Vinobraní bylo odpradávna důležitou událostí v celoročním koloběhu polních prací člověka a platí to dodnes. Sklizeň něčeho, co vždy od jara do zimy a často i celé dny opečováváte s láskou a radostí jako vlastní dítě, v noci kolikrát špatně spíte, protože máte obavy z velkého mrazu nebo ničivých krup.
Pocity vinařů se nedají popsat slovy, ale rozhodně zasluhují oslavu. A tak se podzimní sklizeň hroznů vína stala na jižní Moravě nejen velkou dřinou, ale zároveň i velkým svátkem - slavnostním vinobraním - ochutnáváním zlatavého nebo rudého moku loňského, ale také ročníků starších.
Král, konšelé i Bakchus
Význam slavností je úzce spjatý s návštěvou samotného českého krále, zejména pak v době panování Přemyslovců a Lucemburků.Sláva byla často tak velkolepá, že při ní občas vyhořela i část tehdy převážně dřevěného města. A tak se Znojmo neustále obnovovalo z popela jako bájný pták Fénix.
Kam na víkend? Čtěte naše tipy - ZDE |
Tradici novodobých vinařských slavností založil František Koukal ze Znojma. Dny plné veselí a radosti z příjemného nápoje králů mají bohatý program, který začíná královským průvodem, pokračuje otevíráním mázhauzů a končí rytířskými turnaji a velkolepým ohňostrojem.
Oslavy v 60. letech ukončil rok 1968
Poprvé se ulice Znojma zaplnily davy usměvavých místních občanů, ale i hostů z celé republiky v roce 1966 a spontánně přivítali v nově "vybudovaných" středověkých městských branách českého krále Jana Lucemburského s jeho družinou, dvořany, zbrojnoši, vlajkonoši, trubači a další pestře oblečené lidi, mezi nimiž nechyběla městská honorace s purkmistrem a konšely v čele ani rozpustilý řecký král vína Bakchus se svými divokými bakchantkami. Král pak z vyvýšené tribuny oslavy zahájil a z trůnu přihlížel celému slavnostnímu reji od pasování nových rytířů až po "máčení" nepoctivých vinařů a šenkýřů.
Vinobraní rok od roku ztrácelo na svých kvalitách, až došlo v roce 1974 k zákazu konání této v Československu největší akce. |
Nadšení pro konání vinobraní nezmizelo ani po roce 1968, kdy se vlivem okupačních událostí nekonalo. Úspěch měly oslavy vína i v roce 1969. Poté přestal tento druh zábavy vyhovovat normalizačním normám stranických orgánů.
Verdikt trval celých sedmnáct let. Po dlouhé přestávce byla tradice Znojemského historického vinobraní obnovena až ve dnech 14. a 15. září 1990, kdy královské město opět navštívil sám Jan Lucemburský. Slavnosti byly postupně obohacovány novými prvky, které zvyšovaly jejich atraktivitu, a na jižní Moravu se proto každoročně druhý zářijový víkend vydává víc a víc návštěvníků.
Co vás letos čeká
Letošní ročník zahájí v pátek ve 14 hodin odpoledne fanfáry trubačů na hlavní tribuně Masarykova náměstí. Poté budou ve městě slavnostně otevírány šenky a mázhauzy.
Nejvýznamnější součástí dne se stane ve 20 hodin večerní pochodňový průvod městem za účasti krále Jana Lucemburského, zakončený scénou na hlavní tribuně, kde bude i po celé odpoledne probíhat kulturní program.
Historické tržiště s ukázkami nejrůznějších řemesel, dobovou středověkou hudbou, pouličním divadlem, tancem, šermířským a kejklířským uměním najdete na Václavském náměstí. Obdobný program nabízí i náměstí Mikulášské. Naše nejmenší by mohl určitě nadchnout Slepičí trh, kde mohou sledovat pohádky i komedie nejrůznějších divadelních společností. Ti, kdo mají rádi záhady, si tam například mohou nechat vyložit karty ve věštírně. Mše a koncerty rozezní znojemské kostely sv. Michala a sv. Mikuláše.
Od 18 hodin vystoupí celá řada populárních umělců, například Petr Muk, Peter Nagy, Pavel Bobek nebo skupina Xanadu. |
Rytířské turnaje budou pak k vidění na náměstí a v Louckém klášteře. Pokud nestihnete páteční večerní průvod městem, můžete si královskou družinu prohlédnout také v sobotu ve 14 hodin odpoledne. Během soboty vás samozřejmě čeká spousta zábavy a další bohatý doprovodný program, který vyvrcholí večerem na hlavní tribuně.
Večerem bude provázet moderátorská dvojice Hanka Kousalová a Michal Mückstein. Znojemské historické vinobraní skončí velkolepým ohňostrojem ve 22 hodin.
UŽITEČNÉ INFORMACE |
Po oba dva dny tu samozřejmě můžete popíjet sladký burčák a ochutnávat víno. Myslete přitom na jednu důležitou věc: "Když se podává víno tak dobré, jako je to z jihu Moravy, pozdvihněte nejprve sklenku vína k oku a obdivujte jeho jedinečnou barvu a jiskru, potom dopřejte nosu, aby se načichal jemných vůní, a až potom vezměte malý hlt na jazyk. Nechte víno zahřát teplem úst, aby rozkvetla kytka, a nosohltanem, aby vám ještě jednou zavonělo. Doušek pak převalujte po jazyku, abyste měli poslední možnost víno posoudit, potom pusťte lahodný mok do hrdla, sklenku postavte na stůl a teprve pak nastane ten pravý okamžik začít o víně mluvit." |
Dobré víno tvoří dobrou krev. Dobrá krev je předpoklůadem dobré nálady ... |
Tradiční průvod při oslavě vinobraní |
Oslavy vinobraní ve Znojmě |