Na co zírá mašinfíra: Hurvínkem východními Čechami od Gočára k Rumcajsovi

Seriál aktualizováno 
V oblíbeném seriálu se po čase opět vrátíme do východních Čech. Historickým motorovým vozem M131.1228 zvaným Hurvínek, který vlastní Pardubický spolek historie železniční dopravy, se projedeme úrodnou krajinou plnou ovocných sadů mezi dvěma starobylými městy, věnným Hradcem Králové a původně královským Jičínem.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nynější trať s označením 041 mezi Hradcem Králové a Jičínem vznikala nadvakrát. Nejdříve postavila společnost Rakouská severozápadní dráha úsek mezi Ostroměří a Jičínem. První vlaky po něm vyjely koncem roku 1871.

Mapa trati 041 mezi Hradcem Králové a Jičínem

Mapa trati 041 mezi Hradcem Králové a Jičínem

Úsek z Hradce Králové do Ostroměře vznikl až o deset let později pod taktovkou společnosti České obchodní dráhy. V roce 1908 však stát obě společnosti zestátnil, a tak se tratě sloučily v jeden celek.

V současnosti jezdí mezi Hradcem Králové a Jičínem (resp. Turnovem) vlaky v hodinovém taktu. My jsme využili prázdninového spoje Pardubického spolku historie železniční dopravy, který každé léto brázdí o vybraných sobotách východočeské koleje. Letos v létě pojede 6. července a 3. a 24. srpna.

Vlakem do Hořic pro trubičku

Turistické cíle podél tratě 041

Na cestu vyrážíme ze Salonu republiky, jak se krajskému Hradci Králové přezdívá. Do jeho historie se nesmazatelně zapsal architekt Josef Gočár. Na prohlídku všech jeho prací ve městě si raději rezervujte více času.

Hned za nádražím se odpoutáme od tratí do Jaroměře a Ústí nad Orlicí a vydáváme se mezi úrodná pole polabské nížiny. Ze zastávky Všestary můžeme dojít do pravěkého archeoparku, z další zastávky Dlouhé Dvory je to pár kilometrů na bojiště u Chlumu, kde se v roce 1866 konala krvavá Prusko-rakouská bitva.

Téměř v každé druhé obci, kolem kterých vlak projíždí, jsou historické tvrze nebo zámky, často však nepřístupné. Alespoň zvenčí si můžete prohlédnout někdejší tvrz v Dohalicích. Před stanicí Hněvčeves od trati 041 odbočuje nevyužívaná spojka do Smiřic. Odtud je to zhruba tři kilometry do Hoříněvse k rodnému domku vlastence a údajného objevitele Rukopisu Královédvorského, Václava Hanky.

Barokní zámky se dochovaly jak v Cerekvicích nad Bystřicí, který vlastní obec a je částečně přístupný, tak v nedalekých Jeřicích. Tento objekt je však pro veřejnost uzavřen.

Po pár minutách zastavujeme v Hořicích v Podkrkonoší. Turistický stereotyp mluví o tom, že Hořice jsou známé především výrobou zamotané sladké pochutiny. Podívejme se na toto město i z jiného pohledu. Hořice se proslavily sochařskými sympozii. Od roku 2012 se konají každý sudý rok. Letos si tedy můžete projít alespoň přírodní galerii na vrchu svatého Gottharda a v nedalekých Smetanových sadech.

Za vidění samozřejmě stojí i nově opravené Městské muzeum nebo rozhledna Masarykova věž samostatnosti. V parných letních dnech doporučujeme vyhlášené koupaliště Dachova, které vás vrátí do období první republiky.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Řáholec na dohled

Po osvěžující koupeli pokračujeme v cestě. Blížíme se k Ostroměři a jako první mineme odbočku tratě na Starou Paku. Z Ostroměře pocházejí dva velcí Češi, spisovatel Eduard Štorch a filmový režisér Karel Zeman. Oběma je věnováno tamní obecní muzeum.

Za ostroměřským nádražím se držíme na pravé koleji, která míří k Jičínu, levá vede do Chlumce nad Cidlinou. Opět míjíme obce se zachovalými, avšak nepřístupnými zámky - Sobčice, Konecchlumí nebo Tuř. Jedině u zámku v Milíčevsi, který slouží jako domov pro seniory, je přístupný anglický park.

V okamžiku, kdy se k trati 041 přimyká dráha s číslem 061 z Nymburka, je jasné, že je Jičín už blízko. Projedeme kolem odbočky na nákladové nádraží, které před dostavbou trati do Turnova hrálo roli koncové stanice, a zastavujeme u jičínské nádražní budovy.

Také toto historické město by měl turista prohlédnout, lákadel je nespočet: Valdštejnovo náměstí s podloubím, Valdická brána, lipová alej s nedalekou Valdštejnskou lodžií, rozhledna Milohlídka nebo Městské muzeum. Děti samozřejmě nesmí vynechat  Rumcajsovu ševcovnu a v létě koupaliště u rybníku Kníže.

Trať 041 Hradec Králové - Jičín

Pokud byste chtěli vidět Hurvínka M131.1228 v akci dříve než v rámci jízd mezi Pardubicemi a Jičínem, máte šanci ještě dnes v neděli. Pardubický spolek historie železniční dopravy pořádá v areálu Železničního muzea v Rosicích nad Labem už 13. ročník tradičního Rosického parního víkendu. Kromě historických lokomotiv nebo parkové železnice bude k vidění spousta parních strojů a stabilních motorů. Hurvínek vás pak zaveze na vyhlídkovou jízdu do Chrudimi a do Slatiňan.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Český výletník: Zaryli se i do omítek. Cesta do míst, kde byli Rusáci

Vstupní brána do areálu tvrze Kuřivody.

Bývalé základny sovětské armády Milovice a Ralsko budí zájem nejen proto, že se tam dlouho nemohlo. Na „spřátelená...

Zaniklé tratě: Moravská kaolinová dráha do Bítýšky měla krátký život

Zářez mezi Chudčicemi a Veveskou Bítýškou  49.2809150N, 16.4522781E

V dnešním putování se vydáváme do širšího okolí moravské metropole. Zaměříme se na trať, která spojila svůj osud s...

Na co zírá mašinfíra: Hurvínkem východními Čechami od Gočára k Rumcajsovi

Motorový vůz M 131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy ve...

V oblíbeném seriálu se po čase opět vrátíme do východních Čech. Historickým motorovým vozem M131.1228 zvaným Hurvínek,...

Najdete na iDNES.cz