"Od pondělka si například mohou Přerované přijít prohlédnout starý poštovní vůz s modelovým kolejištěm a vláčky, který bude odstaven na kusé koleji na I. nástupišti. V kulturním centru na I. nástupišti začíná ve stejný den také výstava k výročí," řekl výpravčí Jan Dostál.
"Hlavní oslavy však vypuknou v pátek ve 12.05 hodin, kdy na nádraží dorazí slavnostní protokolární vlak s nejvyššími představiteli české, slovenské a rakouské železnice. Představitelé města, kraje a okresu je uvítají chlebem a solí, stejně jako před sto šedesáti lety přivítali podobnou delegaci v prvním vlaku, který dorazil do Přerova, biskupové, krajský hejtman, starosta a řada dalších politiků. Tehdy tu také brněnský biskup vysvětil trať," dodal Jan Dostál.
Na co všechno se mohou diváci těšit? V přerovském depu si například mohou prohlédnout historický salonní vůz prezidenta T. G. Masaryka či výstavu historických lokomotiv. V klubovně železničních modelářů je také připraveno největší kolejiště v republice i s třiceti historickými modely vláčků a nachystané jsou jízdy zvláštních parních, motorových i elektrických vlaků okolo Přerova.
Na železničním mostě přes Bečvu se předvedou lokomotivy, u čtvrtého nástupiště bude jezdit malinká zahradní železnice s parní lokomotivou, která sveze hlavně děti, a mezi Olomoucí, Přerovem a Kojetínem bude pendlovat řada speciálních vlaků.
"Předvedou se také hasiči Českých drah při zásahu a přijede patnáct historických parních lokomotiv, což se ještě nikde ve střední Evropě neudálo," řekl Jan Dostál.
Návštěvníci přerovského nádraží mohou uvidět také nejelegantnější českou lokomotivu, které se pro zářivě oranžovou barvu přezdívá "pomeranč".
Mezi Přerovem a Olomoucí budou jezdit nejmodernější patrové vlaky a chybět nebude ani hudba, taneční soubory a řada dalších doprovodných akcí.