Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Nečas: Bez zvýšení DPH a razantní úspory u důchodů se neobejdeme

  12:15aktualizováno  14:01
Znovu poroste daň z přidané hodnoty a důchody se naopak v příštích třech letech nebudou zvyšovat vůbec nebo výrazně méně než dosud. Alespoň tak to chystá vláda Petra Nečase. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," řekl Nečas po poradě ekonomických ministrů. Stát totiž potřebuje ušetřit, aby dokázal rychleji snižovat schodek rozpočtu.

V případě, že se koalice dohodne na zmrazení či osekání růstu důchodů, bude podle premiéra vláda připravovat i zvýšení daní pro nejvyšší příjmové skupiny.

"Na úsporách by se podílely prohloubením daňové progrese, například zavedením druhé sazby daně  z příjmů fyzických osob nad určitou úroveň," řekl Nečas.

Fotogalerie

Zmrazením důchodů by přitom stát v roce 2013 ušetřil 11,8 miliardy korun, v roce 2014 ještě více - 23,9 miliardy korun.

Zvýšení přímých daní by podle premiéra bylo nutné "z hlediska elementární společenské soudržnosti a solidarity".

Kalousek navrhuje druhou sazbu daně z příjmu pro nejbohatší

"Bylo by to na stejnou ohraničenou dobu, na stejnou dobu, kdy by byly zmrazeny důchody," řekl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s tím, že je nutné, aby se na úsporách podílely všechny složky populace.

Návrhy úspor podle vlády

- zmrazení důchodů na dva až tři roky, či změna pravidel pro zvyšování důchodů
- zvýšení DPH (v různých variantách: například jednotná sazba 20 procent s výjimkou pro léky, knihy a noviny s daní 14 procent)
- zvýšení daně z příjmu fyzických osob: z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy
- druhá sazba daně z příjmu pro pro příjmy nad hranicí stropů odvodů na sociální a zdravotní pojištění, týkalo by se to tedy lidí s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy 
- snížení výdajových paušálů pro živnostníky
- úplné zrušení porodného
- zavedení uhlíkové daně
- nová spotřební daň u vína (10 korun za litr)
- zrušení "zelené nafty"
- zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny

On sám navrhuje, aby daň z příjmu stoupla z 15 na 16 procent. Druhé daňové pásmo ve výši 31 procent v roce 2013 a 32 procent v letech 2014 a 2015 by se týkalo příjmů nad stropy pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, tedy lidí, jejichž plat je vyšší než čtyřnásobek průměrné mzdy.

"Je osudem ministrů financí býti posly nepopulárních zpráv," prohlásil Kalousek.

Mezi dalšími škrty, o kterých bude vláda uvažovat, je úplné zrušení porodného. Na straně příjmů Kalousek navrhl například snížení výdajových paušálů pro živnostníky, zavedení uhlíkové daně, zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny či spotřební daň na víno ve výši 10 korun na litr či zrušení takzvané "zelené nafty".

VV zmrazení důchodů odmítly

U Věcí veřejných ale zatím úsporný plán, který by znamenal zmrazení důchodů, velkou podporu nemá. "V žádném případě nebudeme souhlasit se zmrazením důchodů ani se zvyšováním DPH," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta, když v pondělí krátce před polednem opouštěl Úřad vlády.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV už před jednáním ekonomických ministrů řekl, že je možná jedině "určitá úprava valorizace důchodů".

Ty se zatím zvyšují o inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Úprava valorizace důchodů by tak mohla vypadat i tak, že by se zvyšovaly jen o inflaci. I předseda vlády Nečas v pondělí po poradě ekonomických ministrů zmínil možnost upravit schéma pro zvyšování důchodů.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek navrhl, aby dalším kritériem pro výplatu důchodů byl výběr sociálního pojištění, podle Nečase by to mohl být vývoj hrubého domácího produktu.

"Bezesporu to musí být dohoda všech tří stran," řekl premiér. Kdyby se koalice na kompromisu nedomluvila, nemá podle něj smysl pokrčovat ve vládním projektu.

Letos vláda ministrům zakáže utratit 23,6 miliardy korun

Pro letošní rok se počítá jen s "vázáním výdajů" ministerstev. Ta nebudou moci kvůli horšímu vývoji ekonomiky utratit 23,6 miliardy korun z plánovaných výdajů.

Ministerstva, která hospodaří s rozpočtem nad 1 miliardu korun ročně, budou mít "zavázanou" částku 3,95 procenta, v menších kapitolách se musí ušetřit 1,5 procenta. Vedle toho se ušetří například na dotacích u obnovitelných zdrojů energie. (více najdete také zde)

V roce 2013 bude stát muset ušetřit 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun, aby dodržel tempo snižování schodku, které si vláda naplánovala. "Vycházíme z konzervativního odhadu ekonomického růstu," vysvětlil Nečas.

Mezi variantami, které ministr financí na poradu ekonomických ministrů přinesl, je vedle zmrazení důchodů i jednotná DPH ve výši 20 procent, přičemž výjimku a zdanění 14 procent by měly pouze léky, knihy a noviny.

U dalšího růstu daně z přidané hodnoty je víc variant

Nečas mluvil o tom, že je ve hře víc možností, jak by úprava DPH mohla vypadat. Klíčové podle něj je, aby to znamenalo zvýšení ročních příjmů o 18 až 20 miliard korun. Zmínil například možnost, že by se obě sazby daně z přidané hodnoty zvýšily o jedno procento - tedy na 15 a 21 procent.

Vláda zatím v parlamentu prosadila, že zvýhodněná sazba DPH vzrostla z 10 na 14 procent a základní zůstala 20 procent. Příští rok se podle dosavadních plánů měla daň sjednotit na 17,5 procentech. "Budeme bojovat za sníženou sazbu DPH u potravin, nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno,“ řekl ekonomický expert VV, poslanec Michal Babák. Koalice by podle VV místo toho měla uvažovat o větším zdanění firem, což prosazuje i opoziční ČSSD.

O všech návrzích budou vládní strany v příštích týdnech jednat a pak se o ně utkají v parlamentu s levicovou opozicí, která už dala najevo, že se zmrazením důchodů a dalším zvyšováním DPH zásadně nesouhlasí. (více zde)

  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

Kellnerovi se čínské dobrodružství vymstilo, přišel o miliardy

Expanze Petra Kellnera na čínském trhu měla vést k rychlému růstu hodnoty jeho majetku jednoho z největších boháčů ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vznikají stovky nádrží v lesích. V boji proti suchu to nebude stačit

Státní podnik Lesy ČR plánuje v rámci tříletého programu utratit miliardu korun na stavby, které zadrží vodu v lesích....

O odklad splátek požádalo 345 tisíc lidí postižených nouzovým stavem

Banky obdržely zhruba 345 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření...

Česko zdražuje nejrychleji z celé EU. Mohou za to platy i slabá koruna

V polovině zemí Evropské unie kvůli koronaviru ceny služeb i zboží v obchodech klesají. Česko stojí na opačném konci –...

Ve vlacích Českých drah lze od středy opět cestovat s místenkou

České dráhy obnovily prodej místenek ve svých vlacích, místa bude možné rezervovat na spoje od středy zatím do 13....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...