Ocenění Česká hlava zná své laureáty. Cenu CSG Industrie získal antikolizní systém

  0:01 – ADVERTORIAL
Skupina Czechoslovak Group se letos stala generálním partnerem České hlavy, nejprestižnějšího ocenění udělovaného vědcům, výzkumníkům a inovátorům. Jméno CSG nově nese cena Industrie, Jejím laureátem za rok 2023 se stal podnik Škoda Digital za svůj antikolizní systém vyvinutý pro tramvaje.

Antikolizní systém Škoda Digital pro tramvaje | foto: Czechoslovak Group

Globální průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní podniky v osmi zemích na třech kontinentech, se stala generálním partnerem České hlavy a garantem CSG ceny Industrie, jedné z hlavních cen, která je udělovaná v rámci české obdoby Nobelovy ceny, jak se České hlavě často říká. Cenu Industrie získává firma, která je autorem nejvýznamnější inovace vzniklé na území České republiky na základě vlastního výzkumu či ve spolupráci s výzkumnou organizací. Sama CSG na inovace sází, protože je přesvědčena, že jen díky technologickému náskoku si dokážou její společnosti udržet konkurenceschopnost. Spolupracuje proto ve všech zemích, kde působí, s řadou univerzit i výzkumných pracovišť.

Mezi inovativní produkty vytvořených firmami spadajícími do skupiny CSG a jejich partnery z akademické či průmyslové oblasti patří například prototyp vodíkové Tatry, elektromechanický brzdový systém pro kolejová vozidla vyvinutý společností DAKO-CZ, radar RetWis 5+ společnosti Retia schopný detekovat živé organismy za nekovovými překážkami či munice ekologické řady Green Core vyvinutá italskou skupinou Fiocchi, která sestává z nábojnice z rozložitelného plastu a brokových kuliček vyrobených místo olova ze zdravotně nezávadného bizmutu.

Zleva: Václav Marek, ředitel České hlavy, Radim Ochvat, ředitel komunikace CSG, Jan Hušák ze Škody Digital a Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum a vývoj CSG Aerospace

„Jsem velmi potěšen, že tak silná skupina jako je CSG, spojila své jméno s Českou hlavou. Díky podpoře našich partnerů se mohl letošní, již 22. ročník, uskutečnit. Navazujeme na tradici, o kterou se hodně zasadili Arnošt Lustig, profesor Antonín Holý a další a postupně pracujeme na popularizaci vědy a výzkumu u české veřejnosti. Díky ceně Industrie plní Česká hlava také důležitou roli mostu mezi akademickou a podnikatelskou sférou, což byl od začátku jeden z hlavních cílů České hlavy,“ říká Václav Marek, ředitel České hlavy.

O České hlavě

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 19 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Profesorem Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří. Laureátům je ocenění Česká hlava za vědu, výzkum a inovace předáváno v několika kategoriích již od roku 2002. Od roku 2006 je vítězná hlavní cena udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava.

O držiteli ceny CSG Industrie rozhodla v rámci 22. ročníku soutěže Česká hlava 2023 odborná komise České hlavy složená ze zástupců akademické sféry i průmyslových podniků. Odborná komise vyhlašuje kromě ceny Industrie také cenu Invence v oblasti základního a aplikovaného výzkumu, cenu Lorem v oblasti zdravotnictví a dvě ceny Doktorandus pro studenty doktorského studijního programu: za technické a za přírodní vědy. O držiteli hlavní ceny, Národní ceny vlády Česká hlava, rozhoduje na svém zasedání vláda České republiky.

Inovace roku: bezpečný provoz tramvají zajistí virtuální tunel

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno naší průmyslově-technologické skupiny CSG a jsem rád, že ji získala inovace, která významně posiluje bezpečnost tramvajového provozu. Lidar a kameru, které v rámci antikolizního systému pro kolejová vozidla hromadné dopravy implementovala do tramvají společnost Škoda Digital, předčí v mnoha funkcionalitách zařízení dnes běžné používaná,“ uvedl Profesor Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum a vývoj CSG Aerospace.

Antikolizní systém, za který společnost Škoda Digital cenu CSG Industrie získala, je vyvíjen v České republice a pilotně je testován na tramvajových soupravách v Praze a ve finském Tampere. Jeho hlavním benefitem je zabránění kolizím s velkými objekty, minimalizaci zranění pasažérů a velkých ekonomických škod. Zároveň systém výrazně snižuje riziko chyby lidského faktoru.

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery, přičemž lidar vysílá pro oko neviditelný laserový infračervený paprsek a jeho odrazy vytvářejí matice bodů. Pokud se tedy paprsek odrazí od překážky, detekuje ji. Malé objekty o průřezu 1 m2 do 50 metrů, velké objekty, například osobní auto na 100 metrů. Lidar je kombinován s kamerou, která sice neposkytuje informaci o vzdálenosti k objektu, ale má mnohem větší rozlišení a barevnou hloubku.

Systém po propojení s mapovými podklady trati a IMU jednotky, která poskytuje relativní údaje o poloze ze známého počátečního bodu, je schopen vytvořit virtuální tunel, tedy bezpečnou zónu pro bezkolizní průjezd vozidla, detekci překážek a sledování bezpečné brzdné vzdálenosti, to vše s přesností na centimetry. Díky lidaru systém funguje i za tmy, kdy je snížena funkce kamery.

Laureáti 22. ročníku soutěže Česká hlava

Národní cena vlády Česká hlava

prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph.D.

Celoživotní přínos na mezinárodní úrovni v oblasti kardiologie

Cena Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, cena Lorem

prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF

Zavedení a ověření účinnosti nových minimálně invazivních způsoby léčby onemocnění jícnu a žaludku

Cena společnosti ABB, cena Invence

prof. Mgr. Jiří Macháček, Ph.D.

Objev runové kosti z jihomoravské lokality Lány Lány odkryl doklady o prvním kontaktu lidí slovanského způsobu života s písmem.

Cena společnosti CSG, cena Industrie

ŠKODA Digital, člen skupiny ŠKODA Group

Vyvinutí antikolizního systému tramvají, který by minimalizoval krizové situace, ve kterých by hrozil střet s jinými objekty na trati.

Cena Doctorandus za technické vědy

Ing. Barbora Kamenická, Ph.D.

Nekonvenční postupy odstraňování problematických polutantů z odpadních vod

Cena společnosti Veolia, cena Doctorandus za přírodní vědy

RNDr. Martin Toul, Ph.D.

Výzkum zaměřený na mechanismus, jakým fungují enzymy na molekulární úrovni a jaké jsou jejich největší limitace.

Mimořádná cena poroty

Mgr. Tomáš Brabec, Ph.D.

Výzkum zaměřený na předcházení závažným zánětlivým onemocnění, jako je Crohnova choroba.

Více na ceskahlava.cz

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Letiště zkrátí parkování zdarma. Placené bude účtováno po čtvrthodinách

8. dubna 2024  11:05

Ruzyňské letiště výrazně zkrátí dobu, během niž zde řidiči mohou bezplatně parkovat, například při...

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Nepřetržitý provoz. Změny v dohodách zvedají festivalům náklady o miliony

16. dubna 2024

Premium Úpravy v práci na dohodu, jako je příplatek za víkendovou či noční směnu, citelně zvedají náklady...

Green Deal je hysterická agenda bez dopadových studií, říká advokát

16. dubna 2024,  aktualizováno  3:57

Pavel Smutný patří mezi matadory české advokátní praxe i společenského života. V roce 1993 založil...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

Nechte řeky plynout. Evropa ze svých toků odstranila rekordní počet překážek

15. dubna 2024

Evropské státy v roce 2023 odstranily ze svých řek rekordní počet přehrad a dalších nepotřebných a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...