Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Tajemství přehrad: Žermanickou nádrž chrání hráz před hrází

Seriál
Dnes se podíváme na vodní dílo na řece Lučině, které zásobuje průmyslovou vodou ostravskou Novou huť a Biocel Paskov. Je zřejmě jedinou přehradou u nás, kterou museli projektanti ochránit speciální membránou, takzvanou hrází před hrází. Prozkoumáme vodní dílo Žermanice.

O výstavbě přehrady na Lučině u Frýdku-Místku se začalo mluvit už na začátku dvacátého století, Vítkovické železárny totiž potřebovaly vodu. Než se ale dospělo k rozhodnutí, vypukla první světová válka a stavba nádrže musela jít stranou.

Přesně to samé se pak stalo ještě jednou, ve třicátých letech. Ale projektanti i během válečných let vymýšleli, jak a odkud vodu do Vítkovic dostat. Ve svých studiích nakonec označili profil u Žermanic, tedy místo, které se po válce potvrdilo.

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy

Stavět se začalo až v roce 1951. Kvůli výstavbě Nové huti Klementa Gottwalda (dnes Liberty Ostrava) se zvýšil objem nádrže z devíti na dvacet pět milionů kubíků vody. Po vybudování Biocelu Paskov v sedmdesátých letech se toto navýšení ukázalo jako nanejvýš prozíravé, surovou vodu bylo stále odkud brát.

Hned po odkrytí stavební jámy odborníci přišli na velký problém na pravém břehu. Pod vrstvou těšínitu (vyvřelé horniny) byly zvětralé břidlice a svah se začal sesouvat do údolí. Situaci zachránila membrána, takzvaná hráz před hrází. Namísto injekční clony se na pravém břehu v místě budoucí zátopy začala stavět stěna z předepjatého betonu, která sahala až patnáct metrů pod základy budoucí hráze.

Podařilo se. Nestabilní svah byl zajištěn a řeka Lučina se už nechtěla dostat pod hráz. Ale od té doby musí pravou stranu žermanické přehrady Povodí Odry hlídat obzvlášť pečlivě.

Stavba hráze žermanické nádrže. V základech funkčních bloků jsou připravena dvě...
Návodní líc rozestavěné přehrady s vtokovými objekty spodních výpustí a...

Stavba vodního díla Žermanice

Kromě této nepříjemnosti se musela vyřešit ještě jedna další. Povodí Lučiny je poměrně malé a kvůli zvětšení objemu nádrže hrozilo, že bude mít nedostatek vody. Musel se tedy navíc postavit přivaděč, který převádí vodu z řeky Morávky do povodí Lučiny.

Během pěti let nakonec vznikla u Žermanic betonová gravitační hráz o délce téměř půl kilometru a maximální výšce třicet dva metrů. Kromě zásobárny průmyslové vody se přidal ještě účel protipovodňový a rekreační.

Z hráze VD Žermanice je krásný pohled na Lysou Horu.

Zatopené štoly uvnitř hráze

Jako vždy jsme s kamerou prošli celou hráz od koruny po patu. Zjistili jsme třeba, že strojovny hradících segmentů tří bezpečnostních přelivů jako by z oka vypadly nádrži Kružberk.

V reportáži nahlédneme i do vstupu do štoly, která vede betonovou membránou. Je celá zatopená a vede k ní kolmý žebřík o výšce dvacet sedm metrů.

Vstup do zatopené štoly, která prochází ochranou membránou, hrází před hrází. Dno štoly je v hloubce dvaceti sedmi metrů.

Podíváme se jak na potrubí vodárenského odběru (o průměru 900 milimetrů), tak k potrubí spodních výpustí (průměr 1 200 milimetrů). Zajímavé je, že rozstřikovací ventily spodních výpustí ústí pod hladinu horního vývaru. Ostatně, věděli jste, že vodní dílo Žermanice má hned dva vývary?

Uvnitř hráze najdeme kromě standardních měřicích zařízení také jednu raritu. Těsně nad základovou spárou, v místě, kde původně tekla řeka Lučina, je injekční štola, která byla celých čtyřicet let zatopená vodou. Teprve na konci dvacátého století z ní odborníci vodu odčerpali. Dodnes je v téměř původním stavu, z podlahy trčí konce injekčních vrtů a na stropě jsou usazeniny vzniklé kolísáním hladiny vody.

Injekční štola u základové spáry byla čtyřicet let zcela zatopená vodou.

Přestože se vodní dílo Žermanice potýkalo na začátku stavby s velkými problémy, podařilo se je inženýrům vyřešit na jedničku. O nadčasovosti přehrady svědčí také to, že ještě nikdy během povodní netekla voda přes bezpečnostní přelivy. Prý vždycky jen při zkouškách.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Oblíbená exotika. Devět zemí, o které mají Češi enormní zájem

Češi mají zajímavé dovolené rádi a nezměnily to ani poslední roky zatížené pandemií nebo válkou na Ukrajině. Kromě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

Zámek v Lánech exkluzivně: podívejte se do míst, kam smí jen vyvolení

Exkluzivně Teprve podruhé za deset let prezidentování Miloše Zemana se pro veřejnost otevřou prostory zámku v Lánech. Návštěvníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Chorvatska bez kontrol. Od ledna je v Schengenu, Bulhaři a Rumuni si počkají

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující ze zóny...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Po stezce bláznů. Prozkoumejte opuštěnou vesnici skrytou v hlavním městě

Premium Staré Bohnice jsou sice významně spjaty se zdejší léčebnou duševně nemocných, současně dávají nahlédnout i do...

Na co zírá mašinfíra: Drezínou změříme zapomenutou lokálku na Kolínsku

Seriál Dnešní díl seriálu bude trochu neobvyklý, a to především typem vozidla, ze kterého jsme natáčeli. Díky Správě železnic...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Očima šotouše: nejhezčí fotografií zaniklých tratí je most přes Ploučnici

Zaniklým tratím se v naší rubrice věnujeme pravidelně. Tentokrát jsme vás ovšem přizvali ke spolupráci. V listopadu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...