Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Ekonomice by nejlépe posloužily recepty od TOP 09, nejméně od KSČM

  4:19
MF DNES hodnotila, jak chtějí strany naložit s penězi daňových poplatníků. Z posouzení předvolebních programů šesti nejsilnějších stran dopadli nejhůře komunisté, příliš promyšlený program nemají ani lidovci. Nejlépe z hodnocení vyšla TOP 09, která nabízí účinné rady, jak snižovat státní výdaje.
Za sliby socialistů by nejvíce zaplatili bohatí. Ilustrační foto

Za sliby socialistů by nejvíce zaplatili bohatí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČSSD – sliby, které zaplatí bohatí a firmy

Sociální demokraté tradičně míří na voliče z řad nízkopříjmových rodin a na důchodce.

Slibují jim dárečky na dávkách: na dětské přídavky má dosáhnout víc rodin, chtějí zvýšit daňové bonusy na děti, zavést zvýhodněné půjčky na studium, podpořit startovací byty, novomanželské půjčky, krizové refinancování hypoték či sociální bezúročné půjčky pro občany v nouzi.

Zvažují zavedení zvláštní daňové sazby pro nízkopříjmové skupiny pod 23 % (výpočet bude postaru, zruší se superhrubá mzda).

Důchodcům by v březnu jednorázově vyplatili 2 400 Kč jako tzv. třináctý důchod z dividendy ČEZ a garantovali by jim důchod ve výši minimálně 55 % průměrné čisté mzdy (to dnes vychází na 9 800 Kč).

A čím díru v rozpočtu v řádech stovek miliard, kterou stále víc bobtnající sociální výdaje způsobí, ČSSD zalátá? Vezme bohatým.

Pro pracovníky s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně zavede daň 38 % a zvýší jim také stropy pro měsíční odvod sociálního a zdravotního pojištění ze současných 94 tisíc Kč na 145 tisíc.

To však přinese jen asi sedm miliard korun. Navíc část bohatých si to líbit nenechá a raději bude danit v jiné zemi.

Ačkoliv hospodářská recese srazila zisky firem na kolena, ČSSD jim chce zvednout daně o procento na 21 %. A peníze chce brát i z dividendy ČEZ. Na DPH ani spotřební daň strana sahat nechce.

hodnocení mf dnes: 4

Za jaké dávky utratit, v tom má ČSSD jasno. Na straně příjmů je ČSSD úplně mimo – vyšší daně pro bohaté či pro firmy, zejména v recesi, slibované dávky nepokryjí.

ODS – recept na schodek prozradí po volbách

Nikdo přesně neví, co od ní čekat. Ohledně daní zatím jen prozradila, že by se jejich "trvalému zvýšení" bránila.

Nechala se slyšet, že nevylučuje zvýšení DPH – dlouhodobě ODS prosazuje sjednocení DPH na jedné sazbě, to znamená, že zatímco dnes jsou sazby dvě: 9 a 19 procent, příště by bylo na všechno například 15 procent. Vyšší spotřební daň by také skousla.

ODS chce pokračovat ve zdravotnické a důchodové reformě, které zatím levice daleko dojít nenechala. Chce zvýšit sazby důchodového pojištění pro bezdětné z dnešních 28 až na 30 procent. Procento odvodu by mohly děti posílat na důchod přímo svým rodičům.

Zda a kde bude pravicová strana na dávkách škrtat, neprozradila. V programu mluví pouze o "zabránění zneužívání sociálních dávek".

Naopak některé nové dávky hodlá zavést – až dva tisíce "školkovného" pošle rodičům, kteří neseženou pro své dítě místo ve školce, pro lidi v tíživé situaci zavede příspěvek na nájem, takzvané dávky sociálního bydlení. Z daní půjde odečíst náklad na péči o dítě v soukromé školce.

Strana odmítá připustit schodek rozpočtu na příští rok ve výši 230 miliard korun. S konkrétním řešením, jak se tomu vyhnout, chce však přijít až po volbách. Chtěla by přijmout zákon o rozpočtové kázni a do osmi let sestavit vyrovnaný rozpočet – tedy bez schodku.

hodnocení mf dnes: 3

ODS se detailům brání. Není jasné, jak by bojovala s rekordním schodkem – asi by zvedla nepřímé daně. Dávky zůstávají velkou neznámou.

KSČM – platí bohatí

Komunistickým evergreenem jsou jistoty pro chudé: ti s nejnižším příjmem budou platit malé daně (9 %) a zvednou se jim standardy – minimální mzda na 14 tisíc Kč, minimální důchod 10 tisíc Kč. Příspěvky na děti dostanou všichni rodiče.

Kdo to zaplatí, je také jistota – platy nad 83 tisíc korun měsíčně se zdaní 40 %, stropy na pojištění se zruší a firmy začnou platit daň z obratu – bez ohledu na zisk. Slova jako deficit rozpočtu nebo státní dluh program KSČM nezná.

hodnocení mf dnes: 5

KSČM žije minulostí. Vrací se k rovnostářství a státnímu přerozdělování. Vysoké daně, stejný čistý příjem pro všechny, stát platí (skoro) vše.

TOP 09 – daně nezvyšovat, radši hodně šetřit

Jediná strana, která sází na to, že ukazuje stav veřejných financí v plné nahotě, a říká, že takhle to dál nejde. Odmítá však zvyšovat daně a chce vše řešit řezáním státních výdajů.

Začít se má u samotného státního aparátu – náklady na jeho provoz by měly klesnout o pětinu – snížit se má počet úředníků i úřadů.

Další na řadě by byli příjemci všech dávek – už by na ně nedosáhla polovina obyvatelstva jako dnes. Okruh a výše dávek by se snížila.

Kdo přijde o práci svou vinou, dostane jen existenční minimum, nezaměstnaní na podpoře by museli vykonávat aspoň veřejně prospěšné práce, přídavky na děti by se nahradily slevou na dani. Z daňového zákona by strana vymýtila různé daňové výjimky.

TOP 09 by chtěla dát do pořádku i nepoměr mezi tím, co se vyplácí na důchodech a kolik se na ně vybírá, a pokračovala by v důchodové reformě, kterou rozjela Topolánkova vláda. Děti by navíc mohly přispívat na důchod svým rodičům.

Otázkou zůstává, jestli by se na úsporách podařilo vyždímat dost, aby se rozpočtový schodek zacelil.

hodnocení mf dnes: 2

Strana má propracovaný způsob, jak snížit výdaje státu včetně poklesu dávek. Zatím otevřeně neříká, že by podpořila i dočasný růst daní, za jistých podmínek to její vedení neodmítá. Program by lidi nejvíc "bolel", z hlediska udržitelnosti státních financí je však nejlepší.

KDU-ČSL – kdo má děti, vyhrál. Schodek strana zatím neřeší

Strana nepovažuje v současné situaci za nezbytně nutné škrtat dávky, protože by údajně hrozil pokles spotřeby domácností. Díru v rozpočtu na příští rok by zalepila seškrtáním peněz na vojenskou techniku a odložením ekologické megazakázky.

Voliče strana hledá mezi rodinami s více dětmi – kdo je má, je z daňového hlediska i jako budoucí důchodce za vodou. Za čtyři děti bude možné si odečíst z daní přes sto tisíc korun (dnes 44 tisíc). Za každé dítě si poplatník sníží sazbu důchodového pojištění, a kdo má aspoň tři děti, může se těšit na důchod minimálně ve výši 50 procent průměrné mzdy.

A kdo to zaplatí? Bezdětní, kterým se roční daňová sleva na poplatníka sníží o tři tisíce. Stačit to ale nebude. Nahnat příjmy do rozpočtu chce strana zvýšením daní z neřestí – jenže na cigaretách, alkoholu a benzinu se při mírném zdražení dají vybrat nanejvýš jednotky miliard korun. Strana rozhodně nechce zvyšovat DPH ani daně firmám. Tak kde brát a nekrást?

hodnocení mf dnes: 4

Strana nechce škrtat dávky ani zvyšovat daně. Tento scénář by ČR přivedl během dvou až čtyř let ke kolapsu. Nebylo by na důchody, státní platy či na provoz vlaků. Děti jsou budoucnost, ale strana neřeší, kde chce na úlevy rodičům brát. Vyšší daně z neřestí přinesou málo.

Strana zelených – spíš než práci zdanit znečišťování

Program Strany zelených mnoho čísel neobsahuje. Strana chystá tzv. ekologickou daňovou reformu, která nemění celkovou výši zdanění, pouze přesouvá daňové zatížení.

Nižší daně se mají platit z práce a vyšší ze znečišťování životního prostředí. Výši sazeb ani kolik by se na vyšších ekologických daních vybralo, program neřeší.

Zelení by se nebránili mírnému zvýšení DPH, za rozumné považují v současné situaci zvýšení spotřební daně.

Redukovali by počet státních úředníků a část kompetencí, zejména poradenství, by převedli na neziskové organizace. Zaplatili by si to sami občané – sumu ve výši dvojnásobku daru neziskovkám by si daňový poplatník mohl odepsat ze základu daně, až do 20 procent daňového základu (dříve 10 %).

Nevadilo by jim snížení některých dávek – např. nemocenské, nezvyšovali by pojistné stropy. Vyplácení podpor v nezaměstnanosti chce strana zpřísnit – nezaměstnaní musí vykázat aktivitu. To asi nebude stačit – už dnes je např. problém najít povinnou práci zdarma pro lidi na dávkách v hmotné nouzi.

hodnocení mf dnes: 3-

Strana v hodnocení doplácí na přílišnou obecnost svého programu. Je si vědoma, že podrobný ekonomický jízdní řád nepotřebuje, její voliče zajímají jiné věci. ODS či TOP 09 by v ní možná našly spojence – nebrání se zvyšování nepřímých daní a škrtání v některých dávkách.

JAK JSME HODNOTILI

Hodnocení jsme podrobili ekonomickou část programů jednotlivých stran – to, jak chtějí kormidlovat státní finance v příštích čtyřech letech. Domníváme se, že by nová vláda měla hospodařit tak, aby nepřivedla, ba ani nepřiblížila státní pokladnu k bankrotu. Naopak, měla by usilovat o to, neutrácet víc, než vybere, a nasměrovat zemi k udržitelnosti veřejných rozpočtů i do budoucna.

Podívali jsme se na to, jak hospodárně chtějí strany státní peníze utrácet a kde na to chtějí brát. Zajímalo nás, jaký mají strany názor na výši daní a výši sociálních dávek a zda by jejich výše nepoškozovala fungování ekonomiky jako celku.

Hodnotili jsme také, jestli strany říkají jasně, co chtějí, a zda se některým citlivým tématům opatrnicky či populisticky nevyhýbají. Mlžení či mlčení, na které sázejí politici, totiž české ekonomice nijak neprospívá.

Horší známku proto dostal ten, kdo byl nečitelný a neřekl, co od něj mají voliči po stránce daní nebo dávek po volbách čekat. Zakrývání toho, jak na tom finance státu jsou, je přitom u některých stran tradiční způsob, jak neznervóznět voliče.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

19. února 2024  11:59

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zemědělství EU je Otesánek, který bez dotací nepřežije, řekla ekonomka Horská

25. února 2024  12:59

Zemědělství nejen v Česku, ale i v celé Evropě je příliš závislé na dotacích, myslí si členka NERV...

Žádné zavíračky. Města s vidinou vysokých zisků investují do nočního života

25. února 2024

Ve snaze podpořit noční život a přimět návštěvníky barů či klubů více utrácet, mění města své...

Frankfurt jako německé finanční srdce? Dotahuje se na něj Mnichov

25. února 2024

Největším německým finančním centrem je už léta Frankfurt nad Mohanem. V poslední době se ale...

Turisté míří do Japonska. Boom žene vzhůru ceny v tamních restauracích

25. února 2024

Počet turistů v Japonsku narůstá. Podle tamní turistické organizace v lednu zemi navštívilo 2,69...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...