Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Dodávkou po Panamericaně. Kvůli cestě pod jižní oblohou jsme prodali i byt

Tři roky plánování, dva roky strávené přestavbou dodávky a více než rok pendlování mezi dvěma až třemi zaměstnáními jsou za námi. Konečně vyrážíme na vysněnou cestu po Panamerické dálnici z Chile na Aljašku.

Po Panamerické dálnici chceme dojet z Chile až na Aljašku. | foto: Archiv Radky Staňkové

Je to velké, bílé a potřebujeme to dopravit přes oceán do Jižní Ameriky. Co je to? Naše dodávka Toyota HiAce, již jsme vlastními silami vykuchali a znovu naplnili vším potřebným na nejméně roční kočování.

Auto jsme naložili do přepravního kontejneru už na konci listopadu, protože jsme věděli, že se bude houpat na vlnách minimálně šest týdnů. Teď jsme se měli znovu setkat a my byli plni očekávání: vydají nám ho hned po příjezdu? Bude problém dostat ho přes celnici? Nerozbilo se cestou něco?

Hlavou se nám honily katastrofické scénáře podle zkušeností jiných cestovatelů, kteří na své vozy čekali i několik týdnů a prošli si přitom byrokratickým peklem.

Skutečnost ale překvapila. Třetí den po příletu nás v hostelu v Santiagu de Chile vyzvedl náš agent a sebevědomě nám oznámil, že si nemusíme dělat starosti – auto budeme mít nejdéle do oběda. Zavezl nás do přístavu, kde jsme podepsali čtyři lejstra.

Pak jsme přejeli do skladiště, a zatímco agent vyřídil pár dalších papírů, obhlédli jsme auto, zapojili startovací baterie a bylo to. Dodávka byla během čtyř hodin venku z kontejneru a my jsme nemuseli platit ani korunu navíc!

Soláry jsou mrtvé...

Naše nadšení ale netrvalo dlouho. Na solárních panelech bylo několik šrámů, nehezkých vyboulenin a hlavně nedodávaly žádnou energii! S velkým problémem na střeše a minimální znalostí španělštiny jsme bloudili v jednosměrných ulicích okrajových čtvrtí Santiaga a v čtyřicetistupňovém vedru hledali obchod se solární technikou.

Jeden na adrese vůbec nebyl, druhý vypadal, jako by ho nedávno vyrabovali, a třetí měl zrovna siestu. Nakonec se nám podařilo narazit na jeden otevřený, kde prodavač dokonce uměl obstojně anglicky. Po rychlé obhlídce panelů nám sdělil, že jsou přehřáté.

Santiago de Chile

Santiago de Chile

Při stavbě auta jsme se rozhodli pro flexibilní solární panely lepené přímo na střechu – jsou méně nápadné než ty standardní pevné. V Evropě fungovaly perfektně (i když možná s menší účinností), ale ve čtyřicetistupňových chilských vedrech na rozpálené střeše neměly šanci. S povzdechem jsme koupili dva nové pevné soláry a prodavač nám do GPS zadal adresu svého kamaráda, který nám je pomůže nainstalovat.

Spokojeni s tím, jak se věci vyvíjely, jsme nasedli do rozpáleného auta a se srolovanými okénky se opět ponořili do bludiště jednosměrek. V Santiagu od podzimu probíhaly protesty proti současné vládě prezidenta Sebastiána Piñery. Ulice, vládní budovy, sochy a památníky byly posprejované nápisy „Všichni policajti jsou bastardi“ nebo „Chceme rezignaci“.

Náš nový domov

Náš nový domov

Protesty jsme ale viděli jen zdálky a kamarád Lucas, u jehož rodiny jsme po příjezdu zůstávali, nám dal jasně najevo, kde je pomyslná hranice, za kterou bychom se radši neměli vydávat.

...a mobil je pryč

Teď jsme jednou takovou čtvrtí projížděli. Můj přítel Ivar zastavil na křižovatce na červenou a já se rozhlížela po okolí, když jsem najednou uslyšela výkřik:„Hej!“ a uvědomila si, že někdo skočil bočním oknem do dodávky a z palubní desky vytrhl Ivarův telefon, který používáme jako navigaci. Instinktivně jsem po něm chňapla. Následoval ale jen tupý náraz mého lokte do rámu otevřeného okna a zvuk trhané látky. Zloděj byl pryč i s mobilem. Poučení? Jižní Amerika opravdu není Evropa.

Chvilku nám trvalo, než jsme se z tohohle zážitku oklepali, ale po návratu k Lucasově rodině už jsme se tomu všichni smáli. Jeho máma nám potom vyprávěla, že jí zloděj jednou z krku strhl medailonek po matce. Když jsme jí řekli jméno ulice, kde nás okradli, už se smála nahlas: „Franklin je krádežemi proslulý, zítra si možná budete moct svůj telefon koupit zpátky v některém z tamních obchodů!“ Ne,děkujeme, to místo už nechceme nikdy vidět. Pořídili jsme nový levný telefon a Santiago nechali za sebou.

Kolem přehrady silnicí smrti

První výlet směřoval k termálnímu jezírku Termas del Plomo, které je zhruba dvě hodiny jízdy od Santiaga, a my se těšili na nižší teploty a výhledy na horské štíty. Po asfaltové cestě jsme nastoupali do výšky skoro tří tisíc metrů a najednou se ocitli před nově vystavěnou přehradou, u níž byla závora a několik cedulí se španělskými nápisy. Telefon byl bez signálu a překladač si právě dával pauzu.

Cena za náš výlet? Tři roky plánování, dva roky strávené přestavbou dodávky a...

Co následovalo za závorou, je moje osobní definice silnice smrti. Prašná cesta vinoucí se vysoko nad přehradou široká tak tak pro jedno auto. Z jedné strany svah, ze kterého se nejspíš každou chvíli utrhne kamenná lavina, druhá strana končila po několika stech metrech v přehradě. Do zatáček nebylo vidět a já se jen modlila, aby z některé nevyjel náklaďák. Strach to byl oprávněný, protože za přehradou byl důl a za námi jely kamiony hned dva. Naštěstí už asi měly padla...

Ze silnice smrti byly nádherné výhledy na okolní hory, koupající se v zapadajícím slunci. Na konci přehrady nebezpečí pominulo a zůstala jen rozbitá prašná cesta plná děr a výmolů. S každým dalším nadskočením se nám otevíraly skříňky a padaly věci z polic.

Když už jsme na horizontu viděli pár aut zaparkovaných poblíž horkých pramenů, tak se nám do cesty postavila další překážka. Naše dodávka bude poprvé brodit řeku. Stmívalo se a z auta nebylo zřejmé, kudy řeku projet. Museli jsme vyskočit ven a zkusit v sandálech v ledové vodě odhadnout hloubku, abychom se vyhnuli velkým ostrým kamenům. Poslední, co bych tu chtěla zažít, by byla výměna pneumatiky.

Jezero Termas del Plomo

Jezero Termas del Plomo

Pod jižní oblohou

K termálním pramenům jsme dorazili skoro za tmy. Spolu s námi tam parkovalo ještě jedno auto, ale v jezírku nikdo nebyl. Zabrali jsme si ho tedy pro sebe, a přestože voda nebyla nijak horká, strávili jsme v něm více než hodinu pozorováním myriád hvězd a nádherně viditelné Mléčné dráhy.

Pro Ivara to bylo poprvé, co viděl jižní hvězdnou oblohu. Nemohli jsme si vybrat lepší místo, kde začít naši cestu po Jižní Americe. Všechny starosti předchozích měsíců s balením, doděláváním dodávky a jejím posíláním přes oceán, prodejem bytu a veškerého majetku, stres z odjezdu i první cestovatelské trable byly rázem zapomenuty. Pro dny jako byl tento jsme se vydali za dobrodružstvím. A teď je čas vyrazit do Patagonie.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Itálie za deset eur. Letenky po Evropě jsou laciné jako nikdy předtím

Premium O tom, kam se pohnou ceny letenek po skončení koronavirové epidemie, se ještě před pár měsíci divoce spekulovalo. Co se...

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců, další vyvázli se zlomeninami

Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších 14 záchranáři dostali...

Mrož, který obeplul půl Evropy a potopil několik lodí, se vrátil na sever

Mrož Wally, který při svých cestách podél západoevropského pobřeží urazil přes čtyři tisíce kilometrů, byl spatřen u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři dny se švýcarskou železnicí: zážitek, který si přejete zopakovat

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, mně dechberoucí výhledy nabídly železnice ve Švýcarsku. Posaďte...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Srí Lanka vás naučí, co je laskavost, soucit a štěstí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Pokud chcete poznat, kde to žije, jeďte za vůní Kampánie

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Nádherná příroda, pohodoví lidé. Kazachstán vás překvapí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: užili jsme si Lisabon a málem si u toho odrovnali nohy

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...