Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Dodávkou po Panamericaně. Carretera Austral je kýč jako spořič obrazovky

Seriál aktualizováno 
Patagonie má dvě tváře. Na té západní chilské se tyčí vysoké štíty And, bičované silnými větry a neustálým deštěm. Ta východní, patřící Argentině, je přívětivější. Srážkový stín hor zajišťuje suché a relativně teplé klima. Na naší cestě dodávkou napříč americkými světadíly jsme poznali obě.

Průjezd národním parkem Patagonia | foto: Archiv Radky Staňkové

Znáte nejkrásnější silnice světa? A co třeba tato: najdete ji v chilské Patagonii, měří 1 240 kilometrů a spojuje města Puerto Montt a Villa O’Higgins. Legendární Carretera Austral neboli silnice číslo 7.

Tedy cesta sama o sobě je vcelku obyčejná. Přestože chilská vláda usilovně pracuje na jejím vyasfaltování, v některých úsecích se šoféři musí připravit na prašný povrch s dírami. A to se začala stavět už v roce 1976 za vlády diktátora Augusta Pinocheta a oficiálně byla otevřena roku 1988.

To, co je na silnici nejzajímavější, je její okolí. Nabízí totiž řidičům ten správný koktejl barev: šedé vrcholy And, husté zelené lesy, tyrkysová jezera, bílé ledovce. Přidejte azurovou oblohu a máte pocit, že projíždíte kýčovitou krajinkou ze spořiče obrazovky.

Carretera Austral samozřejmě není jen vyhlídkovou trasou pro turisty, má hlavně praktickou funkci: spojuje odlehlé regiony na jihu Patagonie s vyspělejším severem Chile. Na leteckou dopravu se tu totiž kvůli extrémním povětrnostním podmínkám spolehnout nedá. A jediný předchozí přístup do jižních oblastí byl z Argentiny, s níž však Chile nemělo vždycky přátelské vztahy.

My na proslulou silnici najíždíme u Chaiténu, kam jsme dopluli trajektem z ostrova Chiloé. Město leží na úpatí stejnojmenné sopky, která se před dvanácti lety, 2. května 2008, k překvapení místních obyvatel i vulkanologů probudila po dlouhých staletích nečinnosti k životu. Chilské úřady nařídily okamžitou evakuaci a město na několik měsíců přikryl popel.

Chaitén nyní opět žije a nedávnou katastrofu připomíná jen pár opuštěných budov a nové koryto řeky, která si prorazila cestu skrze ulice města a rozdělila ho na dvě části. Ke kráteru sopky dokonce vede turistická stezka.

Krajina zničená výbuchem sopky Chaitén se rychle obnovila.

Krajina zničená výbuchem sopky Chaitén se rychle obnovila.

Na vrcholku se člověk sice nemůže podívat přímo do „chřtánu“ jako na sopce Villarica poblíž Pucónu, ale i pohled na stále doutnající stěny za dvouhodinovou námahu stojí.

Sláva dobrodruhům!

Jako jeden z mála chilských národních parků je Pumalín, ve kterém se sopka Chaitén nachází, zadarmo. Donedávna byl totiž v soukromém vlastnictví nadace The Conservation Land Trust, kterou založil a vedl americký miliardář Douglas Tompkins – horolezec, surfař, kajakář a lyžař.

Do zdejší krajiny se zamiloval v roce 1968, kdy se svými přáteli podnikl šestiměsíční cestu starou dodávkou Volkswagen z Kalifornie do Patagonie zakončenou výstupem na Mt. Fitz Roy. Legendární road trip, o němž byl natočen film Mountain of Storms, inspiroval generace dalších cestovatelů vydávajících se po Panamerické dálnici. Nás nevyjímaje.

Krajina v okolí Puerto Rio Tranquillo

Krajina v okolí Puerto Rio Tranquillo

Tompkins se do Patagonie často vracel. Potom, co prodal svůj podíl v módní značce Esprit, kterou založil společně se svojí exmanželkou, se sem přestěhoval natrvalo. Okolí Chaiténu mu svými věčně zelenými pralesy valdiviánského typu učarovalo natolik, že zde začal v 90. letech skupovat pozemky ve snaze zabránit nelegální těžbě dřeva a devastaci krajiny. To se mu i přes původní nelibost chilských úřadů a obyvatel povedlo.

Pumalín se stal nejprve největší soukromou přírodní rezervací v Chile a následně největším územím, které kdy soukromá osoba darovala státu. Na počest svého zakladatele nese nově vyhlášený národní park jméno Pumalín National Park – Douglas R. Tompkins.

Mapa cestovatele #COVID19

Zdroj: Webové stránky Ministerstva zahraničních věcí

Déle než týden brouzdáme parkem po upravených turistických stezkách vedoucích jinak neprostupným lesem a při západech slunce pozorujeme delfíny a tuleně hrající si ve vlnách na pobřeží.

Počasí se zhoršuje, a tak se loučíme s Pumalínem a míříme po Carretera Austral dál na jih.

Na jezeře jak na moři

Nesmíme minout městečko Puerto Rio Tranquilo, a to hned ze dvou důvodů: jednak leží na břehu nádherného jezera Lago General Carrera, které je rozlohou největším v Chile, zadruhé jsou tu pozoruhodné mramorové jeskyně Capillas de Mármol, k nimž se nejde dostat jinak než lodí. Chtěli jsme k nim dopádlovat na naší nafukovací kánoi, kterou si vezeme ve střešním boxu, ale v místním kempu nám to rozmluvili.

Mramorové jeskyně u Puerto Rio Tranquillo

Mramorové jeskyně u Puerto Rio Tranquillo

Vzhledem k velikosti jezera to tu fouká jako na otevřeném moři a z úplného bezvětří se rázem může stát vichřice. Právě na to v roce 2015 doplatil Doug Tompkins, který na jezeře podnikl se svými přáteli expedici na mořských kajacích. Při náhlé změně počasí se jeho loď ve vlnách převrhla a Tompkins strávil v ledové vodě skoro dvě hodiny. Po převozu do nemocnice zemřel na podchlazení.

Pštrosi, lamy, jeleni...

Při cestování po Patagonii se místům spjatým s Dougem Tompkinsem nevyhnete. Kromě Pumalínu vděčí manželům Tompkinsovým a jejich nadaci za svůj vznik například národní parky El Impenetrable a Monte León v Argentině nebo Corcovado, Yendegaia a Patagonia v Chile.

Průjezd národním parkem Patagonia

Průjezd národním parkem Patagonia

Právě nově vyhlášený národní park Patagonia je poslední zastávkou na naší cestě po Carretera Austral. Srdcem je bývalý ranč v údolí Chacabuco, které sloužilo jako pastvina pro více než třicet tisíc ovcí. Za patnáct let od koupě bankrotujícího ranče se manželům Tompkinsovým podařilo odstranit několik set kilometrů plotů obklopujících údolí, čímž umožnili návrat divokým zvířatům, jako jsou lamy guanaco, ptáci nandu, ohrožení jeleni huemulové jižní nebo pumy.

Spatřit pumu se nám sice nedaří, ale dalších zvířat si užíváme dost. Lamy guanaco jsou dokonce tak krotké, že se líně prochází mezi budovami, v nichž sídlí správa národního parku. S výhledem na Mt. San Lorenzo, jednu z nejvyšších hor v Patagonii, se loučíme s její chilskou částí a po prašné cestě přejíždíme do Argentiny.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Nejdelší železniční trať: Transsibiřská magistrála zpívá píseň o ruské duši

Premium Nejdelší železniční tratí na světě je Transsibiřská magistrála. Slavná i krvavá. Hrdá, nezaměnitelná. Vlastně dělá...

Dodávkou po Panamericaně. Skalní jehly Patagonie obdivuje právem celý svět

Seriál Znají ho všichni, pro něž je krajina bez kopců nudná jako detektivka bez vraždy. El Chaltén je malé město ležící na...

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...