Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

  7:00
Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v coworkingových centrech mají i mezinárodní korporace, které mezi profesionály na volné noze hledají talenty.
Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze | foto: Paralelni Polis

Martina Galandová si již déle než rok platí místo v jednom z pražských center, která nabízejí sdílené kanceláře. Kromě pracovního stolu s elektřinou a internetem má k dispozici prostor pro schůzky s klienty, kuchyňku s dostatkem kávy, tiskárnu nebo vstup na různé semináře, které centrum pořádá. Majitelka agentury Překlady Majitelka agentury Překlady Martina řídí firmu sama, takže jí připadá zbytečné platit za kancelář. A doma se jí pracovat nechce.

„Coworking mi poskytuje k práci vše, co potřebuji. Na jedné straně klidovou zónu v době, kdy se potřebuji plně soustředit na práci, a na druhé straně množství kontaktů, které mohu jako potenciální dodavatel oslovit,“ vysvětluje podnikatelka. 

Podobně jsou na tom tisíce dalších lidí na volné noze. I proto se v Česku aktuálně uživí přes sedm desítek coworkingových center a další přibývají. Firmy nabízející sdílené kanceláře fungují po celé republice, často i v malých okresních městech.

Jenom v hlavním městě už je 26 tisíc metrů čtverečních coworkingových center. „V Praze momentálně operuje více než 20 poskytovatelů služeb sdílených kanceláří, kteří provozují přes 35 center,“ sdělil MF DNES Radek Procházka, řídící partner poradenské společnosti Prochazka & Partners. Do půl roku se pak mají otevřít nové prostory o celkové velikosti asi šest tisíc metrů čtverečních.

Mezi největší poskytovatele těchto kancelářských prostor v Praze patří nadnárodní korporace Regus, Scott & Weber, WorkLounge nebo Impact Hub. Podle vedoucí výzkumu a poradenství v pražské kanceláři BNP Paribas Real Estate Lenky Šindelářové však většinu coworkingových center zřizují menší lokální firmy.

Sdílené kanceláře v Česku

V Brně eviduje Prochazka & Partners deset center sdílených kanceláří. Nejvýznamnější pozici zaujímá Impact Hub, který nedávno zvětšil plochu na 3 500 metrů čtverečních (na snímku v grafice). Podle Procházky to patrně přibrzdí rozvoj menších konkurenčních projektů.

Coworking v Ostravě neměl podle ředitele Impact Hub Ostrava Filipa Goszlera nikdy na růžích ustláno. „Své by o tom mohl vyprávět třeba ten první - VIVA. Coworking se snažili našemu městu ukázat ve chvíli, kdy nic podobného neexistovalo,“ sdělil Goszler s tím, že Impact Hub do stojatých vod inovativních pracovních prostředí pustil Impact Hub Ostrava v roce 2014 a to rovnou ve velkém stylu, s téměř 1500 m2 kanceláří, zasedacích a konferenčních místností, velkým open space a otevřeným barem. „Dnes máme v Ostravě přes 250 členů a vzrůstající počet akcí, který ukazuje, že i zde si lidé na coworking pomalu zvykají,“ sdělil ředitel Goszler.

Coworking však není jen záležitostí Prahy, Brna a Ostravy. „Má nepochybně potenciál i v menších městech, kde je vzhledem k malé velikosti cílové skupiny problematické najít udržitelný byznys model pro nezávislý subjekt,“ říká spoluzakladatel sítě Impact Hub ČR Petr Vítek a dodává, že právě z toho důvodu v zahraničí často funguje nějaká forma podpory od veřejného sektoru.

Sdílejí i nadnárodní firmy

Coworkingová centra jsou v Česku nyní i v Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Zlíně, Chomutově, Kladně, Kolíně, Novém Jičíně, Frýdku-Místku nebo Havlíčkově Brodě.

Nejčastěji je využívají různí kreativci na volné noze, jako jsou fotografové, grafici, novináři nebo IT specialisté. Z firem si nejvíce příznivců nacházejí mezi start-upy. Jejich lidé totiž chtějí pracovat v moderních prostorách a zatím se jim nevyplatí zařizovat si plnohodnotný pronájem kanceláří.

V Praze sdílené kanceláře využívají už i obří firmy. Například v kancelářích společnosti Regus tvoří globální společnosti asi 30 procent poptávky. Nezřídka si souběžně pronajímají prostory v několika centrech po celém světě. „Kupříkladu Amazon využívá flexibilní kanceláře Regus v 60 zemích světa. Důvody, proč coworkingové prostory Regus vyhledávají i velké společnosti jako Google, Accenture nebo HSBC Bank, jsou různé. Ale převládá tvůrčí prostředí a možnost networkingu s nezávislými freelancery nebo menšími kolektivy na úrovni start-upů, které mohou i velké korporaci přinést neotřelá řešení,“ vysvětlil country manager Regus Czech & Slovakia Karel Pelán.

Hlavní výhodou coworkingu je skutečnost, že klient platí pouze za čas, který opravdu využije. Může zaplatit za hodinu, den, měsíc nebo celý rok. Lze si zaplatit stálé místo, které bude patřit jenom vám nebo jen možnost vstupu do centra, kde se může usadit na vymezených místech u společných stolů, v kavárně nebo společenské místnosti a v klidu pracovat. Průměrná cena za pevné místo v Praze je pět tisíc korun měsíčně, některá centra však místo nabízejí i za poloviční cenu.

Za dva až tři tisíce korun se dá v průměru pronajmout sdílené místo na měsíc i v ostatních městech. Hodinová sazba se pohybuje v nižších desítkách, maximálně stovkách korun v závislosti na lokalitě.

Sdílené kanceláře přibývají rychlým tempem v Česku i na celém světě. Jen v roce 2017 se globální počet členů coworkingových center téměř zdvojnásobil na 1,7 milionu.

„Nemyslím si ale, že coworkingová centra během této generace nahradí kanceláře. Spíše tento trend povede k další redefinici toho, jaký má kancelář účel, jak vypadá a co vše obsahuje,“ uvádí Petr Vítek za Impact Hub ČR.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....