Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Dodávkou po Panamericaně. Carretera Austral je kýč jako spořič obrazovky

Seriál
Patagonie má dvě tváře. Na té západní chilské se tyčí vysoké štíty And, bičované silnými větry a neustálým deštěm. Ta východní, patřící Argentině, je přívětivější. Srážkový stín hor zajišťuje suché a relativně teplé klima. Na naší cestě dodávkou napříč americkými světadíly jsme poznali obě.

Průjezd národním parkem Patagonia | foto: Archiv Radky Staňkové

Znáte nejkrásnější silnice světa? A co třeba tato: najdete ji v chilské Patagonii, měří 1 240 kilometrů a spojuje města Puerto Montt a Villa O’Higgins. Legendární Carretera Austral neboli silnice číslo 7.

Tedy cesta sama o sobě je vcelku obyčejná. Přestože chilská vláda usilovně pracuje na jejím vyasfaltování, v některých úsecích se šoféři musí připravit na prašný povrch s dírami. A to se začala stavět už v roce 1976 za vlády diktátora Augusta Pinocheta a oficiálně byla otevřena roku 1988.

To, co je na silnici nejzajímavější, je její okolí. Nabízí totiž řidičům ten správný koktejl barev: šedé vrcholy And, husté zelené lesy, tyrkysová jezera, bílé ledovce. Přidejte azurovou oblohu a máte pocit, že projíždíte kýčovitou krajinkou ze spořiče obrazovky.

Carretera Austral samozřejmě není jen vyhlídkovou trasou pro turisty, má hlavně praktickou funkci: spojuje odlehlé regiony na jihu Patagonie s vyspělejším severem Chile. Na leteckou dopravu se tu totiž kvůli extrémním povětrnostním podmínkám spolehnout nedá. A jediný předchozí přístup do jižních oblastí byl z Argentiny, s níž však Chile nemělo vždycky přátelské vztahy.

My na proslulou silnici najíždíme u Chaiténu, kam jsme dopluli trajektem z ostrova Chiloé. Město leží na úpatí stejnojmenné sopky, která se před dvanácti lety, 2. května 2008, k překvapení místních obyvatel i vulkanologů probudila po dlouhých staletích nečinnosti k životu. Chilské úřady nařídily okamžitou evakuaci a město na několik měsíců přikryl popel.

Chaitén nyní opět žije a nedávnou katastrofu připomíná jen pár opuštěných budov a nové koryto řeky, která si prorazila cestu skrze ulice města a rozdělila ho na dvě části. Ke kráteru sopky dokonce vede turistická stezka.

Krajina zničená výbuchem sopky Chaitén se rychle obnovila.

Krajina zničená výbuchem sopky Chaitén se rychle obnovila.

Na vrcholku se člověk sice nemůže podívat přímo do „chřtánu“ jako na sopce Villarica poblíž Pucónu, ale i pohled na stále doutnající stěny za dvouhodinovou námahu stojí.

Sláva dobrodruhům!

Jako jeden z mála chilských národních parků je Pumalín, ve kterém se sopka Chaitén nachází, zadarmo. Donedávna byl totiž v soukromém vlastnictví nadace The Conservation Land Trust, kterou založil a vedl americký miliardář Douglas Tompkins – horolezec, surfař, kajakář a lyžař.

Do zdejší krajiny se zamiloval v roce 1968, kdy se svými přáteli podnikl šestiměsíční cestu starou dodávkou Volkswagen z Kalifornie do Patagonie zakončenou výstupem na Mt. Fitz Roy. Legendární road trip, o němž byl natočen film Mountain of Storms, inspiroval generace dalších cestovatelů vydávajících se po Panamerické dálnici. Nás nevyjímaje.

Krajina v okolí Puerto Rio Tranquillo

Krajina v okolí Puerto Rio Tranquillo

Tompkins se do Patagonie často vracel. Potom, co prodal svůj podíl v módní značce Esprit, kterou založil společně se svojí exmanželkou, se sem přestěhoval natrvalo. Okolí Chaiténu mu svými věčně zelenými pralesy valdiviánského typu učarovalo natolik, že zde začal v 90. letech skupovat pozemky ve snaze zabránit nelegální těžbě dřeva a devastaci krajiny. To se mu i přes původní nelibost chilských úřadů a obyvatel povedlo.

Pumalín se stal nejprve největší soukromou přírodní rezervací v Chile a následně největším územím, které kdy soukromá osoba darovala státu. Na počest svého zakladatele nese nově vyhlášený národní park jméno Pumalín National Park – Douglas R. Tompkins.

Mapa cestovatele #COVID19

Zdroj: Webové stránky Ministerstva zahraničních věcí

Déle než týden brouzdáme parkem po upravených turistických stezkách vedoucích jinak neprostupným lesem a při západech slunce pozorujeme delfíny a tuleně hrající si ve vlnách na pobřeží.

Počasí se zhoršuje, a tak se loučíme s Pumalínem a míříme po Carretera Austral dál na jih.

Na jezeře jak na moři

Nesmíme minout městečko Puerto Rio Tranquilo, a to hned ze dvou důvodů: jednak leží na břehu nádherného jezera Lago General Carrera, které je rozlohou největším v Chile, zadruhé jsou tu pozoruhodné mramorové jeskyně Capillas de Mármol, k nimž se nejde dostat jinak než lodí. Chtěli jsme k nim dopádlovat na naší nafukovací kánoi, kterou si vezeme ve střešním boxu, ale v místním kempu nám to rozmluvili.

Mramorové jeskyně u Puerto Rio Tranquillo

Mramorové jeskyně u Puerto Rio Tranquillo

Vzhledem k velikosti jezera to tu fouká jako na otevřeném moři a z úplného bezvětří se rázem může stát vichřice. Právě na to v roce 2015 doplatil Doug Tompkins, který na jezeře podnikl se svými přáteli expedici na mořských kajacích. Při náhlé změně počasí se jeho loď ve vlnách převrhla a Tompkins strávil v ledové vodě skoro dvě hodiny. Po převozu do nemocnice zemřel na podchlazení.

Pštrosi, lamy, jeleni...

Při cestování po Patagonii se místům spjatým s Dougem Tompkinsem nevyhnete. Kromě Pumalínu vděčí manželům Tompkinsovým a jejich nadaci za svůj vznik například národní parky El Impenetrable a Monte León v Argentině nebo Corcovado, Yendegaia a Patagonia v Chile.

Průjezd národním parkem Patagonia

Průjezd národním parkem Patagonia

Právě nově vyhlášený národní park Patagonia je poslední zastávkou na naší cestě po Carretera Austral. Srdcem je bývalý ranč v údolí Chacabuco, které sloužilo jako pastvina pro více než třicet tisíc ovcí. Za patnáct let od koupě bankrotujícího ranče se manželům Tompkinsovým podařilo odstranit několik set kilometrů plotů obklopujících údolí, čímž umožnili návrat divokým zvířatům, jako jsou lamy guanaco, ptáci nandu, ohrožení jeleni huemulové jižní nebo pumy.

Spatřit pumu se nám sice nedaří, ale dalších zvířat si užíváme dost. Lamy guanaco jsou dokonce tak krotké, že se líně prochází mezi budovami, v nichž sídlí správa národního parku. S výhledem na Mt. San Lorenzo, jednu z nejvyšších hor v Patagonii, se loučíme s její chilskou částí a po prašné cestě přejíždíme do Argentiny.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Itálie za deset eur. Letenky po Evropě jsou laciné jako nikdy předtím

Premium O tom, kam se pohnou ceny letenek po skončení koronavirové epidemie, se ještě před pár měsíci divoce spekulovalo. Co se...

Mrož, který obeplul půl Evropy a potopil několik lodí, se vrátil na sever

Mrož Wally, který při svých cestách podél západoevropského pobřeží urazil přes čtyři tisíce kilometrů, byl spatřen u...

Čtyři dny se švýcarskou železnicí: zážitek, který si přejete zopakovat

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, mně dechberoucí výhledy nabídly železnice ve Švýcarsku. Posaďte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zakončete léto u moře. Kde v Evropě se ohřejete bez davů a inflačních cen

Premium Kanárské ostrovy, Sicílie nebo Kréta. Hlavní letní sezona je sice za námi, přesto i v Evropě stále zbývá dost oblastí,...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu...

Čtyři dny se švýcarskou železnicí: zážitek, který si přejete zopakovat

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, mně dechberoucí výhledy nabídly železnice ve Švýcarsku. Posaďte...

VIDEO: Kanada miluje borůvky, za jejich sklizeň farmářům rádi zaplatí

Kanada jako druhý největší producent borůvek na světě (po Spojených státech) každoročně sklidí, ať už z plantáží na...

Výlet pro zahrádkáře. Rakouská vesnička v pohraničí překvapí i profesionály

Naše Znojemsko je voňavým sadem, pestrou zahradou i úrodnou vinicí. Totéž se vztahuje také k sousedům za hraniční...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...