Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Ocenění Česká hlava zná své laureáty. Cenu CSG Industrie získal antikolizní systém

  0:01 – ADVERTORIAL
Skupina Czechoslovak Group se letos stala generálním partnerem České hlavy, nejprestižnějšího ocenění udělovaného vědcům, výzkumníkům a inovátorům. Jméno CSG nově nese cena Industrie, Jejím laureátem za rok 2023 se stal podnik Škoda Digital za svůj antikolizní systém vyvinutý pro tramvaje.

Antikolizní systém Škoda Digital pro tramvaje | foto: Czechoslovak Group

Globální průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní podniky v osmi zemích na třech kontinentech, se stala generálním partnerem České hlavy a garantem CSG ceny Industrie, jedné z hlavních cen, která je udělovaná v rámci české obdoby Nobelovy ceny, jak se České hlavě často říká. Cenu Industrie získává firma, která je autorem nejvýznamnější inovace vzniklé na území České republiky na základě vlastního výzkumu či ve spolupráci s výzkumnou organizací. Sama CSG na inovace sází, protože je přesvědčena, že jen díky technologickému náskoku si dokážou její společnosti udržet konkurenceschopnost. Spolupracuje proto ve všech zemích, kde působí, s řadou univerzit i výzkumných pracovišť.

Mezi inovativní produkty vytvořených firmami spadajícími do skupiny CSG a jejich partnery z akademické či průmyslové oblasti patří například prototyp vodíkové Tatry, elektromechanický brzdový systém pro kolejová vozidla vyvinutý společností DAKO-CZ, radar RetWis 5+ společnosti Retia schopný detekovat živé organismy za nekovovými překážkami či munice ekologické řady Green Core vyvinutá italskou skupinou Fiocchi, která sestává z nábojnice z rozložitelného plastu a brokových kuliček vyrobených místo olova ze zdravotně nezávadného bizmutu.

Zleva: Václav Marek, ředitel České hlavy, Radim Ochvat, ředitel komunikace CSG, Jan Hušák ze Škody Digital a Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum a vývoj CSG Aerospace

„Jsem velmi potěšen, že tak silná skupina jako je CSG, spojila své jméno s Českou hlavou. Díky podpoře našich partnerů se mohl letošní, již 22. ročník, uskutečnit. Navazujeme na tradici, o kterou se hodně zasadili Arnošt Lustig, profesor Antonín Holý a další a postupně pracujeme na popularizaci vědy a výzkumu u české veřejnosti. Díky ceně Industrie plní Česká hlava také důležitou roli mostu mezi akademickou a podnikatelskou sférou, což byl od začátku jeden z hlavních cílů České hlavy,“ říká Václav Marek, ředitel České hlavy.

O České hlavě

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 19 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Profesorem Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří. Laureátům je ocenění Česká hlava za vědu, výzkum a inovace předáváno v několika kategoriích již od roku 2002. Od roku 2006 je vítězná hlavní cena udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava.

O držiteli ceny CSG Industrie rozhodla v rámci 22. ročníku soutěže Česká hlava 2023 odborná komise České hlavy složená ze zástupců akademické sféry i průmyslových podniků. Odborná komise vyhlašuje kromě ceny Industrie také cenu Invence v oblasti základního a aplikovaného výzkumu, cenu Lorem v oblasti zdravotnictví a dvě ceny Doktorandus pro studenty doktorského studijního programu: za technické a za přírodní vědy. O držiteli hlavní ceny, Národní ceny vlády Česká hlava, rozhoduje na svém zasedání vláda České republiky.

Inovace roku: bezpečný provoz tramvají zajistí virtuální tunel

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno naší průmyslově-technologické skupiny CSG a jsem rád, že ji získala inovace, která významně posiluje bezpečnost tramvajového provozu. Lidar a kameru, které v rámci antikolizního systému pro kolejová vozidla hromadné dopravy implementovala do tramvají společnost Škoda Digital, předčí v mnoha funkcionalitách zařízení dnes běžné používaná,“ uvedl Profesor Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum a vývoj CSG Aerospace.

Antikolizní systém, za který společnost Škoda Digital cenu CSG Industrie získala, je vyvíjen v České republice a pilotně je testován na tramvajových soupravách v Praze a ve finském Tampere. Jeho hlavním benefitem je zabránění kolizím s velkými objekty, minimalizaci zranění pasažérů a velkých ekonomických škod. Zároveň systém výrazně snižuje riziko chyby lidského faktoru.

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery, přičemž lidar vysílá pro oko neviditelný laserový infračervený paprsek a jeho odrazy vytvářejí matice bodů. Pokud se tedy paprsek odrazí od překážky, detekuje ji. Malé objekty o průřezu 1 m2 do 50 metrů, velké objekty, například osobní auto na 100 metrů. Lidar je kombinován s kamerou, která sice neposkytuje informaci o vzdálenosti k objektu, ale má mnohem větší rozlišení a barevnou hloubku.

Systém po propojení s mapovými podklady trati a IMU jednotky, která poskytuje relativní údaje o poloze ze známého počátečního bodu, je schopen vytvořit virtuální tunel, tedy bezpečnou zónu pro bezkolizní průjezd vozidla, detekci překážek a sledování bezpečné brzdné vzdálenosti, to vše s přesností na centimetry. Díky lidaru systém funguje i za tmy, kdy je snížena funkce kamery.

Laureáti 22. ročníku soutěže Česká hlava

Národní cena vlády Česká hlava

prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph.D.

Celoživotní přínos na mezinárodní úrovni v oblasti kardiologie

Cena Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, cena Lorem

prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF

Zavedení a ověření účinnosti nových minimálně invazivních způsoby léčby onemocnění jícnu a žaludku

Cena společnosti ABB, cena Invence

prof. Mgr. Jiří Macháček, Ph.D.

Objev runové kosti z jihomoravské lokality Lány Lány odkryl doklady o prvním kontaktu lidí slovanského způsobu života s písmem.

Cena společnosti CSG, cena Industrie

ŠKODA Digital, člen skupiny ŠKODA Group

Vyvinutí antikolizního systému tramvají, který by minimalizoval krizové situace, ve kterých by hrozil střet s jinými objekty na trati.

Cena Doctorandus za technické vědy

Ing. Barbora Kamenická, Ph.D.

Nekonvenční postupy odstraňování problematických polutantů z odpadních vod

Cena společnosti Veolia, cena Doctorandus za přírodní vědy

RNDr. Martin Toul, Ph.D.

Výzkum zaměřený na mechanismus, jakým fungují enzymy na molekulární úrovni a jaké jsou jejich největší limitace.

Mimořádná cena poroty

Mgr. Tomáš Brabec, Ph.D.

Výzkum zaměřený na předcházení závažným zánětlivým onemocnění, jako je Crohnova choroba.

Více na ceskahlava.cz

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

19. února 2024  11:59

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6...

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Aerolinky chtějí být ekologičtější. Firma jim dodá sedačky z kaktusové kůže

24. února 2024

Letecký průmysl se snaží „ozelenit“, jak to jen jde. Posledním pokusem jsou sedadla německé firmy...

Český Solek Holding postaví v Řecku velkokapacitní bateriové úložiště

24. února 2024  14:45

Česká skupina Solek Holding postaví v Řecku velkokapacitní bateriové úložiště. Uspěla v tamní aukci...

Češi versus dluhy. Každý desátý se chová při zadlužování vysoce rizikově

24. února 2024

Zatímco hypotéky jsou pro mnoho lidí jediným způsobem, jak dosáhnout na vlastní bydlení,...

Evropa hospodářsky strádá. Ministři Habeck a Le Maire ji chtějí deregulovat

24. února 2024

Některé politiky začíná trápit ekonomická stagnace Evropské unie. Francouzský ministr financí Bruno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...