V případě, že se koalice dohodne na zmrazení či osekání růstu důchodů, bude podle premiéra vláda připravovat i zvýšení daní pro nejvyšší příjmové skupiny.
"Na úsporách by se podílely prohloubením daňové progrese, například zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob nad určitou úroveň," řekl Nečas.
Zmrazením důchodů by přitom stát v roce 2013 ušetřil 11,8 miliardy korun, v roce 2014 ještě více - 23,9 miliardy korun.
Zvýšení přímých daní by podle premiéra bylo nutné "z hlediska elementární společenské soudržnosti a solidarity".
Kalousek navrhuje druhou sazbu daně z příjmu pro nejbohatší
"Bylo by to na stejnou ohraničenou dobu, na stejnou dobu, kdy by byly zmrazeny důchody," řekl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s tím, že je nutné, aby se na úsporách podílely všechny složky populace.
Návrhy úspor podle vlády- zmrazení důchodů na dva až tři roky, či změna pravidel pro zvyšování důchodů |
On sám navrhuje, aby daň z příjmu stoupla z 15 na 16 procent. Druhé daňové pásmo ve výši 31 procent v roce 2013 a 32 procent v letech 2014 a 2015 by se týkalo příjmů nad stropy pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, tedy lidí, jejichž plat je vyšší než čtyřnásobek průměrné mzdy.
"Je osudem ministrů financí býti posly nepopulárních zpráv," prohlásil Kalousek.
Mezi dalšími škrty, o kterých bude vláda uvažovat, je úplné zrušení porodného. Na straně příjmů Kalousek navrhl například snížení výdajových paušálů pro živnostníky, zavedení uhlíkové daně, zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny či spotřební daň na víno ve výši 10 korun na litr či zrušení takzvané "zelené nafty".
VV zmrazení důchodů odmítly
U Věcí veřejných ale zatím úsporný plán, který by znamenal zmrazení důchodů, velkou podporu nemá. "V žádném případě nebudeme souhlasit se zmrazením důchodů ani se zvyšováním DPH," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta, když v pondělí krátce před polednem opouštěl Úřad vlády.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV už před jednáním ekonomických ministrů řekl, že je možná jedině "určitá úprava valorizace důchodů".
Ty se zatím zvyšují o inflaci a o třetinu růstu průměrné mzdy. Úprava valorizace důchodů by tak mohla vypadat i tak, že by se zvyšovaly jen o inflaci. I předseda vlády Nečas v pondělí po poradě ekonomických ministrů zmínil možnost upravit schéma pro zvyšování důchodů.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek navrhl, aby dalším kritériem pro výplatu důchodů byl výběr sociálního pojištění, podle Nečase by to mohl být vývoj hrubého domácího produktu.
"Bezesporu to musí být dohoda všech tří stran," řekl premiér. Kdyby se koalice na kompromisu nedomluvila, nemá podle něj smysl pokrčovat ve vládním projektu.
Letos vláda ministrům zakáže utratit 23,6 miliardy korun
Pro letošní rok se počítá jen s "vázáním výdajů" ministerstev. Ta nebudou moci kvůli horšímu vývoji ekonomiky utratit 23,6 miliardy korun z plánovaných výdajů.
Ministerstva, která hospodaří s rozpočtem nad 1 miliardu korun ročně, budou mít "zavázanou" částku 3,95 procenta, v menších kapitolách se musí ušetřit 1,5 procenta. Vedle toho se ušetří například na dotacích u obnovitelných zdrojů energie. (více najdete také zde)
V roce 2013 bude stát muset ušetřit 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun, aby dodržel tempo snižování schodku, které si vláda naplánovala. "Vycházíme z konzervativního odhadu ekonomického růstu," vysvětlil Nečas.
Mezi variantami, které ministr financí na poradu ekonomických ministrů přinesl, je vedle zmrazení důchodů i jednotná DPH ve výši 20 procent, přičemž výjimku a zdanění 14 procent by měly pouze léky, knihy a noviny.
U dalšího růstu daně z přidané hodnoty je víc variant
Nečas mluvil o tom, že je ve hře víc možností, jak by úprava DPH mohla vypadat. Klíčové podle něj je, aby to znamenalo zvýšení ročních příjmů o 18 až 20 miliard korun. Zmínil například možnost, že by se obě sazby daně z přidané hodnoty zvýšily o jedno procento - tedy na 15 a 21 procent.
Vláda zatím v parlamentu prosadila, že zvýhodněná sazba DPH vzrostla z 10 na 14 procent a základní zůstala 20 procent. Příští rok se podle dosavadních plánů měla daň sjednotit na 17,5 procentech. "Budeme bojovat za sníženou sazbu DPH u potravin, nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno,“ řekl ekonomický expert VV, poslanec Michal Babák. Koalice by podle VV místo toho měla uvažovat o větším zdanění firem, což prosazuje i opoziční ČSSD.
O všech návrzích budou vládní strany v příštích týdnech jednat a pak se o ně utkají v parlamentu s levicovou opozicí, která už dala najevo, že se zmrazením důchodů a dalším zvyšováním DPH zásadně nesouhlasí. (více zde)