Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dekarbonizace spolkne tři biliony. Bez nich Česko zchudne, míní studie

  13:19
Přechod k uhlíkové neutralitě si v Česku vyžádá 3,2 bilionů korun investic do roku 2050, přičemž již do roku 2030 bude potřeba investovat přibližně 1,2 bilionů korun, vyplývá to z nové studie. Zelená transformace podle nich povede k velkému přerozdělování bohatství v celém světě. A pokud Česká republika zaspí, zchudne.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„O dekarbonizaci se často mluví jako o velké hrozbě, na druhou stranu je potřeba se na to dívat i z pohledu příležitostí,“ uvedl ve čtvrtek Milan Vašina, výkonný ředitel středoevropské pobočky Aspen Institute. Právě Aspen Institute Central Europe a poradenská společnost Boston Consulting Group studii vypracovaly.

„Půjde o redistribuci bohatství v rámci světa, potažmo Evropy. Je velice důležité, kde budou vznikat nové dekarbonizační technologie, kde budou vznikat nové výzkumy na toto téma a kde se pak bude generovat HDP. Firmy, které půjdou tímto směrem, budou mít konkurenční výhodu,“ míní Vašina.

Pokud bude Česká republika pasivní, začne zaostávat. Bude klesat hrubý domácí produkt (HDP) v absolutních číslech, tuzemské firmy začnou vypadávat z dodavatelských řetězců a podobně. Nejvíce by se to mohlo projevit například na automobilovém průmyslu, který je až dosud považován za de facto motor české ekonomiky.

Momentálně přispívá výroba aut do českého HDP 550 miliardami korun. Zhruba třetina z toho přichází z činností spojených se spalovacími motory. „Jsou to motory, svíčky, převodovky. Zkrátka věci, které potřebujeme pro spalovací motory, a v elektromobilech nebudou potřeba. Pokud bychom neinvestovali a neposouvali se dopředu, tak jako se posouvá celý svět, o tuto jednu třetinu přijdeme, protože to po roce 2030 nebude potřeba,“ vysvětluje Tomáš Wiedermann, řídící partner společnosti Boston Consulting Group s tím, že ekvivalentem dané jedné třetiny jsou trakční motory a hlavně baterie.

„Bohužel jsme zatím poslední jediná země široko daleko, která pořád nemá přislíbenou ani jednu gigafactory. Přitom potřebujeme dvě relativně velké baterkárny,“ upozorňuje Wiedermann.

Zdroje jsou

Autoři studie dále vypichují, že peníze nejsou ten největší problém, právě naopak. Biliony korun se sice zdají být velkými částkami, nicméně firmy každý rok dohromady investují stovky milionů a Česko navíc může čerpat miliardy z evropských fondů. Veřejné financování může pokrýt zhruba 85 procent celkové sumy požadovaných investic. „Peníze k dispozici jsou, ale všichni víme, že nejsme přeborníky v čerpání peněz a v připravenosti projektů,“ komentuje to Wiedermann.

Soláry a větrníky předeženou jádro. Stačí čerpat peníze z EU, říká studie

Nejvíce peněz od státu i firem musí jít podle studie do transformace energetiky, která v Česku produkuje nejvíc emisí ze všech sektorů. Další velké investice si vyžádá průmysl. Vysoké pece v ocelárnách je potřeba nahradit elektrickými obloukovými pecemi, chladicí kapaliny v průmyslovém procesu je potřeba nahradit kapalinami, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Důležité bude vyřešit i průmyslový ohřev.

„U těch nejvyšších teplot přes 1300 stupňů Celsia bude muset nastoupit vodíková technologie. Tam není jiná bezemisní alternativa. Elektřina při těchto teplotách nefunguje,“ uvádí Wiedermann. „Cementárny jsou velkým přispěvatelem k emisím oxidu uhličitého. Dá se to nahradit jinými procesy, ale část nám opět zůstane. Na to budeme muset postavit infrastrukturu na záchyt a transport uhlíku,“ říká odborník z poradenské společnosti.

Česká republika má podle něj tři možnosti, jak se v transformaci zařídit. Buď být zcela pasivní a nechat si příležitosti spojené s dekarbonizací utéct mezi prsty. Nebo být reaktivní. Čekat na to, co jí nařídí Evropská unie a podle toho dekarbonizovat. Třetí možností je aktivní účast, přičemž podle Wiedermanna jde o jedinou ideální cestu.

„Jsou oblasti, o nichž si myslíme, že v nich máme dobrou startovací pozici nebo dané odvětví ještě zcela nevzniklo, takže máme šanci se do něj dostat,“ uvádí Wiedermann.

Stát musí vše koordinovat

Autoři studie vytyčili pět oblastí, kde by Česko mohlo „prorazit“. Jde o elektrické vozy, vodíkovou ekonomiku, software, tepelná čerpadla a malé modulární reaktory. U poslední jmenované oblasti už Česku nicméně tak trochu začal ujíždět vlak. „Ještě před pár lety jsme byli nejdále ve vývoji malých modulárních reaktorů, teď když se bavíme s lidmi, tak je zmiňováno často Polsko,“ upozorňuje Wiedermann.

Úlohou státu bude podle studie celou transformaci koordinovat, což se zatím příliš nedařilo. „Potřebujeme, aby celá obrovská transformace měla svoji hlavu, aby to někdo začal řídit a koordinovat. Momentálně je to relativně fragmentované,“ uvedl Wiedermann. Podle něj je mimo jiné potřeba posílit personální kapacity regulačních úřadů, tak aby například bylo možné licencovat malé modulární reaktory. Budování infrastruktury záchytu uhlíku bude rovněž úlohou státu.

Ví málo, dopady budou kruté, tepou oceláři EU za povolenky i strop na plyn

Pro průmyslové podniky je potřeba připravit dotační programy, které jim pomůžou oprostit se od energeticky náročných technologií založených na spalování uhlí.

„Například Německo ohlásilo začátkem června, že v příštích 15 letech plánuje podpořit svůj těžký průmysl částkou 50 miliard eur (1,2 bilionů korun), která má podnikům pomoci s tímto přechodem. To je přitom pouze začátek, podobných programů bude brzy v Evropě mnohem více. Pokud chceme, aby náš průmysl přežil a rozvíjel se, budeme mu muset také pomoci,“ uzavírá Wiedermann.

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Mangrovové lesy jsou v ohrožení. Jejich konec by byla katastrofa, varuje studie

26. května 2024

Mangrovové porosty, které se vyskytují podél tropického pobřeží, mají zásadní význam pro...

Aljaška chce těžit plyn. Do cesty se postavili mladí, podali žalobu

26. května 2024

Státem vlastněná společnost Alaska Gasline Development Corporation přišla s novým projektem na...

Americká potravinová revoluce. Úřady tlačí jasnější značení, průmysl se brání

26. května 2024

Zákony Spojených států amerických zatím nevyžadují, aby výrobci uváděli nutriční upozornění pro...

Každý může být hvězda. V Tokiu otevřeli první interaktivní zábavní park na světě

26. května 2024

V Japonsku otevřeli nový krytý zábavní park, který interaktivně propojuje šantán, divadlo,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...