Volební místnosti se zavřely v poledne, první odhady se objevily ve 12:15, kdy podle odhadů agentury Tamedia hlasovalo 58,7 procenta lidí pro klimatický návrh zákona a přes 79 procent pro novou sazbu daně.
Návrh zákona počítá s postupným snižováním spotřeby ropy a zemního plynu, aniž by je zakazoval. Švýcarsko se v něm zároveň zaváže, že bude produkovat více energie z obnovitelných zdrojů a podpoří ke klimatu šetrnější produkci tepla.
Podpora návrhu před referendem klesla i v reakci na tvrdou kampaň konzervativní Švýcarské lidové strany (SVP), největší politické strany v zemi. SVP návrh zákona odmítá a před referendem spojovala schválení uhlíkové neutrality například s budoucím nedostatkem a zásadním zdražením elektřiny, píše AFP. Všechny ostatní hlavní politické strany v zemi návrh podporují.
Změna klimatu jako povolení k pobytu. Německo zvažuje zavést „klimapas“ |
Změny klimatu jsou pro tuto alpskou zemi a její horské podnebí zásadním tématem. Zákon podle jeho podporovatelů pomůže zmírnit ničivé dopady klimatických změn, hlavně tání ledovců, které mezi lety 2001 a 2022 přišly o třetinu svého objemu.
Kromě uhlíkové neutrality se lidé v hlasování vyjadřovali také k ústavnímu dodatku zvýšení sazby daní pro velké podniky. Švýcarsko by se tím připojilo k mezinárodní dohodě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zavádí celosvětovou minimální sazbu 15 procent pro nadnárodní společnosti.
Minimální zdanění se bude vztahovat na skupiny s ročním obratem nejméně 750 milionů eur (17,8 miliardy korun). Švýcarská daňová správa odhadla, že přímo dotčených skupin ve Švýcarsku bude několik stovek a že výnos z dodatečné daně bude v prvním roce činit jednu miliardu až 2,5 miliardy franků (24,3 až 60,7 miliardy korun).