Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

  12:49aktualizováno  12:49
Školské odbory počínaje pátkem vstoupily do stávkové pohotovosti. Po mimořádném jednání předsednictva svazu pracovníků školství to oznámil předseda odborů František Dobšík.

Předseda odborů František Dobšík (na fotografii) varuje před možnou stávkou školského personálu | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Dnešním dnem vyhlašujeme stávkovou pohotovost," řekl Dobšík s tím, že je to reakce na vládní úspory. Ty by podle odborů každého zaměstnance ve školství připravily od dubna do konce letošního roku o 1 200 korun. Dopad by se promítl na základních, středních i vysokých školách.

Který den by mohli učitelé a další pracovníci škol vstoupit do stávky, Dobšík neupřesnil. Médiím pouze odbory řekly, že už mají podněty, aby stávka byla vícedenní.

Vláda bude o škrtech jednat už příští týden. Podle místopředsedkyně odborového svazu Markéty Vondráčkové odboráři ve svých požadavcích neustoupí ani o píď. "Žádný ústupek není možný. Pakliže nás a pana ministra vláda nevyslyší, nezbude nám nic jiného než vyzvat naše kolegy, aby stávkovali," řekla iDNES.cz Vondráčková.

Školské odbory také zahájily informační kampaň s názvem Jaro/léto 2012 proti vládním škrtům. Jejich součástí budou v každém kraji schůzky odborářů se zaměstnanci škol a besedy s veřejností o dopadech plánovaných úspor.

Odbory podpořily iniciativu Za svobodné vysoké školství, jež protestuje proti vysokoškolské reformě z pera ministra Josefa Dobeše (VV). "Ve čtvrtek jsme si stvrdili společný postup na vysvětlovací kampani vůči studentům. Ti by měli vědět, jak na ně dopadne reforma," dodal Dobšík.

Ministerstvo financí přišlo s návrhem zmrazit ve školství škrty celkem 4,5 miliardy korun. Takové úspory ale v polovině března ministr školství Josef Dobeš odmítl s tím, že by to znamenalo mimo jiné snižování platů učitelům.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje, aby ministři letos seškrtali celkem 23,6 miliardy korun. Opatření má pomoci zastavit propad ekonomiky. Úspory už avizovalo například ministerstvo zdravotnictví. Proti jeho plánům se zas chystají zdravotnické odbory demonstrovat (více o chystané akci čtěte zde).

V pondělí zasedne rada Českomoravské konfederace odborových svazů a stanoví harmonogram dalšího postupu vůči vládním reformám.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz