Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

ČNB nechala základní úrok na 7 procentech, další růst by mohl dusit ekonomiku

  14:31
Rada České národní banky poprvé jednala v obměněném složení pod vedením Aleše Michla, nového guvernéra ČNB. Dle očekávání rada odhlasovala stabilitu sazeb. Základní úroková sazba tak zůstává na sedmi procentech, tedy nejvýše od roku 1999. Ke stabilitě banka přikročila poté, co rada ještě ve starém složení základní úrok sedmkrát za sebou zvýšila o více než 0,25 procentního bodu.

Ponechání sazeb na úrovni, kterou určila ještě rada v předchozím složení, ale nebylo jisté. Analytici se k němu sice přikláněli, při svém jmenování ji dokonce přislíbil i nový guvernér. Vyloučeno ale nebylo ani mírné zvýšení o čtvrt až půl procentního bodu.

Bankovní rada současně rozhodla, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Koruna po zveřejnění rozhodnutí ČNB o sazbách posílila nepatrně o haléř na 24,64 Kč za euro. K dolaru zpevnila o sedm haléřů na 24,17 Kč/USD.

„Za ziskem koruny možná stálo také zvýšení devizových intervencí proti dalšímu oslabení koruny,“ uvedl analytiky XTB Štěpán Hájek.

Bankovní rada rozhodovala po výrazné personální obměně. Sedmičlenná rada má od počátku července tři nové členy a post guvernéra převzal Aleš Michl, jenž v pozici člena bankovní rady hlasoval ve stávajícím cyklu zvyšování úroků vždy proti jejich růstu.

Zdražování ještě není u konce. Inflace překonala 17 procent

Jednání se vedle členů bankovní rady účastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura. Jednalo se o standardní návštěvu ministra financí, který se na základě zákona o ČNB může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady. Ministr má poradní hlas, ale nemůže hlasovat.

Ministři financí využili své možnosti účastnit se jednání bankovní rady v minulosti už několikrát. Naposledy se jednání bankovní rady účastnila v roli ministryně financí Alena Schillerová v srpnu 2021.

Stabilita sazeb je dobrá zpráva pro podniky

Partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička ponechání úrokových sazeb na sedmi procentech vnímá jako dobrou zprávu pro tuzemskou ekonomiku. „S ohledem na poslední data statistiků, která ukázala slábnoucí meziměsíční růst spotřebitelských cen, je ponechání základní úrokové sazby na stejné úrovni pro ekonomiku dobrou zprávou,“ vysvětlil Kymlička.

„Očekávám, že v nejbližších měsících začnou protiinflačně působit první zvýšení úrokové sazby z loňského roku. To ale bohužel nemění nic na tom, že nadále porostou náklady firem a mnohé z nich budou muset přistoupit k drastickým úsporným opatřením, včetně propouštění zaměstnanců, mají-li toto těžké období přežít,“ dodal.

Firmy budou koncem roku propouštět, očekává expert Petr Kymlička

Z pohledu podniků je stabilita sazeb pozitivní zpráva. „Ve světle nynějších překážek by totiž další zvýšení úrokových sazeb představovalo pro firmy dodatečné náklady na úvěrové financování. Rychlost zdražování představuje již nyní vážný problém jak pro spotřebitele, tak pro firmy. Podniky dle aktuálního společné šetření SP ČR a ČNB za 2. čtvrtletí 2022 považují růst cen materiálů a surovin a ceny energie za nejzávažnější bariéry svůj pro další rozvoj,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Nezvýšení základní úrokové sazby nahrává i ochlazujícímu trhu s hypotékami. „Ponechání úrokových sazeb na stávající výši je rozumným krokem. Zvýšení by totiž znamenalo další ochlazení hypotečního trhu. Už nyní jsme zaznamenali meziroční poklesy nových hypoték v řádu desítek procent. V některých lokalitách Česka již začínají klesat také ceny nemovitostí na sekundárním trhu. Věřím, že se zvyšování sazeb na delší dobu zastavilo,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička z portálu Klikoun.cz.

Zvýšení na dalším zasedání není vyloučené

Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila rozhodnutí zachovat sazby nemá oporu v ekonomické realitě, jelikož aktuální hodnota inflace, slabý kurz české koruny, růst inflačních očekávání, vývoj v eurozóně i data o českém HDP svorně ukazují na vhodnost dalšího zvýšení sazeb.

„Podle dosavadní rétoriky členů rady ČNB se zdá, že jejich další rozhodnutí se budou odvíjet hlavně od aktuálních makroekonomických dat, jako je hospodářský růst, míra inflace a další ukazatele. To znamená, že ČNB i přes současnou rétoriku může v návaznosti na tato data na svém dalším zasedání sazby zvýšit,“ upozornil Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro Česko a Slovensko společnosti Ebury.

„Větší změnu v dosavadní rétorice ČNB by mohlo způsobit například výrazné omezení či ukončení dodávek plynu z Ruska, které by vedlo k významnému inflačnímu šoku. Utažení ruských kohoutků by totiž znamenalo rapidní nárůst cen za energie – nejen plynu, ale také ropy a dalších komodit,“ doplnil Kudla.

Inflace ještě neřekla poslední slovo

Inflace v Česku byla již v červnu výrazně nad prognózou ČNB, když meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 17,2 procenta, zatímco ČNB čekala rovných 15 procent. „V červenci navíc pravděpodobně přijde další cenový skok z důvodu výrazného zdražení energií a v důsledku toho se podle naší prognózy bude meziroční inflace ve zbytku roku pohybovat poblíž dvaceti procent,“ očekává ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

„Dynamický cenový vývoj a přetrvávající tlaky na oslabení koruny podle nás nakonec ČNB stejně donutí ještě jedno zvýšení úrokových sazeb udělat. V listopadu tak čekáme zvýšení repo sazby z aktuálních 7 procent na 7,5 procenta, což by měl zároveň být její vrchol v současném cyklu zpřísňování měnové politiky. Optimální by však bylo toto zvýšení provést již dnes,“ dodává Gürtler.

Analytický tým Raiffeisenbank pod vedením ekonomky Heleny Horské očekává, že centrální banka začne se snižováním sazeb až ve druhé polovině příštího roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Zájem turistů o Česko se blíží době před covidem, vede Praha, říká průzkum

V České republice se ve druhém čtvrtletí letošního roku ubytovalo celkem pět milionů hostů, což bylo o 229 procent více...

Česká ekonomika letos poroste o 2,4 procenta, příští rok o procento

Česká bankovní asociace v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 2,4 procenta. V...

Průměrná cena benzinu v Česku klesla pod 42 korun, zlevňuje i nafta

Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u čerpacích stanic...

Ceny uměle nezvyšujeme, náklady rostou o sta procent, tvrdí potravináři

Vysoké ceny dopadají na potravinářské odvětví natolik, že podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové již...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...