ZANIKLÉ TRATĚ: Úzkokolejka hraběte Chorinského byla filmovou hvězdou

Seriál
V 76. díle seriálu Zaniklé tratě se seznámíme s úzkokolejkou, která se stala hvězdou prvního tuzemského zvukového filmu. Dráha o rozchodu 790 mm vozila řepu, ale i cestující, především z řad majitelů a jejich hostů. Zamíříme do Veselí nad Moravou na úzkokolejku hraběte Chorinského.

Mapa úzkolejky hraběte Chorinského

Ve druhé polovině 19. století začaly v Čechách a na Moravě růst cukrovary jako houby po dešti. Jeden nich také při Severní dráze císaře Ferdinanda v Moravském Písku, při tehdejší stanici Bzenec-Písek. A právě tento cukrovar koupil v roce 1876 majitel panství v nedalekém Veselí nad Moravou, hrabě Viktor Chorinský.

Jak se ale ukázalo, svážení řepy z jeho polí bylo velmi komplikované, zvlášť, když se Morava často rozvodnila a povozy měly problém do cukrovaru přes podmáčené louky vůbec dojet. V roce 1879 tak padlo rozhodnutí postavit úzkorozchodnou železnici o rozchodu 790 mm (některé prameny mluví o rozchodu 800 mm) od cukrovaru směrem k Veselí. Nejprve jako volespřežku.

Hned o dva roky později se pohon změnil na parní a dráha se začala prodlužovat. Nejprve k veselskému zámku, potom za zámecký park na překladiště Lány a nakonec v roce 1917 až za Veselí ke dvoru Tasov. Celkově měla úzkokolejka délku zhruba 15 kilometrů.

Stanice KFNB a cukrovar v Moravském Písku na dobové pohlednici. GPS: 48.9772117N, 17.3142336E

Kromě nákladních vagonů železnička disponovala také salonními vozy, ve kterých se vozili majitelé panství nebo jejich hosté. Stačilo ujít od nádraží v Moravském Písku pár kroků a nasednout do vlastního vlaku. Úzkokolejka se také využívala, když chtělo panstvo vyrazit na lov. Vláček dokonce zajížděl přímo pod balkon veselského zámku, stejně jako jinde pod balkon zajížděly kočáry.

Úzkokolejka hraběte Chorinského se za první republiky stala dokonce filmovou hvězdou. Měla nepřehlédnutelnou roli v prvním československém zvukovém filmu. Snímek Tonka Šibenice režiséra Karla Antona vznikl podle předlohy Egona Erwina Kische v roce 1930. Ve filmu je vidět nejmenší hraběcí lokomotiva s přezdívkou Tom Pouce v čele soupravy osobních vozů jak na širé trati, tak pod zámeckým balkonem.

Nejmenší lokomotivou na úzkokolejce byl Tom Pouce. Na pokyn k odjezdu v čele osobního vlaku čeká strojvedoucí Antonín Leitgeb

Kdo byl Tom Pouce?

Americký herec, liliput Charles Sherwood Stratton (1838 - 1881). Věhlas získal v newyorském cirkusu kuriozit Barnum.

Tom Pouce byla přezdívka amerického herce, liliputa Charlese Sherwooda...

V roce 1845 triumfoval v Paříži v divadle Vaudeville. V Evropě vystupoval pod pseudonymem Tom Pouce, v USA jako Tom Thumb.

Ve třicátých letech 20. století se začal mezi Sudoměřicemi a Otrokovicemi budovat Baťův kanál, který měl usnadnit dopravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do Otrokovic. Trasa kanálu ale blízko zámku ve Veselí nad Moravou přetnula úzkorozchodnou trať. Ve Veselí proto vznikl vůbec první zdvihací železniční most u nás. Bohužel ho na konci dubna 1945 vyhodila do povětří ustupující německá armáda. Detonací skončil taky most přes Odlehčovací kanál (Novou Moravu) a poškozen byl také ocelový viadukt v zámeckém parku.

Tyto výbuchy vlastně předznamenal konec celé úzkokolejky. Chorinští jako říšští občané se museli vystěhovat a přestože těsně po válce drážka ještě pomáhala svážet řepu z Tasova do Veselí, v roce 1946 byly lokomotivy včetně kolejnic prodány. Osud unikátní dráhy se tak po 67 letech završil.

Ruční drezína úzkokolejky vyfocená před veselským zámkem. Zleva Ferdinand Chorinský, zprava mladý Berchtold z Buchlovic a dcera majitele panství Napajedla.

Zarostlá trať a chybějící most

V reportáži vám jako obvykle ukážeme pátrání po zbytcích zaniklé trati. Začneme hned u cukrovaru v Moravském Písku. Ještě v 70. letech 20. století před ním byly v dlažbě koleje úzkého rozchodu. Dnes už ovšem dráhu hraběte Chorinského připomíná jen podjezd pod Severní dráhou císaře Ferdinanda a pak také někdejší drážní domek hned za ním. Ten je ale radikálně přestavěn na obytný dům.

Po tělese dráhy by se prvních pár kilometrů dalo jít celkem bez potíží, ty ovšem začínají u Odlehčovacího kanálu neboli u Nové Moravy. Prvním problémem je chybějící most, druhým pak značně zarostlé těleso za hájenkou Buková, kde sídlila obsluha výhybky kusé koleje do lokality Horní louky.

Motorová lavicová drezína na zastávce Buková. Zleva paní Chválová, Růžena...
Těleso před Hájenkou Buková. GPS: 48.9640492N, 17.3442361E

Lavicová drezína před Hájenkou Buková a těleso dráhy ve stejném místě dnes.

I když je těleso dráhy špatně přístupné, podařilo se nám nějaké fragmenty objevit. Především betonové sloupky, které jsou v pravidelných intervalech rozmístěny na někdejším náspu. Jejich účel ale neznáme. Určitě to nejsou hektometrovníky a u zemědělské drážky máme pochybnosti také o sloupcích k určení nivelety tratě.

Dál jsme našli několik stavidlové mostků, které jednak převáděly koleje přes zaniklá ramena Moravy, jednak umožňovaly pustit velkou vodu do okolních luk, aby neohrožovala trať. Největší mostek má dokonce ještě zachovalé zábradlí. Tyto drobné železobetonové stavby zřejmě vznikaly ve třicátých letech 20. století, kdy se v kraji budoval Baťův kanál. Úzkokolejka se samozřejmě využívala i při dopravě materiálu na jeho stavbu.

Betonové mostky v lokalitě Dolní louky zřejmě pocházejí ze 30. let 20. století, kdy se v kraji budoval Odlehčovací kanál / Nová Morava a Baťův kanál. GPS: 48.9588275N, 17.3518425E

V reportáži se dále dozvíte, co zbylo z areálu Salajka, kde měla dráha svoje technické zázemí včetně kolejí pro odstavování nákladních vozů nebo remízy pro parní lokomotivy. Ukážeme vám slavný balkon, pod který zajížděly hraběcí vlaky, budeme hledat stopy po úzkokolejce v zámeckém parku a podíváme se k ocelovému železničnímu mostu přes řeku Moravu z roku 1911.

Výrobní štítek ocelového mostu přes Moravu v zámeckém parku. GPS: 48.9513811N,...
I tento ocelový most v zámeckém parku byl v dubnu 1945 poškozen. Naštěstí ne...

Ocelový železniční most přes řeku Moravu v zámeckém parku byl postaven v roce 1911, kdy nahradil původní dřevěný

Naše pátrání zakončíme za Veselím nad Moravou. Ukážeme vám jediný úsek, který je na nejnovější části dráhy dodnes patrný. Dozvíme se ale také pikantnosti ze života úzkokolejky. Třeba o útoku kotláře v roce 1944 nebo jak se Veselští po válce rozhodli přesunout parní lokomotivu přes město, aniž by tam vedly koleje.

Úzkokolejka hraběte Chorinského by dnes na Slovácku mohla být turistickým lákadlem 1. kategorie. Škoda, že historické události rozhodly jinak.

Pomozte nám se Zaniklými tratěmi

Máte doma fotografie nebo amatérské záběry zaniklých tratí z doby jejich provozu? Napište nám a podělte se o svoje poklady, rádi je s uvedením zdroje uveřejníme.

Aktuálně sháníme podklady k těmto tratím:

  • Stará Tišnovka, úsek Česká – Tišnov
  • Vlečka Bohušovice nad Ohří – Terezín
  • Drobná dráha Vítkovice – Zábřeh pískové doly
  • Místní dráha Mariánské Hory – Brušperk
  • Rudná u Prahy – Středokluky
  • Holešovická přístavní dráha
  • Malodráha Králův Dvůr – Beroun – Koněprusy
  • Dolní Lipka – Międzylesie (Mittelwalde)
  • Bošice – Svojšice
  • Vlečka Zbrojovky Vsetín
  • Vlečka Letu Kunovice
  • Dobronín – Polná
  • Studénka – Sedlnice
  • Slezská Ostrava – Michálkovice
  • Petrovice u Karviné – Karviná
  • Vlečka letiště Žatec
  • Původní úseky Severní státní dráhy

Náš e-mail je zanikletrate@idnes.cz

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Nebezpečná města: Americké metropole rozežírá zločin a hyperkorektnost

Spojené státy americké se před světem vytrvale snaží prezentovat hodnotami demokracie, práva a pořádku. Scény z ulic některých kriminalitou prosáklých měst však spíš než ekonomickou velmoc...

Opouštíme Česko a zkusíme si zimní výstup na nejvyšší horu Beskyd

Titulkem článku se rozhodně nenechte zmást! Na Lysou horu s davy turistů a horských běžců rozhodně nepůjdeme. Vydáme se o kus dál na východ na nejvyšší horu celých Beskyd, a nikoli jen těch našich...

Pět míst v Alpách, kde si parádně zalyžujete a ještě vás skvěle ubytují

Očima fyzika znamená lyžování nakloněnou rovinu a tření snížené kluzkým sněhem. Vybrali jsme pět míst v Alpách, kde se školní poučka mění ve slastnou extázi nejen na svahu, ale i v hotelovém zázemí....

Jen pro otrlé. V Indii se na jednom místě koupou miliony lidí

Už týden probíhá na soutoku svatých řek Gangy, Jamuny a mytologické Sarasvatí ve městě Prajágrádž oslava svátku Kumbhaméla. Při letošním ročníku se tu má setkat až čtyři sta milionů lidí a s největší...

Útěky pro sólo chlapy jsou na vzestupu. Tyto destinace vás budou bavit

Podle deníku Independent stále narůstá počet mužů, kteří vyrážejí na dovolenou sami. Ruku v ruce s rostoucím společenským povědomím o duševním zdraví se víc a víc mužů rozhoduje pro sólo útěky,...

25. ledna 2025

Mezi turisty a v drsné přírodě. Jak se žije na samotě u Sněžky

Poryvy větru buší do oken rychlostí sto kilometrů za hodinu. Okolní krajina je v zimě krajinou polární. Svět mizí v mlze. Drsný i krásný život na Výrovce na hřebeni Krkonoš přibližuje redaktor...

25. ledna 2025

Památník brutalismu. Petrova Gora byla ikonou Jugoslávie

Mezi příznivci urbexu je Petrova Gora pojem. Zde se tyčí opuštěný monumentální památník, který patří k ikonám pompézního brutalismu, jehož vlna během hospodářského boomu zachvátila někdejší...

24. ledna 2025

Pomník záhadně zmizelé lodi i výkladní skříň rižské secese. I takové je Pobaltí

Premium

Litva, Lotyšsko, Estonsko. Tři státy na pobřeží Baltského moře, z nichž každý má trochu jinou historii, náboženství i jazyk. O všech ale platí, že jejich hlavní města patří k perlám severu.

23. ledna 2025

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Šedesátník Dominik Hašek bude počtvrté táta. Jsem opatrnější, říká hokejista

Hokejista Dominik Hašek, který 29. ledna oslaví šedesátiny, se pochlubil šťastnou novinkou. Bude z něj opět tatínek. S...