Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Čtenáři cestují: Projděte si pět tras nejstarším národním parkem Británie

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím, nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Martina Hardiman žije v Sheffieldu a pravidelně vyráží objevovat přírodu do nejstaršího národního parku Velké Británie Peak District.

Výhled na park z kopce Mam Tor. V Peak District najdete skály a útesy, malebné vesnice, dlouhé pastviny, čisté říčky, vodní nádrže, rašeliniště, hluboké lesy, lomy i jeskyně. | foto: Archiv autorky

Národní park Peak District je nejstarší z patnácti národních parků ve Velké Británii. Park o rozloze 1 438 km² byl založen v roce 1951. Nachází se téměř ve středu Anglie, především v hrabství Derbyshire, ale zahrnuje také hrabství Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire, West Yorkshire a South Yorkshire.

Peak District je jeden z nejoblíbenějších parků ve Velké Británii. Každý rok ho navštíví přes 13 milionů lidí. Převážně proto, že je dobře situovaný mezi dvěma největšími městy Anglie Manchesterem a Sheffieldem. A přesto, když jdete na túru, nemusíte potkat ani živáčka. Zvláště přes týden.

Komu patří Peak District? Více než 70 procent parku je v soukromém vlastnictví. National Trust (britská organizace, která se zabývá ochranou památek a přírody v Anglii, Walesu a Severním Irsku) vlastní 12 procent. Dalších 11 procent vlastní tři vodárenské společnosti. Správa národního parku Peak District drží pouze pět procent.

Peak District nabízí jedny z nejrozmanitějších krajin v Anglii a může se pochlubit vším, co byste chtěli v Británii vidět: od zvlněných kopců až po úchvatné skalní útvary.

Park je rozdělen na dvě oblasti. Na severu méně obydlený The Dark Peak (Temný vrchol), který má hluboké rašeliniště pokryté hustou tmavou rašelinou a pískovcem. Druhou oblastí je The White Peak (Bílý vrchol), který je pojmenovaný pro svůj 300 milionů let starý vápenec tvořený zkamenělými korály a dalšími usazeninami na mořském dně. Nachází se v nižší oblasti zvlněné zemědělské půdy.

Peak District je rájem pro pěší turistiku, jízdu na kole či lezení po skalách. V Anglii žiji od roku 1997 a do Sheffieldu jsem se přestěhovala z Londýna před osmi lety. Největší výhodou bydlet v Sheffieldu je právě to, že mám tento nádherný národní park blízko. Procházet se úžasnou krajinou můžu už za necelých patnáct minut. Mám pět oblíbených tras, o které se s vámi chci podělit.

Mam Tor and the Great Ridge

Je to skvělá osmikilometrová túra, která začíná  krátkým výšlapem na vrchol Mam Tor (517 m) a dále pokračuje podél hřebenu Mam Tor do Lose Hill a zpět s překrásným výhledem na Hope Valley a jednu z nejkrásnějších vesnic národního parku Castleton.

Poblíž můžete navštívit také čtyři jeskyně - Blue John Cavern, Speedwell Cavern, Peak Cavern a Break Cliff Cavern, kde se kdysi těžilo olovo Blue John (vzácná modrá odrůda fluoritu těžená v Británii - pozn. redakce), kazivec a jiné minerály. 

Mam Tor je také známý pod pojmem The Shivering Mountain (Třesoucí se hora) kvůli sesuvům půdy, které jsou zde způsobeny nestabilními nižšími vrstvami břidlice.

Národní Park Peak District je nejstarším národním parkem Velké Británie, na snímku kopec Mam Tor ve sněhu.

Longshaw Estate

Longshaw Estate je oblast rašelinišť, lesů a zemědělské půdy v části Dark Peak (Temný vrchol). Vévoda z Ruthlandu získal panství v roce 1855. Na svém panství postavil Longshaw Lodge určenou pro střelecké party. V roce 1927 však prodal svůj majetek společnosti Sheffield Corporation, která v roce 1931 půdu darovala společnosti National Trust.

Od roku 1898 se v Longshaw konají zkoušky ovčáků a mají být jedny z nejstarších v Anglii. Asi nejznámějším místem v Longshaw je magická Padley Gorge. Zalesněná soutěsková oblast s různě kroucenými duby pokrytými sytě zeleným mechem. Je to jako z pohádky.

Longshaw vám nabídne nepřeberné množství procházek a vyhlídek, které se dají různě kombinovat: například Surprise View, Carl Walk, Higger Tor a Burbage.

Nádherná krajina Padley Gorge, národní park Peak District

Alport Castles

Alport Castles ( Alportské hrady) s délkou přes půl mile (0,8 km) je považována za oblast s největším sesuvem půdy ve Velké Británii. I tuto krajinu najdete v části Dark Peak. Název „hrady“ pochází z trosek po sesuvu půdy, který vytvořil několik pískovcových kopců. Ty se tyčí nad údolím a z dálky hrady skutečně připomínají.

Alport Castles: Alportské hrady

Ladybower Reservoir and Derwent Valley

Ladybower Reservoir je velká vodní nádrž ve tvaru Y, je to ta nejníže položená ze tří nádrží v údolí Upper Derwent Valley. I tuto zajímavost najdete v části Dark Peak.

Do nádrže se ze západu vlévá řeka Ashop, z jihu teče řeka Derwent, nejprve přes vodní nádrž Howden, poté vodní nádrž Derwent a nakonec do vodní nádrže Ladybower.

Tato oblast je nyní velmi oblíbenou turistickou destinací, protože nabízí nepřeberné množství procházek kolem jedné nebo všech nádrží, také super výhledy z Derwent Edge, který se nachází nad nádržemi. Derwent Edge je velmi oblíbený u horolezců (zejména Dovestone Tor, který má asi padesát různých tras od obtížných po extrémně těžké), přesto není tak hojně využívaný jako nedaleký Stanage Edge, u horolezců velmi populární skála.

Vodní nádrž Ladybower

Monsale Dale

Monsale Dale je překrásné údolí ve vápencové oblasti White Peak (Bílý vrchol). Tato téměř desetikilometrová procházka vás povede kolem Monsal Dale Weir Waterfall a na cestě zpět přes nádherný most Headstone Viaduct, postavený v roce 1863, který je částí Monsal Trail.

Monsal Trail je cyklostezka určená pro jízdu na kole, na koni a pro pěší turistiku v hrabství Derbyshire. Byla postavena z části na bývalé železniční trati Manchester-Buxton-Matlock-Midland z roku 1863, která spojovala Manchester s Londýnem. Tuto železniční trať ovšem uzavřeli v roce 1968.

Napište svůj cestopis

Stezka Monsal trail je asi 13,7 kilometru dlouhá a byla otevřena v roce 1981. Trasa vás dále vede podél řeky Wye přes Creesbrook a Litton Mill. Nejlépe uděláte, když se na tuto nádhernou procházku vydáte v létě za teplého slunečného počasí. 

Popsala jsem jen pár tipů na tisíce procházek po dechberoucím národním parku Peak District. Toto místo je tak rozmanité, jak slavný je tmavý pískovec nejvyššího bodu Kinder Scout (636 m) v Dark Peak a fascinující kontrastní vápenec ve White Peak.

Kdykoliv se vydáte na průzkum po Peak District, vždy si trasu pečlivě naplánujte dopředu. Nezapomeňte mapu, dostatečné zásoby vody a samozřejmě pořádné turistické boty.

Fakta o národním parku Peak District

 • Název “Peak” nesouvisí s horami (žádné tu nenajdete) - předpokládá se, že pochází od Pecsaetana, anglosaského kmene, který tuto oblast osídlil.
 • K čemu park slouží: turistika, tězba, zemědělství, zpracovatelský průmysl, najdete tu 55 vodních nádrží dodávajících okolí 450 milionů litrů vody denně.
 • Nejvyšší jeskyně: Titan Shaft v Catletonu, 141,5 metru. Je vyšší než London Eye. Jedná se o největší známou šachtu jakékoli jeskyně na Britských ostrovech, objevena byla 1. ledna 1999 místními jeskyňáři.
 • Zajimavé vesnice: Castleton (proslulý jeskyněmi, Třesoucí se hora Mam Tor - Shivering Mountain, průsmyk Vinnats Pass (hrad Peveril), Eyam (morová vesnice), Hathersage (údajně místo, kde je pohřben přítel Robina Hooda Malý John), Ilam (architektura ve švýcarském stylu), Ashword in the water (klasická anglická vesnice na břehu řeky).
 • Filmové, televizní a literární lokality: Chatsworth (Pýcha a předsudek), Haddon Hall (Jana Eyrová, Pýcha a předsudek, Elizabeth, Henry VIII, Moll Flanders), Lyme Hall (Pýcha a předsudek), North Lees Hall (Pýcha a předsudek, Jana Eyrová, The Other Boleyn Girl).
 • Symbolem Peak District je mlýnský kámen. Lomy zde fungují již od pravěku a pískovec byl kdysi oblíbenou volbou pro výrobu mlýnských kamenů. Stovky z nich stále najdete roztroušené různě po národním parku.

Martina Hardiman popisuje své trasy po Peak District, ale i jiných částech Velké Británie, na fotoblogu www.snapandsaunter.com.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

Majaland pohltí vaše děti na hodiny. Atrakce si raději užijte v týdnu

Vyjeli jsme otestovat nový zábavní park poblíž pražského Letiště Václava Havla. Majaland se malým návštěvníkům otevřel...

Lyžařské překvapení v Rakousku: Skiareál Hinterstoder vás opravdu dostane

Že bych tam jela dobrovolně na hory, to mě nikdy nenapadlo. Český lyžařský hit konce minulého století jsem pokaždé...

To nejlepší z hor Česka: Novohradské hory jsou tichým liduprázdným krajem

Téměř nekonečné lesy, křišťálově čisté potoky a mnohé stopy po zaniklých lidských sídlech. Novohradské hory na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi vyrazili v dodávce na zamrzlý sever, drsný kraj splnil očekávání

Vždy jsme toužili jet na sever, do zemí ponořených do šera, kde pod nohama křupe sníh a na noční obloze tančí královna...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Napište svůj vlastní cestopis, nejlepší texty odměníme částkou tisíc korun

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Slovinský Triglav je jako turistická bonboniéra

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: přechod jižního ledového pole v Chile prověřil naše limity

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: liduprázdná Namibie před covidem byla splněným snem

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...