Krkonošské vodopády: nedoceněné unikáty české přírody

Krkonoše jsou unikátní horskou oblastí Evropy, jejíž přírodní hodnoty si bohužel uvědomuje jen nepatrná část těch, kteří sem pravidelně jezdí. K přírodním fenoménům patří mimo jiné také hojný výskyt neobvykle vysokých vodopádů.
Krkonoše, Mumlavský vodopád

Krkonoše, Mumlavský vodopád | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Hlavní vodopádová oblast v Česku

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde nejvíce vodopádů, mnohé z nich jsou známé široké veřejnosti, dosahují úctyhodných výšek i největší mohutnosti. Přesto se o nich v turistických průvodcích dočtete poměrně málo informací, mnohdy jen konstatování, že existují. Sdílnější bohužel nejsou ani odborněji laděné přírodovědné publikace.

Nejvyšší české pohoří poskytuje pro tvorbu vodopádů příhodné podmínky, které jsou dány tvrdým žulovým podložím a tektonickým výzdvihem celého pohoří v mladších třetihorách, jenž způsobil vznik strmých svahů. K tvorbě krkonošských vodopádů přispělo též čtvrtohorní zalednění, které po sobě zanechalo divoké kary a hluboká ledovcová údolí.

Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy. Poměr malé nadmořské výšky krkonošského pohoří a velké výšky zdejších vodopádů je nejenom v Evropě velmi neobvyklý.

Nejvyšší vodopády jako ve Skandinávii

Nejvyšší krkonošské vodopády se nápadně podobají vodopádům ve skandinávských fjordech a není to vůbec náhoda, protože obě geograficky velmi vzdálené oblasti prošly v minulosti podobným geologickým vývojem . Na hranách vodopádů v norských fjordech i v Krkonoších se totiž stýkají dva zcela odlišné typy reliéfu – 1) vyzdvižená, zarovnaná a geologicky stará náhorní plošina a 2) hluboké a mladé ledovcové údolí.

Krkonoše, horní hrana Pančavského vodopádu
Horní hrana Pančavského vodopádu

Řeč je především o kaskádovitém Pančavském vodopádu, který zaujímá svou výškou 148 m bezkonkurenčně první místo v Česku. Nachází se na východně orientovaném svahu v uzávěru Labského dolu. Turisticky přístupná je pouze skalní vyhlídka na jeho hraně, kompletně a s odstupem lze Pančavský vodopád pozorovat z modře značené turistické trasy procházející dnem Labského dolu. Zajímavostí je, že v dobách jarního tání se při jeho úpatí tvoří ještě jedno boční rameno a jeho výška se zvyšuje na 162 m.

Výškou, podobou i zeměpisnou pozicí šlape Pančavskému vodopádu na paty Horní Úpský vodopád, který si lze dobře prohlédnout z modře značené výstupové trasy Obřím dolem na Sněžku. Výškové prvenství mu sice uteklo o pouhých 19 m (výška 129 m), přesto na něj alespoň jedno zbylo: je nejvýše položený na území celé České republiky.

Nejvodnatější vodopády najdete v údolích

Pančavský a Horní Úpský vodopád sice vynikají výškou, nikoli však už množstvím protékající vody. Po většinu roku jsou to jenom úzké stužky vodního proudu, které v sušších obdobích roku často ztrácejí svůj efekt a půvab. Pokud chcete spatřit nejvodnatější vodopády Krkonoš (a potažmo celé České republiky), musíte zamířit do nižších poloh.

Jeden z nich najdete na dně Labského dolu. Přestože kolem něj procházejí denně stovky turistů ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu, není v terénu nijak označen a jeho název zůstává většině kolemjdoucích utajen. Jmenuje se Malý Labský vodopád a obsahuje v sobě vodu hned tří výše ležících vodopádů – Pančavského, Labského a Pudlavského.

Krkonoše, Malý Labský vodopád
Malý Labský vodopád

Svou pětimetrovou výškou sice neoslňuje, má však hezký asymetrický tvar. V jeho širokém skalním stupni, protínajícím šikmo tok Labe, lze rozlišit tři dílčí úseky: přes levý přepadává vodní proud parabolicky, pravý připomíná vodní skluzavku a prostřední tvoří většinou nepravidelně členěný suchý ostrůvek.

Vodnatost Malého Labského vodopádu dokládá výrazně vyhloubená skalní mísa (vývařiště) při úpatí skalního stupně hluboká okolo 2 m. U málo vodnatých vodopádů (Pančavský, Horní Úpský) byste ji marně hledali – voda se pod nimi ztrácí v nánosech suti.

Dalším vodnatým vodopádem je známý a často fotografovaný Mumlavský vodopád u Harrachova. Podobně jako u Malého Labského vodopádu převládá v jeho profilu šířka (15 m) nad výškou (8 m) a po většinu roku voda přepadává v několika dílčích, navzájem oddělených proudech. Také na jeho úpatí se díky vysokému celoročnímu průtoku vytvořilo mohutné vývařiště. Vznik Mumlavského vodopádu podmínila velká puklina, protínající žulový skalní masiv.

I v Krkonoších je co objevovat

Většina krkonošských vodopádů ovšem zůstává před zraky veřejnosti utajena, protože se nacházejí v turisticky nepřístupných, přísně chráněných rezervacích, kam nevedou žádné stezky. Některé však zůstávají neznámé, přestože leží kousek od hlavních tras a jejich návštěva není v rozporu se zákony na ochranu přírody.

Jedním z takových je například vodopád Červeného potoka, který patří vůbec k morfologicky nejkrásnějším v Krkonoších. Jeho existenci včetně názvu potoka dokonce ignorují i nové turistické mapy (na rozdíl od starých). Východiskem je rozcestí v dolní části údolí Bílého Labe, kde odbočuje zelená značka směrem na Špindlerovku. Zde se dáte po neznačené vozové cestě podél potoka a asi po 300 m dojdete na místo bývalého kamenolomu, jehož těžební prostor zaplňuje chovný rybníček. Pětimetrový vodopád tvoří zakončení krátké, z jedné strany bývalým lomem poněkud ohlodané skalní soutěsky. Název potoka patrně souvisí s načervenalou barvou žuly.

Krkonoše, vodopád na Červeném potoce
Vodopád na Červeném potoce

Další lehce dostupné, přitom však nijak propagované vodopády se nacházejí v blízkosti Žacléřských bud ve východní části Krkonoš u Horní Malé Úpy. Na rozdíl od jiných v pohoří jsou jejich skalní stupně tvořeny odlišnou horninou – tence vrstevnatým fylitem, což má vliv na výsledné morfologické vlastnosti těchto vodopádů.

Krkonoše, Soví vodopád u Horní Malé Úpy
Soví vodopád u Horní Malé Úpy

Další turisticky přístupné vodopády v Krkonoších


Labský
– jeden z nejznámějších krkonošských vodopádů se vytvořil pod Labskou boudou, pouhý kilometr od pramene významného evropského veletoku. Voda tu padá z mělkého úvalovitého údolí na náhorní pláni do úzké a hluboké Labské rokle, která je pokračováním ledovcového Labského dolu. Vodopád o výšce 35 m zpřístupňuje zábradlím opatřená vyhlídka nad jeho horní hranou. Nad vodopádem byla v minulosti vybudována malá vodní nádrž, která sloužila ke zvyšování průtoku s cílem zatraktivnit za nízkých vodních stavů nevšední přírodní lokalitu turistům.

Huťský – mohutný a efektní krkonošský vodopád vznikl na Huťském potoce v západní části Krkonoš poblíž Rokytnice nad Jizerou. V oblasti je výjimečný svým tvarem i původem – vznikl na strmě ukloněné čočce tvrdého kvarcitu. K pozorování vodopádu slouží dřevěná vyhlídková plošina, k níž vede odbočka z modré turistické značky. Jeho přesnou lokalizaci najdete na každé mapě Krkonoš. Za vysokého průtoku po velkých deštích nebo během jarního tání voda stéká po celé obnažené šířce skalního stupně a Huťský vodopád se proměňuje ve velmi efektní, nepravidelně uspořádanou soustavu vodních vějířů.

Krkonoše, Huťský vodopád
Huťský vodopád


Kaskády Bílého Labe – krajinářsky nesmírně vděčnou podívanou poskytuje putování podél toku Bílého Labe. Dravá řeka teče z velké části po obnaženém žulovém skalním podloží s množstvím skalních stupňů a prahů, na nichž se tvoří četné peřeje, kaskády a skluzavky, které lze rovněž zařadit v širším slova smyslu mezi vodopády. Obdivovat kaskády Bílého Labe lze prakticky v celé délce modře značené turistické trasy ze Špindlerova Mlýna až k boudě u Bílého Labe.

Krkonoše, kaskády Bílého Labe
Kaskády Bílého Labe

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.