která už dala najevo, že se zmrazením důchodů a dalším zvyšováním DPH zásadně nesouhlasí. (více zde)

  • Nejčtenější

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Zrušte jednotné dva měsíce prázdnin, vybízejí cestovky. Ušetřilo by to tisíce

Premium Cestovní kanceláře navrhují řešení, jak si užít prázdniny bez tlačenice na plážích a u stánků se zmrzlinou. V létě by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štítky hanby. Francouzský Carrefour polepil výrobky, jejichž cena se mu nezdá

Francouzský řetězec supermarketů Carrefour začal dávat na produkty některých značek cenová varování. Jde o výrobky, u...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Konsolidační balík i reforma pomohou. Změn musí být víc, říká rozpočtová rada

České veřejné finance se podle Národní rozpočtové rady stále nacházejí ve významné nerovnováze. Zvrátit situaci, která...

Billa pokračuje v expanzi. Své obchody rozšiřuje na čerpací stanice OMV

Síť čerpacích stanic OMV se spojilo s obchodním řetězcem Billa a společně vytvořili koncept nových čerpacích stanic...

Billa zezelenala. Řetězec vsadil na nový moderní design i širší uličky

Řetězec supermarketů BILLA otevírá pilotní prodejnu v novém konceptu. První taková prodejna se nachází v Říčanech u...

Jaderné elektrárny v Česku budou méně často měnit palivo, navýší tím výrobu

Jaderné elektrárny v Česku budou méně často měnit palivo. Interval mezi odstávkami se ze současných 12 měsíců prodlouží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...