Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

aktualizováno 
Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem jeden z nich. Inspirovali jsme se Knihou o Jizerských horách Miloslava Nevrlého. Hledání pomníčků je takový předchůdce geocachingu. Pokusím se tento fenomén vysvětlit i těm, kteří ho neznají.

Žulový kříž u rozhledny Štěpánka byl vztyčen asi v době nacismu, ale dodnes tam přežil. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

V sedle jizerskohorské hory Holubníku visí na sloupu malovaná tabulka, zvaná Bílá smrt. Na obrázku je na ní namalovaná starosvětská trojice pánů, kteří za sebou táhnou každý sáňky a obrázek doprovází dvojjazyčná básnička jak z Cimrmana, která končí veršíky: „Pamatuj poutníče, že v klínu těchto hor, přečasto bývá zima lítý tvor“.

Navzdory názvu připomíná Bílá smrt příběh, ve kterém nikdo nezemřel. Proto je oblíbená, populární a odvozuje od ní svou tradici i jizerskohorská Horská služba.

Trojice pánů z Liberce se se sáňkami vypravila v únoru 1909 do hor s tím, že je přejdou do Hejnic. A tak dlouho se posilňovali v poslední hospodě, až je na kopcích přepadla tma a vánice. Dva došli do údolí, ale tlustý hospodský zapadl do sněhu a museli se pro něj vrátit horalé s koňmi. Nakonec byli ještě nad ránem všichni v pořádku v teple.

Jizerské hory vynikají velkým počtem křížů, mohyl, pamětních desek a pomníků, které připomínají tragédie všeho druhu. Vraždy, lovecká neštěstí, sebevraždy, umrznutí či pracovní úrazy dřevorubců. Hodně jich je z 19. století a výjimečně jsou ještě starší.

V roce 1976 vyšla Kniha o Jizerských horách od přírodovědce libereckého muzea Miloslava Nevrlého, která byla zároveň i jakýmsi „katalogem“ klasických pomníčků, protože dějiny hor vyprávěla částečně skrz ně. Pro ilustraci, kniha v doplněném vydání popisuje asi sto dvacet křížů a ty tvoří od té doby jakýsi „základní kánon pomníčkářů“.

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do...

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do Frýdlantu. Kameníka Wandera rozdrtil balvan, který nakládal na vůz.

Dnes existuje i spolek Patron, který kříže opravuje. Pochopitelně, že novodobé kříže na místě dopravních nehod – často doplněné výmluvnou gumovou pneumatikou – do tohoto seznamu nikdo nezahrnuje. I tak se pomalu logicky čtyřicet let starý seznam neštěstí rozšiřuje o další „klasické“, i když mladší položky.

Zabitý mládenec

Ta vášeň se těžko vysvětluje. Je to trochu hra, okouzlují i ty dávné osudové příběhy. Tak si to jen vezměte, namátkou: Mezi lidmi oblíbený pytlák zvaný Stammel byl zastřelen hajným u Bedřichova v roce 1863 na svém posledním lovu, noc předtím, než se měl vystěhovat do USA (!). Jeho vdova s dětmi se tam pak opravdu vystěhovala a jeho prapravnučka Christine Birch, Američanka, navštívila Stammelův pomníček v roce 2018, totálně dojatá. Po 155 letech. Taky jsem tam byl trochu dojatý.

Některé pomníčky jsou i vyloženě umělecky krásné. Za nejkrásnější se považuje takzvaný Bäumelův kříž z roku 1842, který má ještě ten příběh, že byl zakreslen na starých mapách, ale několik desítek let ho nikdo nemohl najít, i když bylo jisté, že existuje. Až jednou ho náhodou našli vyčerpaní turisté v nejhustším lese.

Známá

Známá "pyramida" na Jizerce je ve skutečnosti sklářský památník.

Dnes už dokonce na internetu existují podrobné plánky a návody, jak pomníčky najít včetně souřadnic GPS a naváděcích fotografií se šipkami někam do mlází. Před desítkami let to bylo obtížnější. Bílá smrt se najde snadno, protože je na rozcestí turistických značek. Takže má na stupnici „obtížnost nalezení“ stupeň jedna. Ale to máme v Jizerkách i „pětky“. Ale zase, k většině z nich už vede udusaná pěšinka, protože hledačů je fakt hodně.

Pomníčky jsem začal hledat někdy v pubertě, když jsem na dovolené na chatě v knihovničce objevil Knihu o Jizerských horách. Dodnes vzpomínám, jak jsem byl na dovolené s babičkou v Lázních Libverda a měl čas mezi organizovaným obědem a organizovanou večeří. Babička seděla u bazénu a já řekl, že se jdu kousek projít. Kývla a já se dal do běhu a poznával Jizerské hory. Dal jsem třeba 20 kilometrů. Ovšem našel jsem většinou jen ty u cesty, kde to nedalo moc práce. V podvečer jsem babičce u bazénu zaklepal na rameno, že už se vracím z procházky.

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který...

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který ovšem zemřel o kus dál, dnes již pod vodami Bedřichovské přehrady.

Ještě v 90. letech spousta archivních pomníčků neexistovala, protože za socialismu se neopravovaly a zanikly. O to větší byla má frustrace, když jsem je nemohl najít. Dnes už jsou prakticky všechny na svém místě.

Pomníčky jsou i zajímavou kronikou proměny hor. Když si vedle sebe dáte fotky jednoho kříže v rozmezí padesáti a více let (a jsou dostupné), střídá se kolem nich les, paseka, les mladých smrčků a zase vzrostlý les.

Osobně mám nejradši pomníček s romantickým jménem „Zabitý mládenec“, který patří k nejstarším. Připomíná událost z roku 1825, kdy na staré poutní cestě z Hejnic do Liberce zavraždil nikdy nevypátraný vagabund zámečnického učně Neumanna, který šel do Hejnic navštívit rodiče. Na téměř roztomile naivisticky vymalované tabulce na pomníčku se pán s knírem vrhá na bezbranného mladíka.

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod...

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod Oldřichovským sedlem. Popisuje vraždu z roku 1825 a nese naivně namalovaný obrázek, na kterém tulák tluče mladého chlapce. Vrah nebyl vypátrán.

Ta naivní malba je pro pomníčky a kříže charakteristická. Na několika křížích třeba poletuje téměř veselý plechový andělíček, který přistavuje kalich, aby do něj stékala Kristova krev.

Běh jako pomníček

Zajímavé je, že základní otázku spojenou s pomníčky nikdo nikdy nezodpověděl – vlastně ani pan doktor Nevrlý. Totiž proč jich zrovna v Jizerských horách je tolik? V Krkonoších ani na Šumavě jich tak moc nemají.

Zřejmě to souvisí s pobožností a pověrčivostí Němců, co tu žili. A jinde možná majitelé panství pomníčky moc netrpěli.

Tradičně se v Jizerkách uvádí i jeden „nehmotný“ pomníček“. Je to Jizerská padesátka, která se běhá na paměť horolezců, kteří zahynuli pod zemní lavinou v Peru. Od této události uplynulo letos 50 let.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Onanující panáček v chebské kapli vyzařuje božský klid

Hlavice sloupu s masturbující soškou

Seriál Každý, komu jsem vyprávěl, že v Chebu mají v hradní kapli na sloupu kamennou onanující figurku,...

Český výletník: Hledání génia. Mistr Jurkovič byl náš Gaudí a Hundertwasser

Útulna Maměnka na beskydských Pustevnách na rozdíl od sousedního Libušína...

Obnovená chata Libušín na Pustevnách by se měla otevřít 30. července. Proto stojí určitě za to...

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Čertova chalupa v osadě Peklo v podhůří Jizerských hor

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové...

Český výletník: Souboj Slezska a Moravy. Je hezčí Frýdek, nebo Místek?

Náměstí Svobody je přirozeným centrem Místku. V popředí socha Panny Marie

VIDEO Ti dva to spolu táhnou už desítky let, konkrétně od roku 1943. Frýdek a Místek tvoří dvouměstí,...

Český výletník: Vrtací kladivo na fasádě bude jednou chránit OSN

V Dělnické ulici zdobí stěnu domu tři dělníci s vrtacím kladivem, jeřábem a...

Seriál Je to trochu nadsázka. Ale, kdo ví. Havířov, postavený ve slohu socialistického realismu, jednou...

  • Nejčtenější

Strhující fotografie počasí. Podívejte se na nejlepší letošní snímky

Výběr z finálových fotografií soutěže Weather Photographer of the Year 2020 vyzařuje sílu jedinečného okamžiku, jaké...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

Deset korun za litr. Autovýlet po Ománu zvládne každý dobrý řidič

Nekonečné moře písečných dun, které brázdí velbloudi, starobylá města s hliněnými domy, vlny Arabského moře s delfíny a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestujte jinak. Ve východních Krkonoších vás místní naučí šetrnému turismu

Kvůli covidu tráví spousta Čechů dovolenou ve své domovině. Mnohé lokality naší republiky jsou tak často přeplněné a...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Dál už nejdu. Noční pochod Českým rájem za poznáním krajiny i sebe sama

Premium Snad proto, že nám zaklepal střední věk na dveře, vymyslí občas manželka nějakou výzvu ve stylu „teď, anebo nikdy“....

Bouzov byl splněným snem velmistra německých rytířů. Vydržel jen pár let

Nejpohádkovější moravský hrad Bouzov je „pokladem“ sám o sobě. Měl se stát řádovým muzeem německých rytířů, připomínat...

Cestujte jinak. Ve východních Krkonoších vás místní naučí šetrnému turismu

Kvůli covidu tráví spousta Čechů dovolenou ve své domovině. Mnohé lokality naší republiky jsou tak často přeplněné a...

ZANIKLÉ TRATĚ: Koně a dřevěné koleje. Matka železnic začínala v Čechách

Seriál V 35. díle Zaniklých tratí se podíváme na pramatku drah na evropské pevnině. Vznikla už v roce 1832, jezdily po ní...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...