Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál
Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý klenot ve správě Povodí Labe na řece Doubravě, který si v ničem nezadá se slavným Lesem Království na Labi. Zamíříme k vodnímu dílu Pařížov.

Nenápadná východočeská Doubrava v minulosti mnohokrát ukázala, co umí, když se rozvodní. V době jarního tání a za velkých dešťů si žádná obec na spodním toku nemohla být jistá. Úřadům samozřejmě došla s pravidelnými záplavami trpělivost a začaly plánovat stavbu hráze.

Vybrán byl nakonec profil u Pařížova, kde se zužuje údolí a kde byly nižší ceny pozemků. Výstavba kamenné tížné hráze začala v květnu 1909. Nejprve dělníci vyrazili v pravém břehu obtokový tunel, kam svedli tok Doubravy, potom začali hloubit základovou spáru.

Panoramatický snímek vzdušního líce VD Pařížov s bočním skluzem

Stavělo se z místní železnohorské ortoruly, která se těžila v místě budoucí zátopy. Kameny na stavbu vozila úzkorozchodná drážka. Před uložením do hráze se kameny omyly a vyzkoušela se jejich jakost.

Přehrada se stavěla výhradně ručně s minimem techniky. Kromě vlastního tělesa hráze se musel zbudovat i poměrně velký boční skluz a dvě šoupátkové věže, včetně technologií. Za čtyři roky bylo hotovo, kolaudovalo se v listopadu 1913.

Hráz vodního díla Pařížov je 142 metrů dlouhá, její výška nad terénem je 25 metrů, ovšem výška nad základovou spárou je ještě o šest metrů vyšší. Má zakřivení 123 metrů a je v ní uloženo 35 tisíc metrů krychlových kamene.

Detailní popis VD Pařížov

Dvě spodní výpusti vedou z předsazených věží. Ocelolitinové potrubí o průměru 800 mm je na návodní straně osazeno šoupátkovými a na vzdušní straně klapkovými uzávěry.

Další výpusti jsou v obtokovém tunelu. Tři původní 800mm potrubí, která vedla skrz betonovou zátku, byla v roce 2005 nahrazena dvěma o průměru 1 200 mm. Návodní stranu chrání dva šoupátkové uzávěry (třmenový a nožový), vzdušní stranu segmentový uzávěr.

Slepá mapa: Hledejte největší přehrady v Česku

VD Fláje je jedinou pilířovou přehradou u nás

Návodní líc byl původně pokryt těsnící omítkou s přísadou draselného mýdla a opatřen siderostenovým nátěrem (směs na bázi oleje, dehtu, parafínu a kaučuku). V roce 1933 byla omítka bez náhrady odstraněna, zjistilo se totiž, že na stav hráze nemá žádný vliv. Další zajímavostí pařížovské přehrady je také to, že je často zanášena splaveninami z okolních polí. Musela být proto už několikrát vypuštěna a vybagrována.

Hráz je v současné době nepřístupná, protože původní zábradlí na koruně hráze neodpovídá současným bezpečnostním normám. Povodí Labe ale pořádá pravidelně dny otevřených dveří.

Dobře ukrytá památka

Vodní dílo Pařížov je od roku 1957 zapsané na seznamu kulturních památek. A prozkoumali jsme ji s kamerou. Začali jsme jako obvykle na koruně hráze, našli jsme měřicí body a v šoupátkové věži jsme nahlédli do 25metrové hlubiny, kam hrázný musí slézt několikrát týdně.

Stavba VD Pařížov. Návodní líc byl pokryt těsnící omítkou s přísadou draselného...
Návodní líc VD Pařížov s bočním přelivem

Návodní líc VD Pařížov s omítkou těsně po dokončení hráze a bez ní v roce 2022

V reportáži vám také ukážeme, jak v praxi fungují bezpečnostní přelivy. Podařilo se nám získat záběry z povodní z června 2013, kdy voda tekla nejenom skluzem u levého břehu, ale i nehrazenými korunovými přelivy při pravém břehu. A musíme říct, že to byl docela hukot.

S kamerou jsme zamířili také do jedné ze dvou identických štol spodních výpustí. Hrázný Jiří Horský nám tam vysvětlí, jak funguje soustava drénů a odkud se v tělese hráze berou prameny.

A nakonec sestoupíme do nejnovější prostory celé přehrady, do strojovny segmentových uzávěrů obtokového tunelu. Strojovna vznikla až při velké rekonstrukci v roce 2005 a byla do skály vystřílena dynamitem. Samozřejmě tak, aby podzemní detonace nepoškodily těleso hráze. Nahlédneme jak přímo do tunelu, tak ke všem třem uzávěrům.

Pařížovská přehrada za 110 let existence přesně splnila očekávání svých tvůrců. Velkou povodňovou vlnu na Doubravě dokázala ztlumit minimálně dvacetkrát, těch menších mnohokrát více. V příštích letech čeká hráz větší rekonstrukce, ale historický ráz vodního díla se určitě nezmění.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

KVÍZ: Poznáte Prahu na historických snímcích?

Některá místa Prahy se za poslední století změnila jen minimálně, jiná za pár let k nepoznání. Otestujte si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země, které neexistují. Některou ovládá utopie, jinde šéfuje pochybná firma

Nemají křeslo na Valném shromáždění OSN a často ani skutečné území, které by s nimi sousedící státy respektovaly....

Máte na to? Pět výletů v Česku s opravdu velkým převýšením

Ačkoliv oproti Alpám nebo Himálaji vypadá naše země jako nudná placka, i v Česku lze podniknout výlety, které svým...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Hradčanské stěny u Mácháče zejí prázdnotou. Přijďte, než tu budou davy

Poblíž severovýchodních břehů Máchova jezera dříve začínala zakázaná oblast vojenského prostoru. Tam se zvedá...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...