Sdíleným kancelářím se daří, v Praze přibývají raketovým tempem

  12:13aktualizováno  12:13
Do Česka vstupuje další společnost nabízející pronájem takzvaných coworkingových prostor. Tyto sdílené kanceláře, fungující na bázi členství, využívají především nezávislí profesionálové, ale i velké firmy. Polská firma Business Link v úterý v Praze otevřela jedno z největších coworkingových center ve střední Evropě.

Sdílené kanceláře využívají často lidé na volné noze, například kreativci, překladatelé, ale i celé firmy, typicky startupy (začínající technologické společnosti). Z jedinců možnost využívají například ti, kteří hodně cestují po klientech. Jsou to třeba makléři či finanční zprostředkovatelé. Ale i ti, kdo pracují na sebe, přitom však dávají přednost kolektivu před prací z domova.

Sdílené kanceláře často fungují na principu, že dotyčný platí za nájem podle času stráveného v práci, to znamená klidně i jen za jednu hodinu. Lze si ale zaplatit i stálé místo, které bude patřit jen jediné firmě.

Růst zájmu, a tedy i developerů, kteří se pouští do nových projektů, roste celosvětově a nevyhýbá se ani ČR. Nejsilněji je zastoupena Praha, ale coworkingová místa jsou také v Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové a dalších městech.

Mezi největší poskytovatele těchto kancelářských prostor v Praze patří společnosti HubHub, Regus, Scott & Weber, WorkLounge nebo Impact Hub. (čtěte Kdo dřív přijde, ten pracuje)

Fotogalerie

Byznys teď přilákal další firmu. Polská společnost Business Link otevřela v Praze jedno z největších center ve střední Evropě. Nachází se v kancelářské budově Visionary v Praze 7 na ploše 4 700 metrů čtverečních. Nabízí místo pro zhruba 650 lidí. 

Kromě kanceláří nabízí pět konferenční místnosti nebo venkovní sportoviště, dostupné non-stop. Česká republika je prvním krokem zahraniční expanze této firmy. V budoucnu plánuje otevírat centra také v Budapešti a Bukurešti.

„Naše polské coworkingové pobočky jsou využívány mimo jiné i zaměstnanci společností American Express, Redbull nebo Siemens. Pevně věřím, že se nám bude dařit i na českém trhu a vytvoříme tu pevnou uživatelskou základnu,“ říká Petra Hubačová, Country Manager českých coworkingových prostor Business Link.

Cena za jeden měsíc užívání sdílených kanceláří v centru v pražských Holešovicích začíná na částce 6 500 Kč bez DPH.

Sdílená kancelář místo open space

„Ještě před několika lety byl velký zájem o open space prostory. Tento trend se ale změnil a začala růst poptávka po sdílených kancelářích, které využívají nejen lidé na volné noze, ale také velké firmy. Fenomén coworkingu vznikl v roce 2005 a vyplnil velkou mezeru na komerčním trhu,“ tvrdí Hubačová.

Společnost Business Link v současnosti čítá šestnáct poboček v jedenácti největších polských městech na celkové ploše téměř 35 tisíc metrů čtverečních.

Podle výzkumu společnosti Cushman & Wakefield, která poskytuje služby v oblasti komerčních nemovitostí, je využívání coworkingových prostor v Česku na vzestupu. Je tomu tak zejména v Praze, kde meziročně naroste plocha sdílených kanceláří o 66 procent, uvádí firma.

Server Allwork, který sleduje trendy v tomto segmentu, v březnu uvedl, že ve světě se nachází téměř 14,5 tisíce coworkingových prostor. Do roku 2022 by v podobných prostorách mělo podle serveru pracovat přes pět milionů lidí, přičemž pracovníci ve sdílených kancelářích jsou údajně šťastnější, produktivnější a motivovanější.

Podle dat Cushman & Wakefield je největším provozovatelem sdílených kanceláří ve světě americká společnost WeWork, která plánuje vstoupit na český trh na začátku příštího roku. Firma má momentálně více než 280 fyzických lokací v 77 městech.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

Slovenský finančník Pavol Krúpa vlastnil společnost Serbina Consulting do...

Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola...

Regulace makléřů na obzoru. Dostálová představila realitní zákon

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci informovala o projednávání dlouho...

Najdete na iDNES.cz