Tajemství přehrad: Největší nádrž v Jizerkách ukrývá tunel metra

  • 10
Tajemství přehrad nás tentokrát zavede do Jizerských hor k největší tamní nádrži Josefův Důl. Je jednou z nejmladších přehrad u nás, vznikla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Málokdo ale ví, že byla postavena kvůli těžbě uranu a že se pod ní vine půlkilometrový tunel, který je identický s tunely pražského metra.

O přehradě v této lokalitě se začalo mluvit už ve druhé polovině devatenáctého století, kdy v Čechách vypukla přehradová mánie. Stavět se ale nezačalo a po roce 1916, kdy se protrhla nedaleká přehrada na Bílé Desné, už zájem o hráz zcela utichl.

Ovšem jenom na čas. V polovině šedesátých let se začal v Ralsku těžit uran a soudruzi si usmysleli, že se do Liberce a jeho okolí kvůli tomu přestěhují tisíce nových obyvatel, kteří budou samozřejmě potřebovat pitnou vodu. A tak si odborníci při hledání lokality pro novou hráz znovu vzpomněli na údolí nad Josefovým Dolem.

Podle prognóz měla být spotřeba vody na Liberecku ohromná, proto byla přehrada naplánovaná velmi velkoryse. Údolí říčky Kamenice přehradily během stavby v letech 1976 až 1982 hned dvě sypané zemní hráze. Vodní dílo Josefův Důl se tak stalo zřejmě jedinou takto řešenou přehradou u nás. V současné době ji spravuje státní podnik Povodí Labe.

Slepá mapa: Hledejte největší přehrady v Česku

Projektanti se poučili z chyb, kterých se dopustili jejich předchůdci při stavbě nešťastné přehrady na Bílé Desné. Třeba tím, že tělesem hráze neprochází žádný příčný prvek. Injekční štola, ze které se zpevňovalo podloží, tak vede na dně podél hlavní hráze a odpadní tunel hráz v hloubce 46 metrů úplně obchází.

Schéma odběrného objektu, odpadního tunelu a šachtového přelivu VD Josefův Důl

O zhruba půl kilometru dlouhém odpadním tunelu lze s nadsázkou říci, že je to jediný tunel metra na území Jizerských hor. Podle hrázného Petra Ševčíka se totiž razil ve stejném profilu a stejným razicím štítem jako tunely metra v Praze.

Unikátní je také dva a půl kilometru dlouhá vodárenská štola, která vede z odběrného objektu uprostřed přehrady do úpravny v Bedřichově. První část, ještě pod vodní hladinou, je vybetonovaná, druhá pod souší je už vyrubaná v jizerskohorské žule. Štolou vede potrubí o průměru 800 mm.

V reportáži se s námi podíváte na všechna popsaná místa. Ukážeme vám ovšem mnohem více, třeba bezpečnostní šachtový přeliv, a to nejen zvenku, ale i jeho napojení do odpadního tunelu v hloubce 46 metrů. Uvidíte také jedinečné záběry rozstřikovacích ventilů v základech odběrného objektu.

Vodárenské vodní dílo Josefův Důl je jednou z nejmladších přehrad u nás. Povodí Labe ji čas od času otevírá i návštěvníkům v rámci dne otevřených dveří. Ten letošní ale musel být bohužel zrušen. Do toho dalšího musíte přehradu obdivovat jen z hráze během túry po Jizerských horách.

A nezapomínejte, že nádrž je zdrojem pitné vody, takže koupání je tam přísně zakázané. Za pokutu to opravdu nestojí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz